Запитання
Чи є Ісус втіленим Богом? Чому це важливо?
Відповідь
Від моменту зачаття Ісуса через Святого Духа в утробі діви Марії (Луки 1:26-38), скептики завжди ставили під сумнів Його істинне походження. Це почалося з нареченого Марії, Йосипа, що боявся одружуватися на ній, коли вона повідомила про свою вагітність (Матвія 1:18-24). Він узяв її за дружину лише після того, як ангел підтвердив йому, що дитя, яке вона носила, є Сином Божим.
Пророк Ісая провіщав про прихід Божого Сина ще за сотні років до народження Христа: «Бо Дитя народилося нам, даний нам Син, і влада на раменах Його, і кликнуть ім'я Йому: Дивний Порадник, Бог сильний, Отець вічности, Князь миру» (Ісаї 9:5). Коли ангел звернувся до Йосипа та оголосив про майбутнє народження Ісуса, він нагадав це пророцтво: «Ось діва в утробі зачне, і Сина породить, і назвуть Йому Ймення "Еммануїл", що в перекладі є: З нами Бог» (Матвія 1:23). Це не означало, що вони мали назвати дитину Еммануїлом, а визначало божественну сутність дитини. Ісус був Богом, Який прийшов у тілі, щоб жити з людьми.
Христос знав про існування різних домислів щодо Його Особи. Він питав Своїх учнів: «За кого народ уважає Мене, Сина Людського?» (Матвія 16:13; Марка 8:27). Відповіді були різні, як і зараз. Потім Він поставив більш актуальне питання: «А ви за кого Мене маєте?» (Матвія 16:15). Петро дав правильну відповідь: «Ти – Христос, Син Бога Живого!» (Матвія 16:16). Ісус підтвердив вірність відповіді учня та пообіцяв, що на цій істині Він збудує Свою Церкву (Матвія 16:18).
Істинна природа та особа Христа мають вічне значення. Кожна людина має відповісти на питання, яке Він ставив Своїм учням: «А ви за кого Мене маєте?».
Ісус неодноразово надає нам правильну відповідь. В Івана 14:9-10 Він промовляє: «Стільки часу Я з вами, ти ж не знаєш, Пилипе, Мене? Хто бачив Мене, той бачив Отця, то як же ти кажеш: "Покажи нам Отця"? Чи не віруєш ти, що Я – в Отці, а Отець – у Мені? Слова, що Я вам говорю, говорю не від Себе, а Отець, що в Мені перебуває, Той чинить діла ті».
Біблія чітко говорить про божественну природу Господа Ісуса Христа (див. Івана 1:1-14). У посланні Филип'янам 2:6-7 написано: «Він, бувши в Божій подобі, не вважав за захват бути Богові рівним, але Він умалив Самого Себе, прийнявши вигляд раба, ставши подібним до людини; і подобою ставши, як людина». У Колосянам 2:9 сказано, що «в Ньому тілесно живе вся повнота Божества».
Ісус є повністю Богом та повністю людиною, і факт Його втілення має першорядне значення. Він вів життя людини, але не мав гріховної природи, як ми. Він був випробуваний, але ніколи не згрішив (Євреям 2:14-18; 4:15). Гріх прийшов у світ через Адама, і його гріховна природа передалася кожній дитині, народженій у світі (Римлянам 5:12), за винятком Христа. Оскільки Він не походив від батька-людини, то й не успадкував гріховної природи. Він мав божественну природу Свого Небесного Отця.
Христос мав задовольнити всі вимоги святого Бога, перш ніж стати прийнятною жертвою за наші гріхи (Івана 8:29; Євреям 9:14). Він повинен був виконати понад триста пророцтв про Месію, які Господь проголосив через пророків (Матвія 4:13-14; Луки 22:37; Ісаї 53; Михея 5:2).
Після гріхопадіння людини (Буття 3:21-23) єдиним, за допомогою чого можна було виправдатися перед Богом, було пролиття крові невинної жертви (Левит 9:2; Числа 28:19; Повторення Закону 15:21; Євреям 9:22). Ісус був останньою, досконалою жертвою, що назавжди задовольнила Господній гнів за гріх (Євреям 10:14). Божественна природа Христа зробила Його придатним для місії Спасителя, а людське тіло дозволило пролити кров, необхідну для викуплення. Жодна людина з гріховною природою не змогла би сплатити цього боргу. Ніхто не зміг би відповісти вимогам, аби стати жертвою за гріхи всього світу (Матвія 26:28; 1 Івана 2:2). Якби Ісус був просто хорошою людиною, як дехто заявляє, тоді Він володів би гріховною природою та не був би досконалим. Тоді Його смерть і воскресіння не мали би сили когось спасти.
Але оскільки Христос був Богом у тілі, то лише Він міг сплатити наш борг перед Господом. Його перемога над смертю й могилою подарувала перемогу всім, хто в Нього вірує (Івана 1:12; 1 Коринтянам 15:3-4, 17).
English
Чи є Ісус втіленим Богом? Чому це важливо?