settings icon
share icon
Otázka

Čo bol Dávidov stánok?

Odpoveď


Hebrejské slovo, ktoré sa prekladá ako „stánok", je ohel, čo znamená „stan (jasne viditeľný z diaľky): prístrešok, (obydlie), domov, stánok, stan". Existujú tri hlavné odkazy na Dávidov stánok (alebo stan): Izaiáš 16:5, Amos 9:11 a Skutky 15:16, v ktorom apoštol Jakub opakuje pasáž z Amosa. Odkaz v Izaiášovi 16:5 sa vzťahuje na Dávidov stánok prorocky, poukazujúc na toho z Dávidovho rodu, ktorý jedného dňa zasadne na trón a bude vládnuť nad všetkými. To sa vzťahuje na Ježiša.

Zostávajú ešte dve zmienky o Dávidovom stánku. V Skutkoch 15:16 Jakub pri rozhovore so Židmi používa verš Amos 9:11, aby dodal vierohodnosť nedávnemu obráteniu pohanov v prvotnej cirkvi. Mnohí Židia proti tomu namietali, pretože existovala neistota, ako majú teraz pohania zachovávať Mojžišov zákon. Základným argumentom Petrovej predchádzajúcej skúsenosti s pohanom Kornéliom bolo, že Boh k sebe povoláva aj pohanov. Apoštoli nemali na pohanov ukladať bremeno, ktoré by nikto nikdy nemohol dodržiavať (t. j. Mojžišov zákon).

Už len z Jakubových slov je zrejmé, že Boží prísľub prostredníctvom proroka Amosa - že „znovu vybuduje Dávidov stánok" - súvisel s tým, čo práve vtedy začal robiť, a to s návštevou pohanov, aby si z ich radov vyvolil ľud pre svoje meno. Po zopakovaní toho, čo Šimon Peter práve povedal jeruzalemským kresťanom - že Boh si vyvolil Petra ako nástroj, ktorým po prvýkrát otvoril cestu spásy pohanom - Jakub jasne vyhlásil, že Božie navštívenie pohanov súhlasí so slovami prorokov (vo všeobecnosti) a Amosa (osobitne). „Stánok", o ktorom sa hovorí v Skutkoch 15:16, je teda Boží dom otvorený pre všetkých, Židov aj pohanov, ktorí ho hľadajú, aby sa mu klaňali v pravde.

Amos 9:11 hovorí: „V ten deň postavím rozpadnutý stan Dávida." Zdá sa, že sa tu odkazuje na obnovu židovského národa k duchovnému životu v posledných časoch. Počas tohto posledného času alebo do tisícročnej Kristovej vlády by mohol existovať aj stánok podobný tomu, ktorý existoval za Dávidových čias. V Dávidových časoch sa v stánku (alebo stane) nachádzala archa zmluvy a bol to predchodca chrámu, ktorý mal postaviť Šalamún. Chrám bol obdĺžnikový dom uctievania zhotovený s dômyselným dizajnom. Jeho prítomnosť a funkčnosť s kňazmi bola znakom Božej priazne a prítomnosti. Keď Izrael odpadol od dodržiavania prikázaní Starej zmluvy, chrám bol znesvätený a nakoniec ho bolo treba znovu postaviť, ako sa opisuje v knihe Ezdráš.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo bol Dávidov stánok?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries