Otázka
Je spánková paralýza dôsledkom duchovného útoku?
Odpoveď
Spánková paralýza môže byť veľmi desivá. Pri nej viete, že spíte, snažíte sa zobudiť, ale nemôžete. Často ju sprevádza iracionálny pocit úplnej hrôzy a niekedy aj obrazy postáv v čiernych plášťoch. Mnohé kultúry si vytvorili nadprirodzené vysvetlenia spánkovej paralýzy. V Číne sa nazýva mèng yǎn, „duch tlačiaci na telo". V niektorých moslimských krajinách sa spája so zlým džinom. V Afrike sa nazýva „čarodejnica jazdiaca na tvojom chrbte".
Fenomén známy ako spánková paralýza má však úplne fyziologické vysvetlenie. Keď zaspávame, naša myseľ sa môže dostať do hypnagogického stavu. To sa deje vtedy, keď sa stále vedomá myseľ spiaceho človeka stretáva so snovými obrazmi. Keď sa niektorí ľudia prebudia, zažívajú hypnopompický stav, čo je snová myseľ konfrontovaná s podnetmi z reálneho sveta. V oboch prípadoch sa sny môžu zdať veľmi reálne a nadobúdajú živý, halucinačný charakter. Často ide o obrazy čiernych šmúh, ktoré si zmätená myseľ interpretuje ako ľudské postavy, niekedy nazývané „tieňoví ľudia". Halucinácie môžu mať aj podobu zvukov, ako je hlasný buchot alebo detský plač. Tieto epizódy sa často začínajú pocitom pádu, po ktorom nasleduje „hypnotický zášklb", pri ktorom sa svaly tela prudko stiahnu.
Jednou z desivejších skúseností so spánkovou paralýzou je zahrnutie lucidného snívania a falošného prebudenia. Spiaci si uvedomuje, že spí, a snaží sa prebudiť. S úľavou otvorí oči, ale čoskoro si uvedomí, že stále spí. To môže trvať nejaký čas, niekedy to vyústi do skutočného uvedomenia si svojho reálneho okolia - tlaku prikrývky, svetla v miestnosti za viečkami, ale stále neschopnosti úplne sa prebudiť. Toto vedomie sa môže opäť vytratiť a spiaci sa vráti k halucináciám.
Svalová paralýza v spánku je nevyhnutná. Ľudia, ktorí pravidelne hrajú svoje sny, sú náchylní na náhodné zranenia - dokonca aj na skoky z okien. Vedomie, že spíte a ste paralyzovaní, však môže byť desivé. Poviete si, aby ste otvorili oči, len aby ste sa pristihli pri ďalšom falošnom prebudení. Jedna z teórií hovorí, že spánková paralýza postihuje väčšie časti tela komplexnejšie. Môžete sa pokúsiť prebudiť krútením prstami na nohách alebo rukách. Počas tohto obdobia je možné sa aj modliť. To často poskytne útechu, ktorá vám umožní upadnúť späť do bezvedomia. Spánkovej paralýze sa môžete vyhnúť dostatočným odpočinkom a vyhýbaním sa drogám a alkoholu.
V drvivej väčšine prípadov je spánková paralýza pravdepodobne len výkyvom v cykle REM, nie duchovným útokom. Zároveň však nemožno poprieť, že démoni na nás môžu útočiť a útočia. Zdá sa teda pravdepodobné, že démoni nás môžu napadnúť a napadajú nás aj počas spánku. V evanjeliách sa v niekoľkých prípadoch démonického útoku vyskytli jasné fyzické príznaky. Je teda možné, že démonický útok môže mať za následok príznaky pripomínajúce spánkovú paralýzu. Nech je to akokoľvek, máme Boha, ktorý nad nami bdie, či už spíme, alebo bdieme (1 Jn 4, 4).
„V pokoji si ľahnem a zaspím, lebo len ty sám, Hospodin, dávaš bezpečný príbytok" (Žalm 4,9).
English
Je spánková paralýza dôsledkom duchovného útoku?