Запитання
Яким чином Ісус є нашим суботнім відпочинком?
Відповідь
Яким чином Ісус є нашим суботнім відпочинком?
Відповідь: Ключ до розуміння того, яким чином Ісус є нашим суботнім відпочинком, полягає в єврейському слові «шабат», що означає «відпочинок або припинення праці». Походження суботи бере початок з часів творіння. Після того, як Бог створив небо й землю за шість днів, Він «відпочив сьомого дня від усіх Своїх діл, котрі створив» (Буття 2:2; тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства). Це не означає, що Бог втомився чи потребував відпочинку. Ми знаємо, що Він всемогутній. Він ніколи не втомлюється, і найбільші витрати енергії анітрохи не зменшують Його сили. Отже, що ж означає те, що Бог відпочивав сьомого дня? Лише те, що Він перестав творити. Це важливо для розуміння причин виникнення суботнього дня й ролі Христа як нашого суботнього відпочинку.
Бог використав приклад Свого спочинку сьомого дня після творіння для встановлення принципу суботнього відпочинку для Свого народу. У книгах Вихід 20:8-11 і Повторення Закону 5:12-15 Він дав ізраїльтянам четверту з десяти заповідей. Вона полягала в тому, аби пам’ятати «суботній день, щоб його святити». Одного дня з кожних семи ізраїльтяни мали облишити всі свої справи, а також дати відпочинок своїм рабам і худобі. Це означало цілковите припинення трудової діяльності. Яку б роботу вони не виконували, її потрібно було зупинити на цілий день щотижня. (Для вивчення цього питання, будь ласка, ознайомтеся з іншими статтями про суботній день, що стосуються дискусій щодо суботи та неділі). Суботу було створено, щоб люди могли відпочити від своїх турбот і почати з новими силами працювати після одноденного відпочинку.
Різноманітні елементи суботи символізували прихід Месії, Який мав забезпечити постійний відпочинок для Свого народу. За старозавітним законом юдеї постійно працювали, аби бути угодними Богові. Вони намагалися дотримуватись багатьох приписів і заборон із церемоніального закону, храмового закону, громадянського закону тощо. Звичайно, вони не могли виконати всі ці закони, тому Бог зобов’язав їх приносити жертви за гріхи, щоб вони могли звертатися до Нього для прощення гріхів і відновлення стосунків з Ним. Але це було лише тимчасовим рішенням. Так само, як вони поверталися до своєї фізичної праці після одноденного відпочинку, вони мали й продовжувати приносити жертви. Послання Євреям 10:1 говорить нам про Закон, що він «не може ніколи тими самими жертвами, які щороку постійно приносяться, зробити досконалими тих, які приходять» до Бога. Проте ці жертви вказували на майбутнє. Вони приносились в очікуванні жертви Христа на хресті, Який, «принісши один раз жертву за гріхи, назавжди сів праворуч Бога» (Євреям 10:12). Принісши найбільшу жертву, Ісус спочив, тобто, припинив Свою справу викуплення, адже її було звершено. Викуплення «звершилося!» (Івана 19:30). Завдяки тому, що зробив Ісус, ми більше не повинні «працювати», виконуючи закон, аби виправдатися перед Господом. Ісус прийшов, щоб ми могли відпочити з Богом у спасінні, яке Він надав.
Іншою важливою характерною рисою суботнього відпочинку є те, що Бог благословив і освятив його. У цьому Христос також показаний як символ нашого суботнього спочинку – святий, досконалий Син Божий, Який освячує й робить святими всіх, хто вірить у Нього. Подібно до того, як Бог освятив суботу, Він освятив Христа і послав Його у світ (Івана 10:36). У Ньому ми знаходимо повний спочинок від наших справ і зусиль, бо Він один – святий та праведний. «Того, Хто не знав гріха, Він (Бог) зробив за нас гріхом, щоб ми в Ньому стали Божою праведністю» (2 Коринтянам 5:21). Тепер ми маємо в Ньому душевний спокій, і не тільки один день на тиждень, а завжди.
Ісус також є нашим суботнім відпочинком, тому що Він є «Володарем і суботи» (Матвія 12:8). Будучи втіленням Бога, Він визначає істинний зміст суботи, тому що Він її створив, і Він – наш суботній спокій у тілі. Коли фарисеї критикували Ісуса за зцілення в суботній день, Він нагадав їм, що вони без коливань витягли би вівцю з ями в суботу. Оскільки Він прийшов знайти й спасти Своїх «овець», то міг порушувати суботні правила. Люди важливіші за овець, і спасіння, надане Ісусом, є важливішим за правила. Говорячи: «Суботу встановлено для людини, а не людину для суботи» (Марка 2:27), Ісус знову заявляє про те, що суботній відпочинок було засновано для того, аби полегшити людям їхню працю. Фарисеї запровадили обтяжливі правила щодо суботнього дня. Ісус прийшов, щоб звільнити нас від Закону Своєю благодаттю (Івана 1:17; Римлянам 6:14). Він є Володарем суботи, позбавляючи нас від власних спроб здобути спасіння. У Ньому ми відпочиваємо від своїх справ і віримо в Його роботу, виконану за нас.
Послання Євреям 4 є вирішальним текстом щодо того, що Ісус є нашим суботнім відпочинком. Нам кажуть «увійти» до суботнього відпочинку, наданого Христом. Альтернативою є лише закам’янілість власних сердець проти Нього, як це було з ізраїльтянами в пустелі. Через їхнє невір’я Господь заборонив тому поколінню ізраїльтян вхід до землі обіцяної, кажучи – «вони не ввійдуть до Мого відпочинку!» (Євреям 3:11). Автор послання до Євреїв просить нас не повторювати цю помилку, відкидаючи Божий суботній відпочинок в Ісусі Христі. «Отже, для Божих людей залишається дотримання суботи, бо хто ввійшов до Його відпочинку, той і відпочив від своїх діл, як Бог від Своїх. Тож поспішімо ввійти до того відпочинку, щоби хтось не впав у непокору за тим же прикладом» (Євреям 4:9-11).
Немає іншого суботнього відпочинку, крім Ісуса. Тільки Він задовольняє вимоги закону й лише Він забезпечує ту жертву, яка може викупити гріх. Він є Божою гарантією для нас, дозволяючи нам полишити свої власні справи. Ми не сміємо відкидати цю єдину дорогу до спасіння (Івана 14:6). Про Божу реакцію на тих, хто вирішив відмовитися від Його плану, ми читаємо в книзі Числа 15. Там згадується про людину, яка збирала дрова в суботу, порушуючи Божу заповідь щодо припинення праці. Це порушення було навмисним гріхом, зухвало скоєним посеред дня – вона відверто ігнорувала Божу владу. Тоді Господь сказав Мойсею: «Неодмінно хай помре той чоловік» (в. 35). Так буде з усіма, хто відкидає Боже забезпечення суботнього відпочинку в Христі. «То як ми уникнемо її (справедливої відплати), коли знехтуємо таким великим спасінням?» (Євреям 2:3).
English
Яким чином Ісус є нашим суботнім відпочинком?