settings icon
share icon
Запитання

Чи суперечать розповіді про народження Ісуса одна одній?

Відповідь


Лише два Євангелія розповідають про події, пов'язані з народженням Ісуса. Матвія 1-2 дає інформацію про Йосипа і включає в себе розповідь про мудреців зі Сходу. Лука 1-2 не згадує про мудреців, а зосереджується на Марії та інших людях (Єлизаветі, Захарії, пастухах, Симеоні та Анні), які прославляли Бога за Втілення.

Різні люди стверджували, що Євангелія від Матвія і Луки суперечать одна одній і містять суперечливі розповіді про народження Ісуса. Це твердження є безпідставним, а деталі, подані Матвієм і Лукою, легко узгоджуються в єдине ціле.

По-перше, ось деталі, в яких Матвій і Лука беззаперечно погоджуються:

Ісус народився від діви (Матвія 1:18, 23, 25; Луки 1:27).

Марія та Йосип жили в Назареті, місті в Галілеї (Матвія 2:23; Луки 1:26; 2:4).

Ісус народився у Віфлеємі (Матвія 2:1; Луки 2:4-7).

Після народження Ісуса Марія та Йосип повернулися до Назарету (Матвія 2:23; Луки 2:39).

По-друге, наступні деталі є унікальними для кожного письменника:

Мудреці відвідують Ісуса (Мт. 2:1-12).

Йосип і Марія тікають до Єгипту, рятуючись від жорстокості Ірода (Матвія 2:13-18).

Група пастухів відвідує Ісуса в яслах (Луки 2:8-20).

Йосип і Марія йдуть до храму в Єрусалимі, щоб виконати Закон (Луки 2:22-39).

Ті, хто стверджує, що бачить протиріччя в розповідях про народження Христа, зазвичай вказують на текст в Луки 2:39, де сказано: "А як виконали все за Законом Господнім, вони повернулися до Галилеї, до свого міста Назарета" (УБТ), і Матвія 2:21-23, де сказано, що Йосип і його сім'я попрямували до Назарету після повернення з Єгипту. На думку критиків, Лука, який нічого не говорить про втечу до Єгипту, вказує на те, що Ісуса забрали в Назарет прямо з храму; а Матвій, який не згадує про храмові обряди, говорить про те, що Ісуса забрали в Назарет прямо з Єгипту.

Важливо визнати, що мовчання не дорівнює запереченню. Упущення Луки в його розповіді про втечу до Єгипту не можна тлумачити як доказ того, що цього ніколи не відбувалося. Лука ніколи не говорить, що Йосип і Марія не пішли до Єгипту; він просто не коментує цю подію. Матвій ніколи не згадує про пастухів Різдва - чи повинні ми вважати, що через упущення Матвія не було жодного пастуха? Також важливим є той факт, що ні Матвій, ні Лука не стверджують, що вони пишуть вичерпну розповідь про кожну деталь, пов'язану з народженням Христа.

Тоді постає питання, чи оповідь Луки дає достатньо часу для подорожі до Єгипту? Між обрізанням Ісуса і поїздкою до храму було 32 дні - близько місяця. Намагатися вписати подорож до Єгипту і назад в ці часові рамки проблематично. Кращий спосіб узгодити розповіді Матвія і Луки - помістити подорож до Єгипту після появи Ісуса в храмі. Це припускає, що Йосип і Марія залишилися у Вифлеємі після народження Ісуса і що їм було де зупинитися - "дім" з Матвія 2:11.

В Луки 2:39 написано: "А як виконали все за Законом Господнім, вони повернулися до Галилеї, до свого міста Назарета". Зверніть увагу, що Лука не говорить, що вони негайно повернулися до Галілеї, і немає ніяких причин вставляти це слово у вірш. (З таким же успіхом можна було б вставити слово "згодом".) Справа в тому, що Лука не уточнює, скільки часу минуло. Він просто говорить, що після відвідин храму Йосип і Марія оселилися в Назареті. Це могло статися через кілька днів, або через кілька місяців. Якщо ми помістимо подорож до Єгипту в середину Луки 2:39, то отримаємо наступну хронологію:

1) Після відвідин храму Йосип і Марія повертаються до Вифлеєму. (Протягом місяця після народження Ісуса Йосип, ймовірно, шукав там тимчасову роботу, і, можливо, ця робота стала більш постійною. Також цілком можливо, що Йосип планував поселити свою нову сім'ю у Вифлеємі, вважаючи, що Синові Давидовому буде добре рости в місті Давидовому).

2) Симеон і Анна починають поширювати новину про те, що вони бачили Месію в Єрусалимі (Лк. 2:25-38).

3) Через деякий час мудреці прибувають до Єрусалиму і підтверджують новину про народження Месії (Мт. 2:1-2). Ірод відправляє їх до Віфлеєму, де вони знаходять маленького Ісуса (Мт. 2:3-11).

4) Мудреці повертаються додому іншою дорогою, а Йосип уві сні отримує попередження тікати до Єгипту (Мт. 2:12-13).

5) Через деякий час Ірод з'ясовує, що мудреці знехтували його побажаннями, і наказує забити всіх хлопчиків віком від двох років і молодше поблизу Віфлеєму (Матвія 2:16). "Дворічний" вік вказує на те, що Ісус міг бути вже у такому віці.

6) Ірод помирає в 4 р. до н.е.

7) Йосип повертає свою сім'ю з Єгипту (Мт. 2:19-21). Через страх перед сином Ірода Йосип змінює свій план оселитися у Віфлеємі і замість цього повертається до Галілеї (Мт. 2:22-23).

У наведеній вище хронології немає нічого, що суперечило б ані Матвію, ані Луці. Єдиний спосіб знайти протиріччя між Матвія 2:21-23 і Луки 2:39 - це зробити припущення, засновані на упередженому упередженні проти правдивості Писання.

Деякі критики знаходять ще одну ймовірну суперечність у генеалогії, пов'язану з розповідями про народження Ісуса. У Матвія 1:16 сказано, що батьком Йосипа був Яків; у Луки 3:23 сказано, що батьком Йосипа був Ілля. Існує кілька теорій, але найкращою відповіддю на цю гадану розбіжність є те, що Лука записує родовід Марії, а Матвій - Йосипа. У давньогрецькій мові не існувало слова "койне", яке б означало виключно "зять", тому Йосипа називають "сином Іллі” через те, що він одружився з дочкою Іллі, Марією. Йосип був "сином" через шлюб.

Євангелія були написані чотирма різними людьми для чотирьох унікальних аудиторій, тому цілком природно, що вони містили різні деталі, що стосуються життя Христа. Але їх написанням керував Святий Дух, Який гарантував, що те, що кожен з них написав, було абсолютною правдою. Існують відмінності, але всі вони можуть бути гармонізовані. Оповіді про народження Ісуса, які ми знаходимо у Матвія та Луки, не суперечать, а доповнюють одна одну.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи суперечать розповіді про народження Ісуса одна одній?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries