Запитання
Чи є Ісус нашим братом?
Відповідь
Біблія чітко представляє Ісуса Христа як єдиносущного з Отцем (Івана 10:30), члена триєдиного Божества, Який відклав Свої права Бога і прийняв людську плоть, щоб оселитися серед нас (Филип'ян 2:5-11; Галатів 4:4-5). Тому правильно називати Його Спасителем і Господом (Луки 2:11; 2 Петра 3:18; Юди 1:25). Однак в деяких уривках ми також називаємо Ісуса нашим братом (Євреїв 2:11; Римлян 8:29; Марка 3:34). Для того, щоб повністю зрозуміти концепцію Ісуса як нашого брата, давайте уважніше розглянемо кожен з цих уривків:
- У Євреїв 2:11 сказано: "Адже і Той, Хто освячує, і ті, які освячуються, – всі від Одного. Через це Він не соромиться називати їх братами" (УБТ).
Слово "брати" в перекладі означає кровних родичів, але воно також стосується і християн. Загальний термін "брат" у Писанні зазвичай включає в себе і сестер. У цьому уривку автор послання до Євреїв пояснює, як досконала Боголюдина Ісус міг назвати недосконалих людей Своїми братами і сестрами.
Це легше зрозуміти з точки зору фізичних стосунків. Ісус пояснив духовні реалії, сказавши Никодиму, що той повинен "народитися згори” (Івана 3:3). Він використав цей фізичний термін, тому що ми всі розуміємо, що таке народження. Коли двоє немовлят ділять одне лоно або одного батька, вони належать до однієї сім'ї. Вони мають схожу ДНК, успадковану від батька. Вони мають успадковані риси та права. Коли людина народжується в Божій сім'ї, через віру в смерть і воскресіння Ісуса, Бог стає нашим Батьком (Римлянам 8:15; Галатам 4:4-6). Це відбувається через дію Святого Духа, Який вселяється в наш дух і починає змінювати нас (2 Коринтян 5:17). Бог також є Отцем Господа Ісуса Христа, і ми беремо участь у цих стосунках як усиновлені діти. Ісус, наш брат, Своєю Кров'ю викупив для нас право називати Його Отця нашим Отцем. Він не соромиться називати нас братами, бо Його праведність приписується нам, роблячи нас бездоганними, як і Він (2 Коринтян 5:21).
- Римлянам 8:29 говорить: "Адже кого Він наперед пізнав, тих і визначив наперед, щоби були вони подібні до образу Його Сина, аби бути Йому первістком серед багатьох братів".
Деякі культи неправильно тлумачать цей вірш, вважаючи, що Ісус був лише першим з багатьох Божих дітей. Однак у Біблії слово "первісток" не завжди означає фізичне чи навіть духовне народження; скоріше, бути "первістком" означає перевагу і становище, як у Псалмі 89:28: "А Я зроблю його первістком, – вищим від усіх царів землі". У Єремії 31:9 Бог називає народ Ізраїлю Своїм "первістком". Отже, коли Павло вживає термін "первісток" у Римлянам 8:29, він має на увазі, що Ісус займає першість як Божий “Єдинородний Син" (Івана 3:16), і що через Свій послух Отцю Христос зробив можливим для Його святого Отця усиновити нечестивих людей як Своїх власних дітей. Воскресіння Христове було першим з багатьох, що послідують за ним, оскільки Бог збирає Своїх дітей додому (1 Коринтян 15:20-23).
- В Євангелії від Марка 3:34-35 Ісус заявляє, що ті, хто йде за Ним, є Його братами: "І, поглянувши довкола Себе на тих, які сиділи, каже: Ось Моя мати та Мої брати! Адже хто виконує Божу волю, той Мені брат, і сестра, і мати".
Місцем дії цієї розповіді є дім, де Ісус навчав. Його фізична сім'я почала хвилюватися за Нього, і вони прийшли, щоб забрати Його додому. Поки вони чекали на вулиці біля переповненого будинку, посланці повідомили Ісуса про їхню присутність. Навколо Ісуса сиділи учні. Він сказав усім, що хоча земні стосунки є важливими, духовні стосунки - це ті, що тривають найдовше. Він зосереджувався на встановленні цих вічних стосунків з усіма, хто довіряє Йому.
Важливо зазначити, що критерієм для того, щоб вважатися братом чи сестрою Ісуса, не є розумова вправа "вірити", оскільки багато хто в кімнаті з Ісусом у 3 розділі Євангелія від Марка вважав би себе віруючими в Нього. Критерієм для того, щоб бути братом чи сестрою Христа, є "виконання волі Отця". Остаточна воля Отця полягає в тому, щоб ми любили, довіряли і слухалися Його Сина (Івана 3:36; 2 Солунян 1:8; Римлян 2:7-8). Коли ми віримо в серці в Євангеліє Ісуса Христа і віддаємо своє життя в Його владу, Бог приймає нас у Свою сім'ю і вважає нас "співспадкоємцями" зі Своїм Сином Ісусом (Римлянам 8:17; 10:9-10). Наш Небесний Отець бажає, щоб Його діти були схожі на Його сім'ю, і Він дав нам досконалий приклад в особі нашого старшого брата Ісуса Христа.
English
Чи є Ісус нашим братом?