settings icon
share icon
Otázka

Čo presne je „svätý bozk"?

Odpoveď


V Liste Rimanom 16:16 apoštol Pavol hovorí: „Pozdravujte sa navzájom svätým bozkom". V tomto článku sa budeme zaoberať ranokresťanskou praxou vzájomného bozkávania a tým, ako by mali súčasní veriaci chápať a uplatňovať túto smernicu.

V Novom zákone je niekoľko miest, ktoré hovoria o „svätom bozku" (Rimanom 16:16; 1. Korinťanom 16:20; 2. Korinťanom 13:12; 1. Tesaloničanom 5:26). Apoštol Peter síce nepoužíva slová „svätý bozk", ale prikazuje nám: „Pozdravte sa navzájom bozkom lásky" (1. Petrov 5:14). V každom prípade má byť bozk láskyplný, svätý a posvätný.

V novozákonných časoch a v kultúre Blízkeho východu bol bozk bežnou formou pozdravu medzi rodinou a blízkymi priateľmi. Bozk teda symbolizoval lásku, bratskú náklonnosť a spoločenstvo. Preto pokyn „Pozdravujte sa navzájom svätým bozkom" (Rimanom 16:16) pestoval medzi veriacimi pocit jednoty a rovnosti. Práve to mal Pavol na mysli, keď napísal, že máme byť „pravdiví v láske, aby sme vo všetkom dorastali v Krista. On je hlava, z neho rastie celé telo, pevne spojené vzájomne sa podporujúcimi kĺbmi a buduje sa v láske podľa toho, ako je dané každej časti" (Efezanom 4:15-16).

Prídavné meno svätý v Rimanom 16:16 znamená, že tento bozk sa líši od romantických alebo zmyselných bozkov. Naopak, stelesňuje lásku, čistotu a svätosť kresťanského spoločenstva: „Ty sa však staň pre veriacich vzorom v reči, správaní, láske, vo viere a mravnej čistote" (1. Timotejovi 4:12).

V priebehu storočí sa zvyklosť pozdraviť sa svätým bozkom prispôsobila rôznym kultúrnym podmienkam. Čo však zostalo nemenné, bol zbožný princíp vzájomnej lásky a úcty k bratom a sestrám v Kristovi. Podstatou Pavlovho poučenia v Rimanom 16:16 je preto vyjadrenie skutočnej a úprimnej náklonnosti bez ohľadu na formu, akú má: „ Láska nech je nepokrytecká. Sprotivte si zlo, pridŕžajte sa dobra. Buďte si navzájom oddaní v bratskej láske, predbiehajte sa navzájom v úctivosti" (Rimanom 12:9-10).

V súčasných kresťanských spoločenstvách sa prax vzájomného pozdravu svätým bozkom veľmi líši. Konkrétne v západných cirkvách sa bozk často nahrádza podaním ruky, objatím alebo pokývaním hlavy - gestami, ktoré znamenajú srdečnosť a spolupatričnosť. V niektorých východných pravoslávnych a blízkovýchodných cirkvách je však tradícia vzájomného vítania sa doslovným bozkom naďalej kultúrne vhodná.

Biblia ponúka návod na prispôsobenie biblických postupov konkrétnym kultúrnym podmienkam. Napríklad v 1. liste Korinťanom 9:22b Pavol píše: „Pre všetkých som sa stal všetkým, aby som zachránil aspoň niektorých." Samozrejme, hlavné posolstvo evanjelia by malo zostať nedotknuté, ale Boh nám umožňuje interpretovať Rimanom 16:16 podľa nášho kultúrneho kontextu.

Kultúrna a osobná citlivosť je rozhodujúca pri uplatňovaní Rimanom 16:16. Čo je vhodné a pohodlné v jednej kultúre, nemusí byť vhodné v inej. Kľúčom k úspechu je milovať jeden druhého spôsobom, ktorý rešpektuje individuálnu úroveň pohodlia. Ako hovorí Pavol v Rimanom 14:19: „Usilujme sa preto o to, čo slúži pokoju a vzájomnému budovaniu."

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo presne je „svätý bozk"?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries