Запитання
Чому євреї і араби/мусульмани ненавидять один одного?
Відповідь
По-перше, важливо розуміти, що не всі араби є мусульманами, як і не всі мусульмани – арабами. У той час як більшість арабів є мусульманами, є багато арабів-немусульман. Більше того, мусульман неарабського походження набагато більше (у таких районах, як Індонезія та Малайзія), ніж арабського. По-друге, важливо пам’ятати, що не всі араби, як і не всі мусульмани, ненавидять євреїв, і про те, що не всі євреї ненавидять арабів і мусульман. Ми повинні бути обережні в цьому питанні, уникаючи існуючих стереотипів. Тим не менше, серед арабів і мусульман насправді існує неприязнь і недовіра до євреїв, і навпаки.
Якщо ми шукаємо чітке біблійне пояснення цієї ворожнечі, то його можна простежити від Авраама. Євреї є нащадками Ісаака, сина Авраама. Араби – нащадки Ізмаїла, також сина Авраама. Через те, що Ізмаїл був сином рабині (Буття 16:1-16), а Ісаак – спадкоємцем обітниць Авраама (Буття 21:1-3), очевидно, що могла існувати певна ворожнеча між двома синами. У результаті насмішок Ізмаїла над Ісааком (Буття 21:9), Сара вмовила Авраама вигнати Ізмаїла й Агару, його матір (Буття 21:11-21). Імовірно, що це призвело до ще більшої неповаги до Ісаака у серці Ізмаїла. Ангел навіть віщував Агарі, що Ізмаїл житиме в умовах ворожості зі всіма своїми братами (Буття 16:11-12).
Релігія ісламу, яку сповідують більшість арабів, поглибила цю ворожнечу. Коран містить кілька суперечливих вказівок мусульманам стосовно євреїв. В один момент він говорить ставитися до євреїв як до братів, а в інший – закликає мусульман нападати на тих євреїв, які відмовляються прийняти іслам. Коран також піддає сумніву те, котрий зі синів Авраама був насправді сином обітниці. Біблія говорить, що це був Ісаак, Коран же стверджує, що Ізмаїл. Коран навчає, що саме Ізмаїла Авраам збирався принести у жертву Богові, а не Ісаака (на відміну від біблійної книги Буття, розділ 22). Дискусія про те, хто ж був сином обітниці, і сприяє сьогоднішній ворожнечі.
Однак стародавній корінь гіркоти між Ісааком та Ізмаїлом не пояснює всієї ворожнечі між євреями та арабами сьогодні. Насправді, протягом тисяч років історії Близького Сходу євреї й араби жили в умовах відносного миру і байдужості один до одного. Головна причина ворожнечі сучасного походження. Після Другої світової війни Організація Об’єднаних Націй віддала частину землі Ізраїлю єврейському народові, у той час коли на цій території в основному проживали араби (палестинці). Більшість арабів рішуче протестували проти цього. Арабські держави об’єднались і напали на Ізраїль, прагнучи знищити їх, – але зазнали поразки. З тих пір і почалася відверта ворожнеча між Ізраїлем і його арабськими сусідами. Якщо ви подивитесь на карті, то побачите, що Ізраїль володіє крихітною ділянкою землі в оточенні арабських держав, які значно перевершують його за територією, тобто Йорданії, Сирії, Саудівської Аравії, Іраку та Єгипту.
Ми вважаємо, що згідно з Біблією, Ізраїль має право на існування як нація на своїй власній землі, яку Бог дав нащадкам Якова, онука Авраама. Водночас, ми твердо переконані в тому, що Ізраїль повинен прагнути до миру і виявляти повагу до своїх арабських сусідів. Псалом 121 у шостому вірші закликає: «Миру бажайте для Єрусалиму: Нехай будуть безпечні, хто любить тебе!»
English
Чому євреї і араби/мусульмани ненавидять один одного?