settings icon
share icon
Запитання

Чи є рок-опера "Ісус Христос - суперзірка" біблійною?

Відповідь


Рок-опера "Ісус Христос - суперзірка" Ендрю Ллойда Веббера і Тіма Райса та однойменний фільм режисера Нормана Джуїсона розповідають про останні дні Ісуса. Тема опери - слава і те, як популярність може обманювати і розбещувати.

Принаймні, на перший погляд, "Ісус Христос - суперзірка" містить багато елементів біблійного наративу: Ісус має учнів і навчає. Священики Каяфа та Анна через заздрість і страх підбурюють Ісуса до змови, щоб знищити Його. Марія Магдалина та інші жінки служать Йому. Юда планує зрадити Його. Ісус в'їжджає до Єрусалиму під час святкування, звільняє храм від торговців і їсть трапезу зі своїми учнями. Після молитви в саду Його заарештовують, ведуть до кількох чиновників і б'ють. Петро заперечує, що знає Господа, а Юда вішається. Ісуса розпинають. Ніщо з цього не суперечить біблійним записам.

Однак при ближчому розгляді стають очевидними біблійні недоліки "Ісуса Христа-суперзірки". Коли переповідається історія, необхідна певна інтерпретація. В неї вносяться авторські ідеї, припущення і думки. У цьому переказі страстей Ісуса характер і мотивації як Ісуса, так і Юди значно переосмислюються.

Юда виконує першу пісню. У ній він скаржиться на те, що Ісус поглинутий власною славою, і лютує через те, що Ісус не хоче його слухати. Юда називає послідовників Ісуса "сліпими", звинувачує їх у перекручуванні слів Ісуса і висловлює бажання “розвіяти міф про цю людину”. Враховуючи, що ці слова походять від Юди, ми можемо бути схильні відкинути їх як перекручення лиходія. Однак твердження про те, що Ісус - "просто людина", пізніше повторює Марія Магдалина в одній з найвідоміших пісень опери, "Я не знаю, як його любити".

У наступній сцені Юда виступає проти близькості Марії з Ісусом. Він попереджає Ісуса про скандал, який може вибухнути, якщо Ісус не буде обережнішим. Пізніше, коли Марія помазує Ісуса, Юда знову заперечує, нагадуючи Ісусові, що їхня місія - служіння бідним. Ісус відповідає, щоб Юда "насолоджувався добром", поки воно у нього є. У цій сцені ми бачимо контраст між тим, як Марія просить Ісуса "заплющити очі", і тим, як Юда намагається відкрити Його очі на потреби суспільства; коли Марія співає "Розслабся", а Юда закликає діяти в інтересах бідних. Жодної згадки про жадібність і злодійство Юди не згадується (Івана 12:6).

Коли Ісус в'їжджає до Єрусалиму, там святкують Його як "суперзірку". Цікаво, що Ісус їде на осляті лише короткий час. Коли Він в'їжджає в місто, то йде разом з натовпом, поки не сідає до дітей. Також, на відміну від біблійної розповіді, хвала не зовсім спонтанна. Ісус ініціює спів у певний момент, і Він навіть наказує натовпу "заспівайте мені ваших пісень". Він коротко навчає про Царство Боже, кажучи: "Ви можете його здобути".

У наступній сцені Ісус оточений натовпом поклоніння. Є згадка про спасіння і віру в Бога, оскільки натовп пропонує Йому свою відданість і царство. Юда дивиться на це з огидою і невір'ям. Ісус закінчує святкування, говорячи про смерть, яку, за Його словами, можна перемогти лише через смерть. Немає жодної згадки про Ісуса як Життя і жодного пророцтва про Його воскресіння.

У наступній сцені Ісус оточений людьми, які потребують зцілення. Ніхто не отримує зцілення; навпаки, приголомшений Ісус вигукує: "Вас занадто багато. А мене замало. Залиште мене в спокої!"

Коли Юда зустрічається з юдейською радою, щоб зрадити Ісуса, він дає зрозуміти, що лише намагається "врятувати" Ісуса, який дозволив власній популярності вийти з-під контролю. Він неохоче бере гроші, які йому пропонують.

Під час Тайної Вечері учні мріють про вічну славу. Ісус гірко звинувачує Своїх учнів у тому, що вони не дбають про Нього: "Якщо вам не байдуже, це вино могло б бути моєю кров'ю! Якщо вам не байдуже, цей хліб міг би бути Моїм тілом!". Він просить їх згадувати про Нього, коли вони їдять, але потім каже: "Я, мабуть, збожеволів, якщо думаю, що ви будете мене згадувати!”. Юда йде, щоб завершити зраду, бо Ісус каже йому, що він повинен це зробити.

Молитва Ісуса в саду дуже промовиста. Він визнає, що змінився, що більше не має натхнення. Тепер Він лише "сумний і втомлений". Після трьох років спроб служити Богові, Ісус втратив своє первісне бачення. Роздумуючи над тим, щоб стати мучеником, Ісус егоїстично запитує: "Чи буду я більш помітним? Якою буде моя нагорода?”. Це твердження прямо контрастує з безкорисливістю Юди, який не бажав винагороди за свою зраду. Наприкінці Своєї молитви Ісус нарешті підкоряється Божому плану. Пісня закінчується двозначністю: "Візьми мене зараз, поки я не передумав".

Коли Ісуса заарештовують, Його учні говорять про боротьбу за Нього. Ісус докоряє їм такими словами: "Відтепер займайтеся риболовлею". Це в опері найближче до Великого Доручення.

Пилат неодноразово називає Ісуса “якийсь Христос", і це підкреслює той факт, що Ісус є ніким - факт, який Ісус відчайдушно намагається змінити своєю мученицькою смертю. Під час різних випробувань Юда тримається поруч, бажаючи побачити, що станеться. Потім Юда повертає гроші священикам, знову висловлюючи своє бажання "врятувати" Ісуса.

Під час другої розмови Пилата з Ісусом, він запитує Ісуса, чи є Він царем. Відповідь Ісуса в кращому випадку розмита: "Я не маю Царства. У цьому світі Я закінчив. Можливо, десь є Царство для Мене, якби ви тільки знали" (див. справжню відповідь Ісуса в Івана 18:36-37). Коли натовп вимагає розп'яття Ісуса, Пилат виголошує низку звинувачень проти Нього: "Він божевільний, його слід було б ув'язнити... Він сумний маленький чоловічок, а не цар чи бог... Він помиляється, думає, що він важливий... помилковий мученик... помилкова маріонетка". (Насправді Пилат сказав: "Жодної вини я в Ньому не знаходжу" в Івана 18:38.)

Після того, як Ісуса б'ють батогом, музика одразу ж (і значно) змінюється на тему "Суперзірки". Це спосіб сказати, що мучеництво почалося, і Ісус здобув свою славу. Ця ідея підкреслюється у фінальній пісні Юди, в якій він згадує і Будду, і Мухаммеда, але каже, що Ісус має більшу привабливість через те, як Він помер. Опера закінчується розп'яттям Ісуса. Воскресіння немає.

Підсумовуючи тему "Ісус Христос - суперзірка", можна сказати, що Ісус не був божественним, але був чарівною і магнетичною людиною з добрими намірами, яка дозволила собі вийти з-під контролю. Приголомшений власною славою, Він хотів повернутися до простішого, щирішого життя, але не зміг. З учнів лише Юда усвідомлював, що відбувається. Він ненавидів те, на що перетворився Ісус, але все ще любив Його і хотів допомогти Йому. Ісус бачив лише один вихід зі скрутного становища: померти мученицькою смертю, і тоді, можливо, щось із Його доброго вчення згадають.

Звичайно, це не відповідає Біблії. Ісус - більше, ніж просто людина; Він - Син Божий (Івана 10:30). Ісус ніколи не втрачав з поля зору Свою місію шукати і спасти загиблих (Луки 19:10), яка вимагала Його жертовної смерті на хресті в якості плати за наші гріхи (1 Петра 3:18). Ісус не просто помер, Він воскрес (1 Петра 1:3).

"Ісус Христос - суперзірка" - це більше, ніж популярна опера, в якій трапляються помилки в деяких фактах. Це спроба переписати історію. Вона робить зрадника Юду Іскаріота жертвою, а Господа Ісуса Христа зводить до прогорілої знаменитості, яка не впоралася зі своїми обов'язками.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи є рок-опера "Ісус Христос - суперзірка" біблійною?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries