settings icon
share icon
Запитання

Яким є християнський погляд на романтику

Відповідь


У контексті цієї статті ми визначаємо «романтику» як емоційне збудження або потяг, який певна людина або ситуація викликає в іншої людини. Такий тип романтики – популярна тема в нашій культурі. Музика, фільми, п’єси та книги використовують наше людське захоплення романтичною любов’ю та її начебто нескінченними виявами. Отже, у християнському світогляді романтика – це добре, погано чи щось середнє?

Біблія названа Божим любовним листом до людства. І хоча в ній містяться різкі óбрази та попередження про Божий суд, вона також сповнена креативними описами любові між Богом і людьми (Псалом 42:2-3; Єремії 31:3). Але любов та романтика – хоча й переплітаються – не ідентичні. Романтика може існувати без справжнього кохання, і ми можемо любити, не маючи романтичних почуттів. Хоча такі уривки, як Софонії 3:17, описують емоційну любов Бога до Свого народу, в інших місцях (наприклад, у 1 Коринтянам 13:4-8) описані риси любові, які не мають нічого спільного з романтичними почуттями. Ісус сказав: «Більшої любові ніхто не має за ту, коли хто душу свою кладе за друзів своїх» (Івана 15:13; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Мученицька смерть на хресті за невдячних грішників аж ніяк не була романтичною, проте це було найвищим виявленням любові (1 Івана 4:9-10).

Пісня Пісень Соломона – це книга, сповнена романтичними виявами любові між нареченим і нареченою. Оскільки Бог додав цю книгу до канону Свого натхненного Слова, ми можемо з упевненістю сказати, що романтика схвалена нашим Творцем. Романтика в контексті чистих та посвячених взаємин може посилити їх і збільшити насолоду подружньою любов’ю, як і було задумано Господом.

Але романтика заради романтики може бути руйнівною. Більшість романтичних захоплень починається з чудового, п’янкого почуття закоханості. Цей стан викликає хімічну лавину в мозку, схожу на результат дії наркотиків. Мозок сповнений адреналіну, дофаміну та серотоніну (хімічні речовини, які викликають приємні відчуття), що змушує нас повернутися до джерела цього почуття. Через це романтика може стати залежністю. Захоплення любовними романами, фільмами й телешоу на сексуальну тему призводить до нереалістичних очікувань у наших реальних стосунках.

Дослідники вважають, що людський мозок здатний витримувати це сильне почуття закоханості не більше двох років. В ідеалі, протягом цього часу пара працює над посиленням своєї любові та відданості, щоб коли сильні емоції закоханості послабнуть, їхнє місце зайняла більш глибока любов. Але тим, хто «захопився» романтикою, це послаблення сигналізує, що настав час шукати іншу людину, яка викличе таку ж ейфорію. Деякі люди з діагнозом «любовна залежність» насправді можуть бути залежними від відчуттів, які викликає «закоханість». Таким чином, вони намагаються відтворити це почуття знову і знову.

У світлі цього легко зрозуміти, чому любов і романтика не обов’язково є синонімами. У Біблії наводиться декілька прикладів пар, що відчували романтичне кохання, а також описані подальші результати. У Буття 29 ми читаємо історію про те, як Яків закохався у Рахиль. Він був готовий працювати на її батька протягом семи років, щоб одружитися з нею. У вірші 20 сказано, що ці сім років «видалися йому, наче кілька днів, оскільки він її дуже кохав». Хоча в подальшому Яків стикався з обманом, душевним болем і розчаруванням, його закоханість у Рахиль не засуджується у Святому Письмі. Водночас захоплення романтикою не принесло користі Самсону, який дозволив емоціям узяти гору. 14-й розділ книги Суддів докладно описує початок падіння Самсона, коли він піддався закоханості, а не дотримувався вказівок Господа.

Романтика може бути як негативною, так і позитивною, в залежності від того, чи дозволяємо ми цим емоціям керувати нашим життям. Потураючи своїм почуттям, ми можемо зіткнутися з моральними та сімейними проблемами. В Єремії 17:9 написано: «Серце людини лукаве понад усе, і вкрай зіпсуте, – хто його може осягнути?». Популярна приказка «слухай свого серця» – жахлива порада. Слідуючи за захопленнями своїх сердець, ми легко можемо бути введені в оману, гріх і розчарування. Замість того, щоб зациклюватися на романтиці, ми маємо дотримуватися керівництва Святого Духа в наших стосунках. Завжди мудро йти шляхом любові (1 Коринтянам 14:1). Потім, коли у прагненні виявити любов хтось особливий приверне нашу увагу, благочестива романтика може бути подарунком від нашого небесного Отця (Якова 1:17).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Яким є християнський погляд на романтику
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries