Запитання
Що Біблія каже про вдячність?
Відповідь
Вдячність – важлива біблійна тема. У 1-му Солунянам 5:16-18 сказано: «Завжди радійте, невпинно моліться, за все дякуйте, бо це Божа воля в Ісусі Христі щодо вас» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Помітили? Дякуйте за все. Подяка має бути для нас способом життя, у природний спосіб виливаючись із наших сердець і вуст.
Досліджуючи Святе Письмо трохи детальніше, ми розуміємо, чому нам слід бути вдячними, а також як виявляти вдячність, незважаючи на різні обставини.
Псалом 136:1-2 каже: «Прославляйте Господа, бо Він добрий, і милосердя Його вічне! Дякуйте Богові над богами, бо милосердя Його вічне!». Тут вказані дві причини для вдячності: постійна доброта Бога та Його непохитна любов. Коли ми усвідомлюємо природу своєї порочності й розуміємо, що без Нього існує лише смерть (Івана 10:10; Римлянам 7:5), наша природна реакція – бути вдячними за життя, яке Він дарує.
Псалом 30 прославляє Бога за спасіння. Давид пише: «Господи, звеличую Тебе, тому що Ти мене визволив і не дав моїм ворогам зловтішатися наді мною. Господи, Боже мій, я волав до Тебе, і Ти зцілив мене. Господи, Ти вивів мою душу з шеолу, – Ти врятував мене з-поміж тих, що сходять у могилу … І Ти обернув мій плач на радість, Ти зняв з мене веретище, і підперезав мене радістю, щоби я славив Тебе й не замовкав. Господи, Боже мій, я прославлятиму Тебе повіки!» (Псалом 30:2-13). Псалмоспівець дякує Богові після того, як, вочевидь, зіткнувся зі складними обставинами. Цей псалом подяки не лише звеличує Бога у даний час, а й нагадує про Його вірність у минулому. Це – заява про характер Господа, Який настільки чудовий, що хвала є єдиною доречною реакцією.
У нас також є приклади вдячності під час важких обставин. Псалом 28 зображує страждання Давида. Це заклик до Бога про милосердя, захист і справедливість. Після своєї мольби він пише: «Благословенний Господь, тому що Він почув голос мого благання. Господь – моя Сила і мій Щит. На Нього поклалось моє серце, і Він мені допоміг. Моє серце радіє, тому прославлятиму Його своєю піснею» (Псалом 28:6-7). Серед знегод Давид згадує, яким є Бог, і, знаючи й довіряючи Йому, дякує. В Йова було таке ж ставлення до прославлення, навіть перед смертю: «Господь дав, Господь і забрав, – нехай Господнє Ім’я буде благословенним!» (Йова 1:21).
Ми знаходимо приклади вдячності віруючих і в Новому Завіті. Зазнаючи жорстоких переслідувань, Павло писав: «Подяка Богові, Який завжди робить нас переможцями в Христі й на кожному місці виявляє через нас любі пахощі Свого знання» (2 Коринтянам 2:14). Автор послання до Євреїв каже: «Тому, одержуючи непохитне Царство, маємо благодать, якою служимо до вподоби Богові з побожністю і страхом» (Євреям 12:28). Петро згадує про причини бути вдячними за будь-які випробування й страждання, кажучи, що через знегоди наша віра виявиться «…для похвали, слави і честі при з’явленні Ісуса Христа» (1 Петра 1:6-7).
Народ Божий – це люди, сповнені вдячності, бо вони розуміють, наскільки багато отримали. Згідно з текстом у 2 Тимофію 3:2, однією з особливостей останніх днів буде відсутність вдячності. Безбожні люди будуть «невдячними».
Нам слід бути вдячними, бо Бог достойний цього. Нам слід віддавати Йому належне за «все добре, що нам дане, і кожний досконалий дар» (Якова 1:17). Коли ми вдячні, наш фокус зміщується від егоїстичних бажань і болю поточних обставин. Виявлення вдячності допомагає нам пам’ятати, що Господь усе контролює. Отже, вдячність є не лише доречною, вона дійсно корисна для нас. Це нагадує нам про ширшу панораму – що ми належимо Йому та були благословенні всіма духовними благословеннями (Ефесянам 1:3). Воістину, ми маємо життя над міру (Івана 10:10), і вдячність є абсолютно доречною.
English
Що Біблія каже про вдячність?