settings icon
share icon
Запитання

Ким були Едоміти?

Відповідь


Едоміти були нащадками Ісава, первістка Ісаака та брата-близнюка Якова. В утробі матері Ісав і Яків боролися разом, і Бог сказав їхній матері Ревеці, що вони стануть двома народами, де старший буде служити молодшому (Буття 25:23). Вже дорослим Ісав необачно продав свою спадщину Якову за миску червоного супу (Буття 25:30-34), і він зненавидів свого брата після цього. Ісав став батьком Едомітів, а Яків - Ізраїльтян, і ці два народи продовжували боротися протягом більшої частини своєї історії. У Біблії "Сеїр" (Ісус Навин 24:4), "Боцра" (Ісая 63:1) і "Села" (2 Царів 14:7) є посиланнями на землю і столицю Едому. Сьогодні Села більш відома як Петра.

Назва "Едом" походить від Семітського слова, що означає "червоний", і земля на південь від Мертвого Моря отримала таку назву через червоний пісковик, який так помітно виділявся на місцевості. Ісав, через юшку, на яку він обміняв своє первородство, став відомим як Едом, а згодом переселив свою сім'ю в однойменну гірську країну. Буття 36 переповідає ранню історію Едомітів, стверджуючи, що у них були царі, які правили задовго до того, як в Ізраїлі з'явився цар (Буття 36:31). Релігія Едомітів була схожа на релігію інших язичницьких суспільств, які поклонялися богам родючості. Нащадки Ісава з часом домінували на південних землях і заробляли собі на життя сільським господарством і торгівлею. Через Едом проходив один зі стародавніх торгових шляхів, Царський Шлях (Числа 20:17), і коли Ізраїльтяни попросили дозволу скористатися цим шляхом під час виходу з Єгипту, вони отримали збройну відмову.

Оскільки вони були близькими родичами, Ізраїльтянам було заборонено ненавидіти Едомітів (Повторення Закону 23:7). Однак Едоміти регулярно нападали на Ізраїль, і в результаті відбулося багато воєн. Цар Саул воював проти Едомітів, а цар Давид підкорив їх, встановивши в Едомі військові гарнізони. З контролем над Едомською територією Ізраїль отримав доступ до порту Еціон-Гевер на Червоному Морі, звідки цар Соломон відправляв численні експедиції. Після правління Соломона Едоміти повстали і мали деяку свободу, поки не були підкорені Асирійцями під проводом Тіґлафа-пілнесера.

Під час Маккавейських воєн Едоміти були підкорені Євреями і змушені були прийняти Юдаїзм. Попри все це, Едоміти зберегли значну частину своєї давньої ненависті до Євреїв. Коли Грецька мова стала загальновживаною, Едомітів стали називати Ідумеями. З піднесенням Римської Імперії, Ідумей, чий батько прийняв Юдаїзм, був названий царем Юдеї. Цей Ідумей відомий в історії як цар Ірод Великий, тиран, який наказав влаштувати різанину у Бефлеемі, намагаючись вбити немовля Христа (Матвія 2:16-18).

Після смерті Ірода Ідумеї повільно зникли з історії. Бог передбачив знищення Едомітів у Єзекеїля 35, кажучи: "Як радієш ти зо спадку Ізраїлевого дому через те, що опустошіло воно, так зроблю Я й тобі. Спустошенням станеш, горо Сеїре, та ввесь Едом, увесь він, і пізнають вони, що Я Господь!" (Єзекеїля 35:15). Незважаючи на постійні спроби Едома панувати над Євреями, Боже пророцтво, дане Ревеці, збулося: старша дитина служила молодшій, а Ізраїль виявився сильнішим за Едом.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Ким були Едоміти?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries