Pitanje
Koй e bil Moloh?
Odgovor
Kakto golяma čast ot drevnata istoriя, i točniяt proizhod na kulta kъm Moloh e neяsen. Vяrva se, če imeto „Moloh" e proizlяzlo ot finikiйskoto „mlk", s koeto se oboznačavalo vid žertvoprinošenie, praveno za potvъrždavane ili osvoboždavane ot kletva. „Melekh" e evreйskata duma za „car". Za izrailtяnite bilo običaйno da sъčetavat imenata na ezičeskite bogove s glasnite na evreйskata duma za sram: „bosheth". Eto kak boginяta na plodovitostta i voйnata Astarta stanala Aštoret. V rezultat na sъčetanieto na „mlk", "melekh" i „bosheth" se polučava „Meleh", koeto može da se tъlkuva kato „vъplъteniя gospodar na sramno žertvoprinošenie". Sъщo se sreщa kato Milkom, Milkim, Malik i Meleh. Astarta bila negovata sъpruga i ritualnata prostituciя bila sčitana za važna forma na poklonenieto kъm nego.
Finikiйcite bili slabo svъrzana grupa hora, koito obitavali Hanaan (sъvremenen Livan, Siriя i Izrael) meždu 1550 i 300 g.pr.n.e. Osven seksualnite rituali poklonenieto kъm Moloh vklюčvalo i detski žertvoprinošeniя ili „preminavane na deca prez ogъnя". Vяrvalo se, če idolite na Moloh bili gigantski metalni statui na čovek s glava na bik. Vseki idol imal dupka v korema i veroяtno protegnati rъce, koito obrazuvali neщo kato rampa kъm dupkata. V ili okolo statuяta bil zapalvan ogъn. Bebetata bili postavяni v rъcete na statuяta ili v dupkata. Kogato roditelite žertvali svoeto pъrvorodno dete, te vяrvali, če Moloh щe im dade finansovo blagopolučie za semeйstvoto i bъdeщi deca.
Kultъt kъm Moloh ne se ograničaval samo v Hanaan. Monolitite v Severna Afrika nosяt graviran nadpis „mlk"— često izpisvan „mlk'mr" i „mlk'dm", koeto može da označava „žertvoprinošenie na agne" i „žertvoprinošenie na čovek". V Severna afrika Moloh bil prenaimenovan „Kronos". Kronos preminal v Kartagen v Gъrciя i negovata mitologiя prerasnala v prevrъщaneto mu v Titan i baщata na Zevs. Moloh e svъrzvan s i ponяkoga priravnяvan na Va'al, vъpreki če dumata „va'al" bila sъщo izpolzvana za oboznačavane na koйto i da e bog ili vladetel.
V Bitie 12 Avraam posledval Božiя priziv da se premesti v Hanaan. Vъpreki če čoveškoto žertvoprinošenie ne bilo običaйno za rodniя Ur na Avraam, to bilo široko razprostraneno v novata mu zemя. Po-kъsno Bog poiskal ot Avraam da prinese Isaak v žertva (Bitie 22:2). No togava Bog Se otličil ot bogovete kato Moloh. Za razlika ot mestnite hanaanski bogove Bogъt na Avraam nenaviždal čoveškoto žertvoprinošenie. Bog zapovяdal Isaak da bъde spasen i izpratil oven da zaeme mяstoto na Isaak (Bitie 22:13). Bog izpolzval tozi slučaй kato ilюstraciя kak po-kъsno Toй щяl da izprati Svoя sobstven Sin da zaeme našeto mяsto.
Poveče ot petstotin godini sled Avraam Isus Naviev izvel izrailtяnite ot pustinяta, za da nasledяt Obetovanata zemя. Bog znael, če izrailtяnite sa nezreli i lesno se otklonяvat ot počitaneto na ediniя istinski Bog (Izhod 32). Oщe predi izrailtяnite da vlяzat v Hanaan, Bog gi predupredil da ne učastvat v počitaneto na Moloh (Levit 18:21) i neednokratno im kazval da razrušat tezi kulturi, koito se poklanяt na Moloh. Izrailtяnite ne obъrnali vnimanie na Božiite predupreždeniя. Vmesto tova te sleli poklonenieto kъm Moloh sъs svoite sobstveni tradicii. Dori Solomon, naй-mъdriяt car, popadnal pod vliяnieto na tozi kult i postroil mesta za poklonenie na Moloh i drugi bogove (3 Care 11:1-8). Poklonenieto kъm Moloh se osъщestvяvalo vъv „visokite mesta" (3 Care 12:31), kakto i v tяsna dolina izvъn Erusalim, narečena Dolinata na Enom (4 Care 23:10).
Vъpreki redkite usiliя na blagočestivi care, kultъt kъm Moloh ne bil izkorenen do vavilonskiя plen na izrailtяnite. (Vъpreki če vavilonskta religiя bila panteistična i se harakterizirala s astrologiя i gadaniя, tя ne vklюčvala čoveški žertvoprinošeniя.) Nяkяk si razprъskvaneto na izrailtяnite sred golяma ezičeska civilizaciя uspяlo okončatelno da gi očisti ot tehnite lъžebogove. Kogato evreite se zavъrnali v svoяta zemя, te se posvetili otnovo na Bog i Dolinata na Enom bila prevъrnata v mяsto za izgarяne na otpadъci i telata na ekzekutiranite prestъpnici. Isus izpolzval obraznostta na tova mяsto – večno gorящ ogъn, poglъщaщ bezbroйni čoveški žertvi – da opiše ada, kъdeto onezi, koito othvъrlяt Bog, щe gorяt vъv večnostta (Mateй 10:28).
English
Koй e bil Moloh?