settings icon
share icon
Запитання

Ким були Аммоніти?

Відповідь


Впродовж усієї ранньої історії Ізраїлю ми знаходимо згадки про народ Аммонітів. Ким вони були, звідки походили і що з ними сталося? Аммоніти були Семітським народом, тісно пов'язаним з Ізраїльтянами. Незважаючи на цю спорідненість, їх частіше вважали ворогами, ніж друзями.

Лот, племінник Авраама, був родоначальником Аммонітів. Після того, як Авраам і Лот розділилися (Буття 13), Лот оселився в місті Содом. Коли Бог знищив Содом і Гоморру за їхню нечестивість, Лот і його дочки втекли в гірську місцевість на південному березі Мертвого Моря. Ймовірно, думаючи, що вони єдині люди, які залишилися на землі, дочки Лота споїли його і вступили з ним в кровозмісні стосунки, аби народити дітей (Буття 19:30-38). Старша дочка народила сина на ім'я Моав ("від батька"), а молодша - Бен-Аммі ("син мого народу"). Аммоніти, нащадки Бен-Аммі, були кочовим народом, який жив на території сучасної Йорданії, а назва столиці країни - Амман - свідчить про назву цих давніх мешканців.

За часів Мойсея родючі рівнини долини річки Йордан були зайняті Амореями, Аммонітами і Моавітами. Коли Ізраїль вийшов з Єгипту, Аммоніти відмовилися надавати йому будь-яку допомогу, і Бог покарав їх за відсутність підтримки (Повторення Закону 23:3-4). Однак пізніше, коли Ізраїльтяни увійшли в Обітовану Землю, Бог наказав їм: "І коли ти наблизишся до аммонійців, не чіпай їх, і не воюй з ними, бо Я не дам тобі у власність нічого з землі аммонійців. Бо Я віддав її у власність дітям Лота." (Повторення Закону 2:19). Ізраїльські племена Ґада, Рувима і половина Манасії претендували на Аморейську територію, що межувала з Аммонійськими землями.

Аммоніти були язичницьким народом, який поклонявся богам Мілкому і Молеху. Бог наказав Ізраїльтянам не одружуватися з цими язичниками, тому що шлюби з ними приведуть Ізраїльтян до поклоніння фальшивим богам. Соломон не послухався і одружився з Аммонiйкою Наамою (1 Царів 14:21), а також з багатьма іншими язичницями, і, як Бог і попереджав, був втягнутий в ідолопоклонство (1 Царів 11:1-8). Молех був богом вогню з обличчям теляти; його зображення мали простягнуті руки, щоб прийняти немовлят, яких йому приносили в жертву. Як і їхній бог, Аммоніти були жорстокими. Коли Аммонітку Нахаш запитали про умови договору (1 Самуїла 11:2), він запропонував виколоти праве око кожному Ізраїльтянину. В Амоса 1:13 сказано, що Аммоніти розпорювали вагітних жінок на завойованих ними територіях.

Під керівництвом Царя Саула Ізраїль переміг Аммонітів і зробив їх своїми васалами. Давид продовжив цей суверенітет над Аммоном і пізніше взяв в облогу його столицю, аби закріпити свій контроль. Після розколу Ізраїлю та Юдеї Аммоніти почали вступати в союз з ворогами Ізраїлю. Аммон відновив певну незалежність у сьомому столітті до РХ, поки Навуходоносор не завоював їх приблизно через сто років. Товія Аммоніт (Неємії 2:19), можливо, був губернатором регіону під владою Персії, але мешканці були сумішшю Аммонітів, Арабів та інших народів. До Новозавітних часів у цій місцевості оселилися Євреї, і вона стала називатися Перея. Остання згадка про Аммонітів як окремий народ була в II столітті від Юстина Мученика, який говорив, що вони були дуже численні. Колись у Римський період Аммоніти, схоже, були поглинуті Арабським соціумом.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Ким були Аммоніти?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries