Vprašanje
Bil sem krščen na nesvetopisemski način. Ali se moram znova dati krstiti?
Odgovor
Sveto pismo je glede krsta zelo jasno. Razumeti moramo dvoje: 1. Krst naj se opravi po tem, ko je človek prejel Jezusa Kristusa kot svojega Odrešenika, tako da se zdaj za svoje odrešenje zanaša samo nanj. 2. Krst naj se izvede s potopitvijo. Beseda »krstiti« v grščini dobesedno pomeni ‘potopiti, zaliti’. Krst s potopitvijo je edina metoda krsta, ki ustrezno ponazarja to, kar krst predstavlja: da kristjan umre, je skupaj s Kristusom pokopan in nato obujen v novost življenja (Rimljanom 6,3–4).
Ob upoštevanju teh dveh točk se zdaj vprašajmo, kako je s tistimi, ki so bili krščeni na nesvetopisemski način. Zaradi jasnosti jih razdelimo v dve kategoriji. Prvič, tisti, ki so bili krščeni, preden so postali kristjani. To so običajno ljudje, ki so bili krščeni kot dojenčki, ali tisti, ki so bili krščeni pozneje, a takrat še niso resnično poznali Jezusa kot Odrešenika. V takih primerih naj se vsekakor znova krstijo. Kot rečeno, je iz Svetega pisma razvidno, da krst sledi odrešenju. Krst nima smisla, če človek ni resnično doživel odrešenja po veri v Jezusa Kristusa.
V drugi skupini pa so tisti, ki so bili sicer krščeni po tem, ko so zverovali v Kristusa, a ne s potopitvijo, temveč kako drugače. To vprašanje je malo težje. Lahko bi trdili, da ta človek ni bil resnično krščen. Če je bil krščen s poškropitvijo ali politjem, to ni v skladu s prvotnim pomenim besede krstiti, ‘potopiti’. Vendar Sveto pismo nikjer izrecno ne obravnava primera, da bi bil kdo »krščen« kako drugače kot s potopitvijo. Torej je treba to vprašanje obravnavati individualno. Kdor je bil krščen na nesvetopisemski način, naj prosi Boga za modrost (Jakob 1,5). Če je človek glede tega v dvomu, bi bilo najbolje, da se ponovno krsti na svetopisemski način, da bo miren (Rimljanom 14,23).
English
Bil sem krščen na nesvetopisemski način. Ali se moram znova dati krstiti?