Otázka
Čo je to zľutovnica?
Odpoveď
Pisateľ listu Hebrejom hovorí o usporiadaní stánku v Starom zákone. Svätostánok bol prenosnou svätyňou, ktorú Izraeliti používali od čias putovania po púšti po vyjdení z Egypta až po stavbu chrámu v Jeruzaleme (pozri 2. Mojžišova 25-27). Vo svätostánku sa nachádzala truhla zmluvy, ktorej súčasťou bola aj zľutovnica (Hebrejom 9:3-5, Roháčkov).
Archa zmluvy, truhlica s dvoma kamennými doskami s desiatimi prikázaniami, bola najposvätnejším predmetom v stánku a neskôr v jeruzalemskom chráme, kde bola umiestnená vo vnútornom priestore nazývanom Svätyňa svätých. V truhle sa nachádzal aj zlatý hrniec s mannou, akú Boh poskytol počas putovania púšťou (2. Mojžišova 16:4), a Áronova mandľová palica (4. Mojžišova 17:1-13). Na vrchole archy bol vrchnák nazývaný zľutovnica, na ktorom spočíval oblak alebo viditeľný symbol Božej prítomnosti. Tu mal sedieť Boh a z tohto miesta mal udeľovať milosrdenstvo človeku, keď sa tam pokropila krv zmierenia.
Svojím spôsobom zľutovnica skrývala Boží ľud pred večne odsudzujúcim súdom Zákona. Každý rok v Deň zmierenia vstupoval veľkňaz do Svätyne svätých a kropil krvou zvierat obetovaných na zmierenie hriechov Božieho ľudu. Touto krvou sa kropila zľutovnica. Tento obraz vyjadruje, že len prostredníctvom obety krvi bolo možné odstrániť odsúdenie Zákona a zakryť porušenie Božích zákonov.
Grécke slovo pre „zľutovnicu" v Hebrejom 9:5 je hilasterion, čo znamená „to, čo prináša zadosťučinenie" alebo „zmierenie". Vyjadruje myšlienku odstránenia hriechu. V Ezechielovi 43:13-15 sa medený obetný oltár v Septuaginte (grécky preklad Starého zákona) nazýva aj hilasterion (zmierna alebo milostivá stolica), pretože je spojený s vyliatím krvi za hriech.
Aký to má význam? V Novej zmluve je sám Kristus označený za naše „zmierenie". Pavol to vysvetľuje vo svojom liste Rimanom: „Ospravedlňovaní sú zadarmo, jeho milosťou, vykúpením v Ježišovi Kristovi. Boh ho ustanovil za prostriedok zmierenia skrze jeho krv prostredníctvom viery. Tak Boh preukázal svoju spravodlivosť, keď prehliadol hriechy, ktoré boli spáchané už skôr" (Rimanom 3:24-25). Pavol tu učí, že Ježiš je prikrývkou za hriech, ako to ukazujú tieto starozákonné prorocké obrazy. Prostredníctvom jeho smrti a našej odpovede Kristovi prostredníctvom viery v neho sú všetky naše hriechy prikryté. Taktiež vždy, keď veriaci zhrešia, môžeme sa obrátiť na Krista, ktorý je naďalej zmierením alebo prikrytím našich hriechov (1. Jánov 2:1; 4:10). To spája starozákonné a novozákonné koncepcie týkajúce sa prikrytia hriechov, ako to znázorňuje Božia zľutovnica.
English
Čo je to zľutovnica?