Запитання
Що таке юдаїзм і в що вірять юдеї?
Відповідь
Що таке юдаїзм і хто такі юдеї? Чи є юдаїзм просто релігією? Це культурна ознака чи просто етнічна група? Юдеї – це клан людей чи ж народ? У що вірять юдеї, і чи всі вони вірять в одне й те ж?
Словникові визначення слова «юдей» включають «член коліна Юди»; «єврей, ізраїльтянин»; «член нації, що існувала в Палестині з 6 століття до н.е. до 1 століття н.е.»; «особа, яка належить за походженням або наверненням до стародавнього єврейського народу» або «той, чиєю релігією є юдаїзм».
Згідно з рабинським юдаїзмом, юдеєм може вважатися той, чия матір є юдейкою, або той, хто формально навернувся в юдаїзм. На підтримку цього вчення часто цитується текст із книги Левіт 24:10, хоча Тора не дає жодних конкретних тверджень. Деякі рабини стверджують, що дане правило не має стосується того, у що людина насправді вірить. Вони запевняють, що юдей не зобов’язаний бути послідовником юдейських законів чи звичаїв, аби вважатися таким. Фактично, юдей може не вірити в Бога взагалі, але він усе одно вважатиметься юдеєм на підставі вищевказаної рабинської інтерпретації.
Інші рабини наполягають, що якщо людина не дотримується заповідей Тори та не приймає «Тринадцяти принципів віри» маймонидів (рабин Моше бен Маймон – один із найвидатніших середньовічних єврейських учених), то вона не може вважатися юдеєм. Хоча ця людина може бути «біологічним» євреєм, вона не має реального зв’язку з юдаїзмом.
У Торі – перших п’яти книгах Біблії – Буття 14:13 навчає, що Авраам, якого вважають першим юдеєм, був описаний як «єврей». Слово «юдей» походить від імені Юди, одного з дванадцяти синів Якова та родоначальника одного з колін Ізраїлю. Імовірно, що слово «юдей» спочатку стосувалося лише членів племені Юди, але коли після Соломона царство було розділене (3 Царів 12), то цей термін почав застосуватися до будь-кого в Юдейському царстві, до якого ввійшли племена Юди, Веніаміна та Левія. Сьогодні багато хто вважає, що юдеєм є будь-яка людина, яка є фізичним нащадком Авраама, Ісака та Якова, незалежно від того, з якого з початкових дванадцяти колін вона походить.
Отже, у що ж юдеї вірять та які основні заповіді юдаїзму? Існує п’ять основних форм або сект юдаїзму в сучасному світі – ортодоксальна, консервативна, реформаторська, реконструктивна та гуманістична. Переконання і вимоги кожної групи сильно відрізняються, але короткий перелік традиційних вірувань юдаїзму включає в себе наступне:
Бог є Творець усього сущого, Він – єдиний, безтільний (не має тіла), і тільки Йому слід поклонятися як абсолютному правителю всесвіту.
Перші п’ять книг Біблії на івриті були відкриті Мойсею Богом. Вони не будуть змінені чи доповнені в майбутньому.
Бог спілкувався з єврейським народом через пророків.
Бог контролює діяльність людей, Він винагороджує їх за добрі справи та карає за зло.
Хоча християни базують значну частину своїх вірувань на тих же єврейських Писаннях, що і юдеї, між ними існують істотні відмінності: юдеї, як правило, вважають, що першорядну важливість мають дії та поведінка, а переконання виходять із дій. Це суперечить консервативним християнським переконанням, в яких віра має пріоритетне значення, а дії є результатом цієї віри.
Юдейська віра не приймає християнської концепції первородного гріха (віру, що всі люди успадкували гріх Адама та Єви, коли не послухалися Божих вказівок в Едемському саду).
Юдаїзм наполягає на початковій доброті світу та його мешканців як творінь Божих.
Послідовники юдаїзму можуть освятити своє життя й наблизитися до Бога, виконуючи «мицвот» (Божі заповіді).
Спаситель не потрібний або не є доступний як посередник.
Усі аспекти юдейського життя регулюють 613 заповідей, що знаходяться в книзі Левіт та інших книгах. Десять Заповідей, викладених у книзі Вихід 20:1–17 і Второзаконня 5:6–21, є коротким викладом Закону.
Месія (помазаник Божий) прийде в майбутньому та знову збере юдеїв на землі Ізраїлю. Там відбудеться загальне воскресіння мертвих. Єрусалимський храм, зруйнований у 70 р. н.е. римлянами, буде відновлено.
Вірування про Ісуса істотно відрізняються. Деякі вважають Його великим моральним учителем. Інші вбачають у Ньому лжепророка чи християнського ідола. Деякі секти юдаїзму не можуть навіть називати Його імені через заборону вимовляти ім’я кумира.
Юдеїв часто називають обраним Богом народом. Це не означає, що вони якоюсь мірою вважаються кращими за інших людей. Біблійні тексти, такі як Вихід 19:5, просто заявляють, що Бог обрав Ізраїль для отримання та вивчення Тори, для поклоніння Йому, для відпочинку в суботу та відзначення свят. Євреї не були обрані, аби бути кращими за інших, вони були просто обрані, аби стати світлом для язичників і благословенням для всіх народів.
English
Що таке юдаїзм і в що вірять юдеї?