Otázka
Čo sa stalo so stratenými kmeňmi Izraela?
Odpoveď
Keď sa ľudia zmieňujú o „stratených kmeňoch Izraela", zvyčajne majú na mysli desať kmeňov Severného kráľovstva, ktoré padlo do Asýrie okolo roku 722 pred Kristom. Tieto kmene sú Ruben, Šimeón, Lévi, Dán, Neftali, Gád, Ašér, Isachar, Zabulon a Jozef (ktorého kmeň sa rozdelil na kmene Efraim a Manasses). Väčšina obyvateľov Severného kráľovstva bola deportovaná do starovekej Asýrie (2. kniha kráľov 17:6). Mnohí Židia, ktorí zostali v krajine, sa zmiešali s ľuďmi z Babylonu, Kúty, Avvy, Chamátu a zo Sefarvajimu, ktorých asýrsky kráľ poslal obývať Samáriu (2. kniha kráľov 17:24; Ezdráš 4:2-11). Takto sa podľa príbehu desať severných kmeňov Izraela „stratilo" pre dejiny a buď boli vyhladené, alebo asimilované do iných skupín ľudí. Toto rozprávanie je však založené skôr na odvodzovaní a predpokladoch než na priamom biblickom učení.
O tom, čo sa stalo s desiatimi „stratenými" kmeňmi Izraela, existuje mnoho záhad, legiend a tradícií. Jedna legenda hovorí, že desať kmeňov sa presťahovalo do Európy (hovorí sa, že rieka Dunaj dostala svoje meno od kmeňa Dan). Iná legenda hovorí, že kmene migrovali až do Anglicka a že všetci dnešní Anglosasi sú vlastne Židia - to je učenie heretického britského izraelizmu. Prekvapujúci počet skupín na celom svete tvrdí, že pochádzajú zo "stratených" kmeňov: v Indii, Nigérii, Etiópii, Pakistane, Afganistane a Severnej Amerike žijú ľudia, ktorí sa hlásia k takémuto pôvodu. Iné teórie prirovnávajú Japoncov alebo amerických Indiánov k desiatim „strateným" kmeňom Izraela.
Pravdou je, že „stratené izraelské kmene" sa v skutočnosti nikdy nestratili. Mnohí Židia, ktorí zostali v krajine po asýrskom dobytí, sa opäť spojili s Judskom na juhu (2. kniha kroník 34:6-9). Asýriu neskôr dobyl Babylon, ktorý pokračoval v invázii do južného izraelského kráľovstva a deportoval zvyšné dva kmene: Júdu a Benjamína (2. kniha kráľov 25:21). Zvyšky severných kmeňov by teda boli súčasťou babylonských deportácií. O sedemdesiat rokov neskôr, keď kráľ Kýros dovolil Izraelitom vrátiť sa do Izraela (Ezdráš 1), mnohí (zo všetkých dvanástich kmeňov) sa vrátili do Izraela, aby obnovili svoju vlasť.
Predstava, že desať izraelských kmeňov sa „stratilo", je nepravdivá. Boh vie, kde je všetkých dvanásť kmeňov, a ako dokazuje samotná Biblia, všetky sú započítané. V posledných časoch Boh povolá svedkov z každého z dvanástich kmeňov (Zjavenie 7:4-8). Je teda zrejmé, že Boh má prehľad o tom, kto patrí do ktorého kmeňa.
V evanjeliách sa píše, že prorokyňa Anna (Lukáš 2:36) pochádzala z kmeňa Ašera (jeden z desiatich údajne stratených kmeňov). Anna vôbec nebola stratená. Zachariáš aj Alžbeta - a teda aj Ján Krstiteľ - pochádzajú z kmeňa Lévi (Lukáš 1:5). Ježiš sľubuje učeníkom, aby „sedeli na trónoch a súdili dvanásť kmeňov Izraela" (Lukáš 22:30). Pavol, ktorý vie, že je z kmeňa Benjamína (Rimanom 11:1), hovorí, že „ prisľúbenie dosiahne, a všetkých týchto dvanásť kmeňov mu vytrvalo slúži vo dne i v noci" (Skutky 26:7) - všimnite si prítomný čas. Jakub adresuje svoj list a „pozdravuje dvanásť kmeňov v diaspóre" (Jakubov 1:1). Stručne povedané, v Písme je dostatok dôkazov o tom, že všetkých dvanásť kmeňov Izraela stále existuje a bude v mesiášskom kráľovstve. Žiadny z nich nie je stratený.
English
Čo sa stalo so stratenými kmeňmi Izraela?