Otázka
Aké sú najrozšírenejšie svetové náboženstvá?
Odpoveď
Na svete existuje nespočetné množstvo náboženstiev, pričom väčšina náboženstiev má v rámci nich svoje podsekty. Vo všeobecnosti sa všetky náboženstvá snažia pomôcť ľuďom pochopiť zmysel ich cieľa a existencie na tomto svete, vysvetliť, čo sa deje v posmrtnom živote, a vyhlásiť, či existuje božstvo, a ak áno, ako s ním súvisíme. Sedem svetových náboženstiev uvedených v nasledujúcom zozname tvorí viac ako 95 % svetových náboženských prívržencov.
Rímsky katolicizmus a kresťanstvo
Na celom svete sa k rímskokatolíckej cirkvi hlási približne 1,2 miliardy ľudí. Hoci rímskokatolícka cirkev bola vždy stotožňovaná s kresťanstvom, existujú medzi nimi zásadné rozdiely. Rímskokatolíci sa vo všeobecnosti označujú za kresťanov, ale na účely rozlíšenia týchto dvoch rozdelení kresťanskej viery sa prívrženci rímskokatolíckej cirkvi označujú ako katolíci, zatiaľ čo nekatolícki prívrženci kresťanskej viery sa označujú ako kresťania. Na svete je približne 900 miliónov ľudí, ktorí sa hlásia k nekatolíckym kresťanom. Názov je odvodený od skutočnosti, že prví nasledovníci Ježiša Nazaretského sa nazývali kresťania (Skutky 11: 26), čo doslova znamená „malí Kristovia“. „Kristus“ je grécky výraz pre hebrejský Mesiáš, „pomazaný“. Hoci sa kresťania často identifikujú s konkrétnymi denomináciami, ako sú baptisti, metodisti, presbyteriáni, luteráni, letničiari a nazaréni, všeobecne sa hlásia aj k názvu kresťan. Kresťanstvo sa často nazýva súhrnne „cirkev“. Tento termín je nejednoznačný v tom, že sa používa aj pre miestne zbory a budovy, ako aj pre konkrétne denominácie.
Islam
Slovo „islam“ doslova znamená „podriadenie sa“ a moslim ako taký je „ten, kto sa podriaďuje Bohu“. Islam je založený predovšetkým na Mohamedových spisoch, ktoré sú zaznamenané v Koráne. Na svete dnes žije približne 1,3 miliardy moslimov. Islam je zastúpený po celom svete. Hoci sa väčšinou spája s Blízkym východom, najväčšie moslimské populácie žijú v Ázii. Indonézia, Malajzia, Pakistan, Bangladéš a India majú početné moslimské obyvateľstvo.
Hinduizmus
Hinduizmus je slovo vytvorené západným svetom na označenie dominantného náboženského a spoločenského systému Indie. Tradične tí, ktorých nazývame hinduistami, označujú svoje náboženstvo ako „dharmu“, čo znamená „cesta“ alebo „náboženstvo“. Na svete žije približne 900 miliónov hinduistov. Najväčší počet hinduistov sa samozrejme nachádza v Indii. Keďže však Indovia emigrovali do celého sveta, existuje mnoho hinduistických komunít aj v iných krajinách. Celkový počet hinduistov v Indii je predmetom istých sporov, pretože zahŕňa až 300 miliónov „nedotknuteľných“ (dalitov), ktorí sú oficiálne považovaní za súčasť hinduistickej sociálnej štruktúry, ale ktorým je znemožnená plná účasť na hinduizme.
Budhizmus
Budhizmus je založený na učení osoby nazývanej Budha, čo znamená „osvietený“. Toto náboženstvo má mnoho rôznych odnoží, ale budhizmus je jediným vhodným, všeobjímajúcim pojmom a jeho prívrženci, bez ohľadu na to, ako veľmi sa líšia vo svojich presvedčeniach, sú radi, že sa im hovorí budhisti. Budhizmus má približne 360 miliónov stúpencov, čím sa radí na štvrté miesto za kresťanstvo, islam a hinduizmus. Budhizmus vznikol v Indii. Vo svojich tradičnejších formách dominuje na Srí Lanke a vo veľkej časti juhovýchodnej Ázie (Thajsko, Mjanmarsko, Laos a Kambodža). Okrem toho nadobudol rôzne formy v mnohých ďalších ázijských krajinách, najmä v Tibete, Kórei, Číne a Japonsku. V súčasnosti budhizmus často prijímajú ľudia zo Západu, hoci často na úkor vernosti tradičným formám tohto náboženstva.
Judaizmus
Judaizmus je pomenovaný podľa kmeňa Júda, jedného z dvanástich starovekých kmeňov Izraela. Doslova je to teda náboženstvo tých, ktorí pochádzajú z kmeňa Júda, ktorí sa nazývajú Židia. Byť Židom sa však vzťahuje na etnickú identitu, ako aj na vieru, a dnes existuje mnoho Židov, ktorí nepraktizujú židovskú vieru, hoci sú radi, že sa etnicky a kultúrne nazývajú Židmi. Odhaduje sa, že na svete dnes žije približne 15 miliónov náboženských Židov, ale mnohí ďalší nepraktizujú žiadne náboženstvo.
Bahájovia
Výraz Bahá'í znamená doslova „nasledovník bahájov“ a odkazuje na Baha'ulláha, zakladateľa tohto náboženstva. Bahá'í má viac ako sedem miliónov členov. Baháizmus, ktorý pochádza z Iránu, je zastúpený vo viac ako 200 krajinách sveta, čím zaostáva len za kresťanstvom (vo viac ako 250 krajinách), ale výrazne predstihuje islam, ktorý je zastúpený v približne 175 krajinách.
English
Aké sú najrozšírenejšie svetové náboženstvá?