settings icon
share icon
Запитання

Що таке теорія днів-віків?

Відповідь


Хоча Мойсей написав книгу Буття приблизно 3400 років тому, лише в останні кілька століть виникли серйозні суперечки щодо природи і дати творіння. Отже, щодо цього зараз існує низка теорій, одна з яких називається «теорією днів-віків». Фактично, це – переконання, що «дні», згадані в першому розділі Буття, є послідовними періодами, а не буквальними 24-годинними добами. Тому вважається, що кожен день є значно тривалішим, хоча й невизначеним, періодом часу, наприклад, у мільйон або більше років. По суті, це є спробою узгодити вчення Святого Письма з теїстичною еволюцією або, принаймні, з концепцією «старої» землі.

Наука ніколи не спростувала жодного слова з Біблії. Біблія – це найвища істина, і вона має бути стандартом, на підставі якого слід оцінювати наукові теорії. Деколи альтернативні гіпотези походження всесвіту й людини спеціально призначені для усунення Бога «з рівняння». Звичайно, прихильники теорії днів-віків не намагаються усунути Бога – радше вони бажають узгодити традиційні біблійні погляди із сучасним ставленням до науки. Проте до такого підходу слід ставитися з обережністю. Найгірший наслідок сумнівів в істинності або богонатхненні книги Буття полягає в тому, що він призводить до сумнівів щодо будь-якої іншої частини Божого Слова, яка не відповідає нашим уявленням. Усе, чого Святе Письмо навчає про гріх і смерть, вимагає непомильності перших трьох розділів книги Буття. З огляду на це все, пропонуємо розглянути деякі аргументи, які висувають прихильники теорії днів-віків.

Часто вказується, що слово «день» на івриті («йом») іноді стосується часових періодів, які перевищують буквальну 24-годинну добу. Зокрема, один уривок зі Святого Письма, що наводиться на підтримку даної теорії, – це 2 Петра 3:8: «…один день у Господа – немов тисяча років, а тисяча років – неначе один день» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Цей текст, безумовно, нагадує нам про те, що Бог існує поза часом, і ми не маємо сумніватися в майбутній біблійній події (а саме, другому приході) лише тому, що вона видається віддаленою з нашої обмеженої людської точки зору. На думку опонентів теорії днів-віків, 2 Петра 3:8 не має жодного відношення до тривалості тижня творіння.

Кожний день у першому розділі книги Буття описується як вечір і ранок. Дійсно, ці два слова – «вечір» і «ранок» – широко використовуються у Старому Завіті, і здебільшого стосуються звичайних днів. Противники теорії днів-віків зазначають – із лінгвістичної позиції, якби Мойсей хотів описати триваліші періоди часу, то замість «йом» міг би використовувати такі недвозначні терміни, як «олам» або «кедем».

Інша причина, що подається на користь метафоричного «дня», полягає в тому, що сонце не було створене до четвертого дня. Зважаючи на це, як могла існувати звичайна 24-годинна доба (тобто день і ніч)? Опоненти теорії днів-віків стверджують, що технічно саме сонце не потрібне ні вдень, ані вночі. Що потрібно, то це світло і щоб оберталася Земля. «Вечір і ранок» вказують на обертання планети навколо своєї осі, а щодо світла, то найпершою фразою Бога було: «Нехай буде світло» (Буття 1:3) – і воно з’явилося, ще до виникнення сонця. Перше, що зробив наш Творець, було відокремлення світла від темряви.

Противники теорії днів-віків також зазначають наступне – в Об’явленні 21:23 ми бачимо, що новий Єрусалим «не потребує ні сонця, ні місяця, щоб у ньому світили, тому що Божа слава освітила його». Божого світла могло бути цілком достатньо на початку творіння, поки три дні по тому не були створені небесні світила.

Окрім того, згідно з більшістю інтерпретацій теорії днів-віків, хвороби, страждання та смерть мали існувати і до гріхопадіння. Проте Святе Письмо чітко вказує, що «через одну людину [Адама] гріх увійшов у світ, а з гріхом і смерть» (Римлянам 5:12). До вияву непокори в Едемському саду не було смерті, або, як висловлюються прихильники днів-віків, – не було людської смерті. Залежно від того, як ми узгоджуємо теорію днів-віків із походженням людини, вона може анулювати вчення про гріхопадіння. Це також позбавило би сили доктрину про викуплення, бо якби не було гріхопадіння, то навіщо нам був би потрібен Спаситель?



English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке теорія днів-віків?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries