Otázka
Aký je rozdiel medzi randením a dvorením?
Odpoveď
Randenie a dvorenie sú dva spôsoby nadväzovania vzťahov s opačným pohlavím. Hoci existujú nekresťania, ktorí randia s úmyslom nadviazať sériu intímnych fyzických vzťahov, pre kresťana je to neprijateľné a nikdy by to nemalo byť dôvodom randenia. Mnohí kresťania považujú randenie za niečo viac než priateľstvo a udržiavajú priateľský aspekt svojho randenia, kým obaja ľudia nie sú pripravení zaviazať sa jeden druhému ako potenciálni manželskí partneri. Randenie je predovšetkým čas, keď kresťan zisťuje, či je jeho potenciálny manželský partner tiež veriaci v Krista. Biblia nás varuje, že veriaci a neveriaci by nemali uzatvárať manželstvá, pretože tí, ktorí žijú vo svetle (Kristovom), a tí, ktorí žijú vo tme, nemôžu žiť v harmónii (2. Korinťanom 6:14-15). Ako sme už uviedli, počas tohto obdobia by malo dôjsť len k malému alebo žiadnemu fyzickému kontaktu, pretože to by malo počkať až do manželstva (1. Korinťanom 6:18-20).
Počas dvorenia dvaja ľudia nemajú vôbec žiadny fyzický kontakt (žiadne dotyky, žiadne držanie za ruky, žiadne bozky) až do manželstva. Mnohí ktorí sú vo statuse dvorenia sa netrávia spolu žiadny čas, pokiaľ nie sú po celý čas prítomní členovia rodiny, najlepšie rodičia. Okrem toho dvoriace sa páry vopred uvádzajú, že ich zámerom je zistiť, či je druhá osoba vhodným manželským partnerom. Zástancovia dvorenia tvrdia, že dvorenie umožňuje dvom ľuďom skutočne sa spoznať v platonickejšom prostredí bez toho, aby ich pohľad na vec zakrýval tlak fyzickej intimity alebo emócií.
Oba štýly majú svoje problémy. Pre záujemcov o randenie môže trávenie času osamote s osobou opačného pohlavia, ktorú považujú za atraktívnu, predstavovať pokušenie, ktorému je veľmi ťažké odolať. Kresťanský randiaci pár musí mať stanovené hranice a musí byť odhodlaný ich neprekračovať. Ak je to pre nich ťažké, musia podniknúť kroky na zabezpečenie toho, aby bol Kristus počas ich spoločného času vždy ctený a aby hriech nikdy nemal šancu ovládnuť ich vzťah. Podobne ako pri dvorení, aj rodičia randiaceho páru by sa mali zapojiť do vzťahu, spoznať spoločníka svojho dieťaťa a byť pre oboch zdrojom múdrych a rozvážnych rád a usmernení.
Štýl dvorenia sa predstavuje svoj vlastný súbor ťažkostí. Zatiaľ čo mnohí zástancovia dvorenia ho považujú za jedinú možnosť, ako si nájsť partnera, iní ho považujú za utláčajúci a príliš kontrolujúci. Okrem toho môže byť ťažké nájsť „skutočného“ človeka za verejnou tvárou prezentovanou pred celou rodinou. Nikto nie je rovnaký v skupinovom prostredí ako v prostredí jeden na jedného. Ak dvojica nikdy nie je spolu sama, nikdy nemá tú príležitosť jeden na jedného nadviazať vzťah a spoznať sa v citovej a duchovnej intimite. Okrem toho niektoré situácie dvorenia viedli k hraničným „dohodnutým manželstvám“ zo strany rodičov a vyústili do nevôle jedného alebo oboch mladých ľudí.
Je dôležité pamätať na to, že ani randenie, ani dvorenie nie sú v Písme predpísané. V konečnom dôsledku je kresťanský charakter a duchovná zrelosť páru oveľa dôležitejšia ako presná povaha toho, ako a kedy spolu trávia čas. Z biblického hľadiska je výsledok procesu - zbožní kresťanskí muži a ženy, ktorí uzatvárajú manželstvo a zakladajú rodiny na Božiu slávu - oveľa dôležitejší ako metóda, ktorú používajú na dosiahnutie tohto výsledku. „Či teda jete, alebo pijete, alebo čokoľvek robíte, všetko robte na Božiu slávu“ (1. Korinťanom 10:31).
Nakoniec si musíme dávať pozor, aby sme sa vyhli presvedčeniu, že niekoho osobné preferencie - randenie alebo dvorenie - sú „jediným spôsobom“, a aby sme sa nepozerali zvrchu na tých, ktorí sa rozhodli opačne. Tak ako vo všetkých veciach, o ktorých Biblia nerozpráva, aj v našich mysliach by mala byť najdôležitejšia jednota Kristovho tela, bez ohľadu na osobné rozhodnutia iných.
English
Aký je rozdiel medzi randením a dvorením?