settings icon
share icon
Запитання

Чи змінює Бог Свою думку?

Відповідь


Книга пророка Малахії 3:6 проголошує: «Тому що Я – ваш Господь Бог, і Я не змінююся» (тут і далі сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Так само у Посланні від Якова 1:17 написано: «Усе добре, що нам дане, і кожний досконалий дар походить згори, сходить від Отця світла, в Якого немає зміни, ні тіні переміни». Зміст вірша у книзі Числа 23:19 не може бути більш очевидним: «Бог не подібний до людини, щоб бути обманутим, Він – не як людський син, щоб Його залякати погрозами. Хіба Він, сказавши, не зробить? Скаже – і не дотримає?». Ні, Бог не змінює Своєї думки. Ці вірші підтверджують, що Він є незмінним і незмінюваним.

Але як нам тоді пояснити текст із книги Буття 6:6: «І стало тяжко Богові, Який створив людину на землі, і замислився Він»? У книзі пророка Йони 3:10 також говориться: «І Бог побачив їхні діла, що вони відвернулися від їхніх поганих доріг, і Бог розкаявся за зло, яке сказав їм учинити, та не вчинив». Те саме проголошує і книга Вихід 32:14: «І Господь виявив милість щодо зла, про яке сказав, що заподіє Своєму народові». Ці вірші говорять про те, що Бог у певні моменти може «розкаюватися», і вони, схоже, суперечать твердженням про Його незмінність. Тим не менше, ґрунтовне дослідження цих уривків виявляє, що вони не є свідченням того, що Бог здатний змінюватися. В оригіналі слово, перекладене як «розкаюватися», означає «жалкувати». Жалкування про щось зовсім не означає про зміну думки; воно лише має на увазі почуття засмученості через те, що трапилося.

Розглянемо текст у Буття 6:6: «І стало тяжко Богові, Який створив людину на землі». Далі продовжується: «...і замислився Він». Цей вірш повідомляє, що Бог відчув жаль у зв’язку зі створенням людини. Тим не менше, Він не скасував Свого рішення. Замість цього, за допомогою Ноя Він дозволив людині продовжити своє існування. Той факт, що ми живемо сьогодні, є доказом того, що Бог не змінив Свою думку щодо створення людини. Крім того, контекст цього уривку повідомляє про гріховний стан, в якому перебувало людство, і власне ця гріховність, а не саме існування людини, викликала Божу скорботу.

Розглянемо також вищезгаданий текст із книги Йони: «І Бог розкаявся за зло, яке сказав їм учинити, та не вчинив». Знову ж таки, у древньоєврейському оригіналі використовується слово, що перекладається як «жалкувати». Чому ж Бог «жалкував» про те, що було заплановане Ним для мешканців Ніневії? Їхні серця змінилися і вони навернулися від своєї непокори до послуху. Бог усе чинить з абсолютною послідовністю. Він хотів засудити Ніневію через її гріховність, але її мешканці покаялися. Внаслідок цього Бог помилував Ніневію, що цілком відповідає Його характеру.

Послання до Римлян 3:23 навчає нас тому, що всі люди грішні і не відповідають Божим очікуванням. Римлянам 6:23 говорить, що відплатою за гріх є смерть (духовна і фізична). Отже, жителі Ніневії заслуговували на покарання. Кожен із нас перебуває у такому ж положенні – наш вибір грішити відокремлює нас від Бога. Людина не може звинувачувати Бога в наслідках своїх учинків. Таким чином, Бог пішов би проти Свого характеру, не покаравши мешканців Ніневії, якби вони продовжували грішити. Тим не менше, вони навернулися до послуху, і Господь вирішив не карати їх, як спочатку планував. Чи зобов’язувала Бога до чого-небудь зміна в поведінці цих людей? Абсолютно ні! Бог ніколи не може бути зобов’язаний чимось людям. Бог праведний та добрий, і вирішив не карати їх, бачачи їхні змінені серця. Цей уривок указує на те, що Бог не змінюється: якби Господь не помилував мешканців Ніневії, саме це суперечило би Його характеру.

Тексти з Писання, що тлумачаться як докази того, що Бог може змінювати Свою думку, використовуються людьми у спробах пояснити дії Бога. Бог збирався зробити що-небудь, але замість цього зробив щось інше. У нашому розумінні це виглядає як зміна. Але для Бога, всюдисущого і всемогутнього, це не зміна – Бог завжди знає, що збирається зробити. Крім того, Бог знав, що потрібно зробити для того, щоб людство чинило згідно з Його волею. Бог погрожував знищенням Ніневії, знаючи, що це стане для них вагомою причиною покаятися. Бог погрожував знищенням ізраїльтянам, знаючи, що Мойсей клопотатиме за них. Бог не шкодує про Свої рішення, але Він може бути засмучений учинками людей у відповідь на Його рішення. Бог не змінює Своєї думки, але діє згідно зі Своїм Словом у відповідь на наші дії.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи змінює Бог Свою думку?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries