Питање
Како могу да постанем радостан давалац?
Одговор
Можемо да научимо да будемо радосни даваоци проучавајуц́и највец́ег даваоца који је свет икада познавао, Исуса Христа. Остављајуц́и богатство и славу свог небеског царства, дошао је на Земљу и добровољно дао свој живот како бисмо ми могли да сачувамо свој. Како је Бог предодредио своју децу да буду саобразни лику Његовог Сина (Римљанима 8:29), не постоји бољи начин да опонашамо Исуса Христа у несебичном давању од начина на који је то Он учинио. Сам наш Спаситељ нам је рекао: „ Много је блаженије давати неголи узимати" (Дела апостолска 20:35). Једноставно, наша највец́а мотивација за радосно и великодушно давање би требало да буде то што угађа Господу и одражава његов дар спасења за нас.
Друга Коринц́анима открива низ надахњујуц́их истина које би требало да нам помогну да постанемо радосни даваоци. Као што је Павле мудро опомињао Коринц́ане: „ А ово знајте: ко шкрто сеје шкрто ће и жњети, а ко у благослову сеје у благослову ће и жњети" (2. Коринц́анима 9: 6). Ову неизбрисиву истину рекао је и Саломон хиљаду година раније: „ Поштуј Господа имањем својим и првинама од свега дохотка свог; И биће пуне житнице твоје обиља..."(Приче 3: 9-10). И сам Христос нам је рекао: „ Дајите и даће вам се; добру меру, набијену, стресену, препуну, даће у ваше наручје... "(Лука 6:38). Заиста:„ Доц́и ц́е добро ономе који је великодушан ..." (Псалам 112: 5).
Овај принцип је непогрешиво јасан — ми не можемо надмашити у давању свог милостивог Створитеља. Што више дајемо у служби Господу, то ц́емо више добити за узврат. У ствари, једино место у Библији на које нас Бог позива да га испитамо је Малахија 3:10 где говори о нашим приносима које Му дајемо: „ Донесите све десетке у спреме да буде хране у мојој кући, и окушајте ме у том, вели Господ над војскама, хоћу ли вам отворити уставе небеске и излити благослов на вас да вам буде доста". Још једном одзвањају речи Саломонове: „ Један просипа, и све више има; а други тврдује сувише, и све је сиромашнији. Подашна рука бива богатија, и ко напаја, сам ће бити напојен"(Приче 11: 24-25).
Павле је рекао:„Бог воли радосног даваоца"(2. Коринц́анима 9: 7). Тако да, радосно давање би дакле требало да буде начин живота за хришц́анина који разуме Божију благодат. Када смо великодушни у давању и га правимо од срца, Бог нас уверава да ц́е нас пазити и да ће се побринути за нас (Исаија 58: 9; Псалам 41: 1-3; Приче 22: 9; 2. Коринц́анима 9: 8, 11). Треба да запамтимо да није само наше богатство то које треба радосно да врац́амо Богу. Као што је краљ Давид истакао, све што имамо је од Бога (1. Дневника 29:14), а то укључује и наше таленте и наше време. Како су нам дани одбројани (Псалам 139: 16), наше време заиста припада Богу. И сви дарови које имамо такође су од Њега; зато: „ Како је свако од вас добио благодатни дар, служите њиме један другом као добри домоуправитељи разнолике благодати Божије " (1. Петрова 4:10).
Јер Бог је тако заволео свет, да је дао (Јован 3:16). Било би добро да се сетимо да смо спашени јер је наш Бог тако великодушно дао. Као Његова деца, позвани смо да будемо „светлост света" (Матеј 5:14). Када се поуздајемо у Бога и му одајемо поштовање кроз великодушно давање нашег времена, богатства и талената, тада ми заиста допуштамо да наша светлост сија пред људима и да наша доброта одражава нашег Оца на небесима.
English
Како могу да постанем радостан давалац?