Запитання
Ким були Моавіти?
Відповідь
Моавіти були племенем, що походило від Моава, сина Лота, народженого від кровозмішення зі своєю старшою дочкою (Генеза 19:37). Із Зоару, колиски цього племені, на південно-східному кордоні Мертвого моря, вони поступово поширилися по регіону на схід від Йордану. Незадовго до Виходу войовничі амореї під проводом свого царя Сіхона перетнули Йордан і витіснили Моавітів з регіону між долиною річки Арнон і річкою Яббок та зайняли його, зробивши Хешбон своєю столицею. Після цього Моавіти були обмежені територією на південь від долини Арнону (Числа 21:26-30).
Під час Виходу ізраїльтяни пройшли не через Моав, а через "пустелю" на схід, врешті-решт досягнувши країни на північ від Арнону. Моавіти були стривожені, і їхній цар Балак звернувся за допомогою до мідіянитян (Числа 22:2-4). Саме тоді відбувся візит Валаама до Балака (Числа 22:2-6).
На Моавській рівнині, яка перебувала у володінні амореїв, сини Ізраїлю розбили свій останній табір перед входженням до Ханаанського краю (Числа 22:1; Йошуа 13:32). Саме з вершини Пісги Мойсей, наймогутніший з пророків, дивився на Обітовану Землю; саме тут, на Нево, він помер своєю самотньою смертю; саме тут, у долині навпроти Бет-Пеор, він був похований (Другозаконня 34:5-6).
Базальтовий камінь з написом царя Меші був знайдений в Дібоні німецьким місіонером в Єрусалимі Кляйном в 1868 році, що складається з тридцяти чотирьох рядків, написаних єврейсько-фінікійськими літерами. Камінь був встановлений Мешею близько 900 р. до Р.Х. як запис і пам'ять про його перемоги. На ньому записані війни Меші з Омрі, його громадські будівлі та війни проти Горонаїму. Цей напис доповнює і підтверджує історію царя Меші, записану в 2 Царі 3:4-27. Це найдавніший напис, виконаний алфавітними літерами, і, окрім своєї цінності в царині єврейських пам'яток старовини, він має велике лінгвістичне значення.
Мабуть, найбільш значущим Біблійним персонажем, який походив з Моава, була Руф, яка була "з моавських жінок", але генетично пов'язана з Ізраїлем через Лота, племінника Авраама (Руф 1:4; Генеза 11:31; 19:37). Руф є прикладом того, як Бог може змінити життя і спрямувати його у визначеному Ним напрямку, і ми бачимо, як Бог здійснює Свій досконалий план у житті Руф, так само, як Він робить це з усіма Своїми дітьми (Римляни 8:28). Попри своє язичницьке походження з Моава, Руф, зустрівши Бога Ізраїлю, стала живим свідченням Йому через віру. Руф, Моавітка, одна з небагатьох жінок, згаданих у родоводі Ісуса Христа (Матей 1:5).
English
Ким були Моавіти?