Запитання
Чи є Ісус Месією?
Відповідь
Ісус названий Месією в Матвія 1:16. Насправді, щоразу, коли хтось каже “Ісус Христос”, він називає Його Месією, тому що слово “Христос” означає “Месія” або “помазаний”. Старий Завіт містить пророцтва про Месію, а Новий відкриває, що ним є Ісус з Назарету.
Основуючись на пророцтвах Старого Завіту, юдеї очікували, що Месія відповідатиме кільком вимогам. Месія мав бути євреєм (Ісаї 9:6), народженим у Віфлеємі (Михея 5:2) від діви (Ісаї 7:14), пророком, рівним Мойсею (Повторення Закону 18:18), священиком за чином Мелхиседековим (Псалом 110:4), царем (Ісаї 11:1-4), Сином Давида (Матвія 22:42), який постраждав перед тим, як вступити у славу (Ісаї 53).
Ісус відповідав усім цим месіанським вимогам. Він був євреєм з коліна Юди (Луки 3:30), народився у Віфлеємі (Луки 2:4-7) від діви (Луки 1:26-27). Він був пророком, рівним Мойсею. І Мойсей, і Ісус були пророками, яких Господь знав “обличчя-в-обличчя” (Повторення Закону 34:10; зрівн. з Івана 8:38). Але Ісус навіть більший за Мойсея, тому що, якщо останній визволив Ізраїль з єгипетського рабства, то Ісус звільняє нас від кайданів смерті та гріха. На відміну від Мойсея, Ісус не просто представляв Бога – Він є Богом (Івана 10:30). Ісус не веде нас в Обіцяну землю – Він веде нас на небо, у вічність (Івана 14:1-3). З цих та багатьох інших причин Ісус є пророком, більшим за Мойсея.
Месія мав нести служіння священика. Але Ісус не був левитом, адже тільки їм було дозволено служити священиками. Отже, як Ісус міг відповідати цій вимозі? Ісус є священиком за чином Мелхиседека (Буття 14; Псалом 110:4; Євреям 6:20). Мелхиседек жив до появи ізраїльського храму, а саме його ім’я означає “цар праведності”. Він також звався “царем Салиму”, що означає “цар миру” (Євреям 7:2). Мелхиседек благословив Авраама (менший отримує благословення від більшого – Євреям 7:7), а Авраам віддав йому десятину. Таким чином, як священик за чином Мелхиседека Ісус був більшим за Авраама (див. Івана 8:58) і священство левитів. Він – небесний Священик, що приніс жертву, яка видаляє гріх назавжди, а не просто тимчасово покриває його.
Щоб називатись Месією, Ісус також мав бути царем. Він був із коліна Юди, царського коліна. Коли Він народився, зі сходу прийшли мудреці, шукаючи Царя юдеїв (Матвія 2:1-2). Ісус навчав, що колись сяде на престолі слави (Матвія 19:28; 25:31). Багато людей в Ізраїлі вважали Його своїм довгоочікуваним царем та розраховували, що Він негайно розпочне Своє правління (Луки 19:11), хоча царство Ісуса було не від цього світу (Івана 18:36). Наприкінці Його життя, під час суду перед Пилатом, Він не реагував на жодне з обвинувачень, крім ствердної відповіді, коли Пилат запитав, чи є Він царем юдеїв (Марка 15:2).
Ісус також відповідає старозавітному описові Месії в тому, що Він був стражденним рабом з Ісаї 53. На хресті Ісус “погорджений був … страдник … від Якого обличчя ховали” (Ісаї 53:3). “Він був ранений” (в. 5), “гноблений був та понижуваний” (в. 7). Він помер із злочинцями, але похований в могилі багатого (в. 9; зрівн. з Марка 15:27; Матвія 27:57-60). Після страждань і смерті Ісус-Месія воскрес (Ісаї 53:11; зрівн. з 1 Коринтянам 15:4) і був прославлений (Ісаї 53:12). Ісаї 53 є одним із найясніших пророцтв, що визначають Ісуса як Месію; саме цей текст читав ефіопський євнух, коли Пилип зустрів його і розповів про Христа (Дії 8:26-35).
Існують й інші моменти, що підтверджують, що Ісус є Месією. Кожне з Господніх свят у Старому Завіті стосується і виконується в Ісусі. Прийшовши вперше, Він став нашим пасхальним Агнцем (Івана 1:29), нашим Хлібом життя (Івана 6:35) і нашим Первістком серед покійних (1 Коринтянам 15:20). Злиття Його Духа відбулося в П’ятидесятницю (Дії 2:1-4). Коли Ісус-Месія повернеться, то ми почуємо голос архангела і сурму Божу. Не випадково першим осіннім святом було “Йом Труа” – свято сурем. Після того, як Ісус повернеться, Він судитиме землю. Це є виконанням наступного осіннього свята – “Йом Кіпур”, День очищення. Далі Ісус поставить Своє тисячолітнє царство і правитиме на престолі Давида – це виконає останнє осіннє свято, “Суккот” або свято кучок, коли Бог житиме з нами.
Для тих, хто вірить в Ісуса як Господа і Спасителя, доказів того, що Він є юдейським Месією, більш ніж достатньо. Чому ж переважна більшість юдеїв не приймає Ісуса як свого Месію? І Ісая, і Ісус пророкували про духовну сліпоту Ізраїлю як покарання за брак віри (Ісаї 6:9-10; Матвія 13:13-15). Крім цього, більшість юдеїв у часи Ісуса очікували політичного і культурного визволителя, а не Спасителя від гріха. Вони хотіли, щоб він скинув ярмо Риму і зробив Сіон столицею світу (див. Дії 1:6). Вони не могли зрозуміти, як смиренний і невибагливий Ісус міг це здійснити.
Цікава паралель до того, як юдеї не помітили свого Месію, міститься в історії про Йосипа. Він був проданий в рабство своїми братами, і після багатьох злетів і падінь став прем’єр-міністром всього Єгипту. Коли почався голод, його брати прийшли в Єгипет за їжею. Вони зустріли Йосипа – але не впізнали його. Їхній рідний брат стояв просто перед ними, але вони були сліпі. Це сталося з однієї простої причини: він не виглядав так, як вони очікували. Він був одягнений, як єгиптянин, розмовляв єгипетською мовою, жив, як єгиптянин. У них навіть гадки не було, що він міг бути їхнім давно втраченим братом – врешті-решт Йосип був єврейським пастухом, а не єгипетським вельможею. Таким же чином більшість євреїв не впізнали (і не впізнають) Ісуса як свого Месію. Вони очікували земного царя, а не правителя духовного царства. (Багато рабинів називає “стражденним рабом” з Ісаї 53 єврейський народ, що постраждав від рук світу.) Їхня сліпота була настільки сильна, що не допомогли би жодні чудеса (Матвія 11:20).
Тим не менше, у дні Ісуса було багато людей, що побачили істину. Пастухи з Віфлеєма побачили її (Луки 2:16-17). Симеон з храму побачив її (в. 34). Анна побачила і “говорила про Нього всім, хто визволення Єрусалиму чекав” (в. 38). Петро та інші учні побачили її (Матвія 16:16). Нехай ще багато інших людей побачать, що Ісус є Месією – тим, хто виконує Закон та Пророків (Матвія 5:17).
English
Чи є Ісус Месією?