Запитання
Чи є Ісус у Старому Завіті?
Відповідь
Ісус часто з'являється в Старому Завіті - не під цим іменем і не в тій формі, в якій ми бачимо Його в Новому Завіті, але тим не менш, Він там є. Тема всієї Біблії - Христос.
Ісус Сам підтвердив той факт, що Він є в Старому Завіті. В Івана 5:46 Він пояснив деяким релігійним лідерам, які кинули Йому виклик, що Старий Завіт говорить про Нього: "Бо коли б ви вірили Мойсеєві, то вірили б і Мені, адже він написав про Мене" (УБТ). За словами Ісуса, вся Божа робота з людиною від початку часів вказувала на Нього. Інший раз, коли Ісус показав, що Він є у Старому Завіті, був у день Його воскресіння. Ісус йшов з двома Своїми учнями, і "почавши від Мойсея та від усіх пророків, Він пояснив їм з усього Писання те, що стосувалося Його" (Луки 24:27). Раніше, перед розп'яттям, Ісус вказав на Ісаї 53:12 і сказав: "Кажу вам, що в Мені має збутися те, що написано: До злочинців зараховано Його, бо те, що сказане про Мене, звершується!" (Луки 22:37).
За деякими підрахунками, понад 300 старозавітних пророцтв вказують на Ісуса Христа і були виконані Ним під час Його земного життя. Серед них пророцтва про Його унікальне народження (Ісаї 7:14), Його земне служіння (Ісаї 61:1) і навіть про те, як Він помре (Псалом 22). Ісус шокував релігійну еліту, коли встав у синагозі Назарету і прочитав 61-й розділ Ісаї, завершивши його таким коментарем: "Сьогодні, коли ви чуєте, сповнилося це Писання" (Луки 4:18-21).
Інший спосіб присутності Ісуса в Старому Завіті - це христофанії - передвтілені об'явлення Сина Божого. У Старому Завіті термін "ангел Господній" використовується як взаємозамінний з терміном "Господь", коли йдеться про ці відвідини. Одне з таких об'явлень знаходимо в Бутті 18:1-33, коли Господь з'явився Авраму в людській подобі. Такі фізичні зустрічі з божеством розкидані по всьому Старому Завіту (Буття 16:7-14; 22:11-18; Суддів 5:23; 2 Царів 19:35; Даниїла 3:25).
Але є ще глибші способи, якими Ісус присутній у Старому Завіті. Їх можна побачити в тому, що ми називаємо "типами". Тип - це особа або річ у Старому Завіті, яка вказує на особу або річ у Новому Завіті. Наприклад, скинія, система жертвоприношень і Пасха є прообразами Христового викуплення. Крім того, деякі життя старозавітних персонажів відображають елементи життя Христа. Мойсей, як і Ісус, говорив від імені Бога, протистояв злим силам того часу і привів свій народ до свободи через чудесне визволення. Життя Йосипа - ще одна історія, яка моделює життя Христа.
Багато старозавітних історичних подій подвійно символізують те, що Бог зробить у майбутньому через Христа. Наприклад, Бог покликав Авраама принести в жертву свого сина Ісаака. Авраам вимовив ці пророчі слова у відповідь на запитання Ісаака про ягня: "Бог знайде Собі ягня на всепалення, мій сину" (Буття 22:8). Бог дійсно дав барана замість Ісаака, символізуючи те, що Він зробить через тисячі років на тій самій горі, коли Його власний Син буде принесений в жертву замість нас (Матвія 27:33). Таким чином, події, пов'язані з жертвоприношенням Ісаака, служать прообразом жертви Христа.
Ісус послався на іншу подію в історії Ізраїлю як на передвістя Свого розп'яття. У пустелі народ, що йшов за Мойсеєм, згрішив, і Бог послав на них змій, які кусали їх. Люди помирали і звернулися до Мойсея по допомогу. Бог наказав Мойсею зробити бронзового змія і поставити його на стовпі. Всі, хто подивиться на нього, зціляться (Числа 21:4-19). Ісус натякав на цей випадок в Івана 3:14-15: "Як Мойсей підняв змія в пустелі, так має бути піднятий Син Людський, щоб кожний, хто вірить у Нього, не загинув, але мав вічне життя".
Божий задум щодо скинії - це ще один спосіб, яким Ісус представлений у Старому Завіті. Жертовник на подвір'ї символізує необхідність жертви Ісуса, щоб спокутувати наші гріхи. Умивальник показує Ісуса як того, хто дає воду життя (Івана 4:14). Усередині святого місця світильник вказує на Ісуса як на світло світу (Івана 9:5). Стіл з хлібом - це Ісус як хліб життя (Івана 6:35). У кадильниці бачимо Ісуса як нашого небесного заступника, який постійно підносить за нас молитви (Римлян 8:34; Євреїв 7:25). Згідно з Євреям 10:20, завіса перед ковчегом завіту є зображенням людської плоті Ісуса.
Син Божий є не тільки в Новому Завіті, Ісус є і в Старому Завіті. Ісус - обіцяний Богом Месія. Від народження у Вифлеємі (Ісаї 7:14; Луки 1:35; Міхея 5:2), через перебування в Єгипті (Осії 11:1; Матвія 2:14-15), через служіння зцілення і надії (Буття 3:15; 1 Івана 3:8), аж до воскресіння (Псалом 16:9-11; Дії 2:31), Ісус Христос є темою як Старого, так і Нового Завітів. Можна сказати, що Ісус є причиною Біблії. Він - Живе Слово. Вся Біблія - це маяк, який вказує нам на Божу пропозицію примирення, надію на прощення і вічне життя через Ісуса Христа, нашого Господа.
English
Чи є Ісус у Старому Завіті?