Otázka
Aký je pôvod znaku mieru?
Odpoveď
Logo, ktoré je všeobecne známe ako „znak mieru", vzniklo v 50. rokoch 20. storočia ako logo Kampane za jadrové odzbrojenie (CND). Podľa CND ho v roku 1958 navrhol anglický umelec/dizajnér Gerald Holtom, ktorý vyštudoval Royal College of Arts. Holtom, ktorý počas druhej svetovej vojny radšej pracoval na farme v Norfolku, ako by sa mal zapojiť do konfliktu, do svojho loga zakomponoval symboly N a D (semafory) na ručnej vlajke, pričom N znamenalo „jadrový" a D „odzbrojenie". V semafore písmeno N tvorí osoba, ktorá drží dve vlajky v tvare obráteného V, a písmeno D sa tvorí tak, že jedna vlajka smeruje rovno hore a druhá rovno dole. Prekrytím orientácie vlajok týchto dvoch písmen vznikli pruhy znaku mieru.
Holtom predstavil svoj návrh úradníkom v kancelárii Peace News v Londýne a Výboru pre priamu akciu proti jadrovej vojne. DAC už plánoval svoj prvý veľký protijadrový pochod z Londýna do Aldermastonu, kde sa vyrábali britské jadrové zbrane. Bertrand Russell, organizátor tohto pochodu, vybral symbol, ktorý sa mal umiestniť na gombíky a transparenty pochodu. „Znak mieru" sa prvýkrát objavil na verejnosti v Spojenom kráľovstve počas tohto pochodu počas veľkonočného víkendu v roku 1958. Holtom pôvodne zamýšľal použiť symbol kríža v kruhu ako logo pochodu, ale rôzni duchovní, s ktorými túto myšlienku konzultoval, neboli nadšení z použitia kríža na protestnom transparente. Holtom sa domnieval, že V smerom nadol predstavuje aj zúfalstvo, ktoré pociťoval v dôsledku šírenia jadrových zbraní.
Tento symbol priniesol do Spojených štátov Bayard Rustin, americký bojovník za občianske práva, ktorý sa zúčastnil pochodu v Aldermastone. Znak mieru bol prvýkrát použitý v Spojených štátoch neskôr v tom istom roku, keď sa pacifistický protestujúci Albert Bigelow plavil na svojom malom člne v blízkosti plánovanej americkej jadrovej testovacej lokality, pričom vyvesil transparent CND. Znak mieru sa neskôr používal na pochodoch za občianske práva a objavil sa aj na demonštráciách proti vojne vo Vietname. Dodnes sa znak mieru používa v odevnom a šperkárskom dizajne ako módny doplnok.
Pôvod symbolu bol jasne zdokumentovaný v listoch, rozhovoroch a pôvodných náčrtoch symbolu, ktoré sú teraz vystavené v Múzeu mieru v Bradforde v Spojenom kráľovstve.Vyskytli sa tvrdenia, že symbol má komunistický, okultný alebo protikresťanský význam a odvodeniny, ale tieto tvrdenia zostávajú nepodložené a zvyčajne sa nenachádzajú v renomovaných zdrojoch.
O tom, či sa dá mier dosiahnuť odzbrojením, sa vedú neustále diskusie, ale túžba po mieri je všeobecná. Žijeme vo svete plnom nepokojov - a vo svete, ktorý tragicky hľadá mier rôznymi neplodnými cestami. Skutočný pokoj sa nachádza v Ježišovi Kristovi, Kniežaťu pokoja, ktorý nám prináša pokoj s Bohom (Rimanom 5:1) a ktorý nakoniec založí kráľovstvo pokoja na zemi (Izaiáš 11:1-10).
English
Aký je pôvod znaku mieru?