Запитання
Ким були Филистимці?
Відповідь
Филистимці були агресивним, войовничим народом, який займав частину південно-західної Палестини між Середземним морем і річкою Йордан. Назва "Филистимці" походить від Єврейського слова Philisita (Філістія), а Грецька версія цієї назви, palaistinei (палестінай), дає нам сучасну назву "Палестина". Филистимці вперше згадуються у Писанні в "Таблиці народів" - переліку патріархальних засновників сімдесяти народів, що походять від Ноя (Генеза 10:14). Вважається, що Филистимці походять з Кафтори, Єврейська назва острова Крит і всього Егейського регіону (Амос 9:7; Єремія 47:4). З невідомих причин вони мігрували з цього регіону на узбережжя Середземного моря поблизу Гази. Через свою морську історію Филистимці часто асоціюються з "Морськими Народами". У Біблії записано, що Филистимці мали контакт з Авраамом та Ісааком ще у 2000 році до РХ (Генеза 21:32, 34; 26:1, 8).
Після стосунків Ісаака з Филистимцями (Генеза 26:18), вони знову згадуються побіжно в книзі Вихід незадовго після того, як ізраїльтяни перетнули Червоне море: "І сталося, коли фараон відпустив був той народ, то Бог не повів їх дорогою землі филистимської, хоч була близька вона. Бо Бог сказав: Щоб не пожалкував той народ, коли він побачить війну, і не вернувся до Єгипту." (Вихід 13:17).
Під "дорогою землі филистимської" мається на увазі шлях, пізніше відомий як Віа Маріс або "Морський Шлях", один з трьох головних торгівельних шляхів у стародавньому Ізраїлі. Ця прибережна дорога з'єднувала дельту Нілу з Ханааном та Сирією і далі, в Месопотамський регіон південно-західної Азії.
Старий Завіт свідчить, що близько 13 століття до РХ, за часів Самуеля і Самсона, Филистимці переселилися вглиб країни з узбережжя Ханаану. Там вони побудували свою цивілізацію переважно в п'яти містах: Газа, Ашкелон, Ашдод, Гат і Екрон (Йошуа 13:3). Кожне з цих міст керувалося "царем" або "господарем" (від Єврейського слова seren (серен), яке іноді передається як "тиран"). Ці царі, ймовірно, утворювали коаліцію рівних. Кожен цар зберігав автономний контроль над своїм містом, як, наприклад, коли Акіш, цар Гатський, мав справу з Давидом (1 Самуель 27:5-7), але вони діяли спільно в часи надзвичайних ситуацій в державі (Судді 16:5).
Від самого початку Филистимці були або союзниками, або смертельними ворогами Божого народу. Вони відіграли вирішальну роль у житті Самсона (Судді 13:1; 14:1), Самуеля (1 Самуель 4:1), Саула (1 Самуель 13:4) і Давида (1 Самуель 17:23).
Филистимці були відомі своїм новаторським використанням заліза, яке перевершувало бронзу, що використовувалася Ізраїльтянами для виготовлення зброї та знарядь праці. Навіть ще за часів Саула (1050 - 1010 рр. до РХ) Ізраїльтяни були змушені покладатися на Филистимців для заточування або ремонту своїх залізних знарядь (1 Самуель 13:19-21). Завдяки своєму більш досконалому озброєнню та агресивній військовій політиці Филистимці постійно перешкоджали розвитку Ізраїлю як нації. Протягом майже 200 років Филистимці переслідували і гнобили Ізраїльтян, часто вторгаючись на Ізраїльську територію. Сини Ізраїлю просто не могли протистояти переважаючій військовій силі Филистимців. Цьому прийшов кінець лише коли Самуел, а потім і Давид, під Божим керівництвом, змогли перемогти Филистимців (1 Самуель 7:12-14; 2 Самуель 5:22-25).
Старий Завіт вказує на те, що Филистимців поклонялися трьом богам: Ашторету, Дагону і Баал-Зебубу, кожен з яких мав вівтарі в різних містах (Судді 16:23; 1 Самуель 31:10; 2 Царі 1:2). Археологічні знахідки показують, що Филистимські воїни брали з собою в бій зображення своїх богів (2 Самуель 5:21). Схоже, вони також були забобонним народом, який поважав силу Ізраїлевого ковчега заповіту (1 Самуель 5:1-12).
Филистимці були сумнозвісні своїм виробництвом та споживанням алкогольних напоїв, особливо пива. Стародавні Филистимські руїни містять численні пивоварні та виноробні, а також незліченну кількість пивних кухлів та інших питних посудин. Весільний бенкет Самсона, описаний у книзі Суддів, ілюструє практику Филистимців влаштовувати тижневі пиятики; Єврейське слово misteh (містех), що перекладається як "бенкет" у книзі Судді 14:10, означає "свято пияцтва".
Ізраїльтяни часто називали Филистимців "необрізаними" (Судді 15:18; 1 Самуель 14:6; 2 Самуель 1:20), маючи на увазі на той час тих, хто не мав жодних стосунків з Богом. Вони не були Божим обраним народом, і їх слід було суворо уникати як забруднююче зло.
Сьогодні слово philistine (філістайн) використовується як епітет для позначення нерозбірливої, недалекої людини. Насправді ж, історичні Филистимці не були неосвіченими чи некультурними. Вони були передовим мореплавним народом, який протягом кількох поколінь випереджав Ізраїль на роки.
За винятком Єремії, розділ 47, існує дуже небагато пророчих згадок про Филистимців. В кінці кінців, Филистимці були асимільовані в Ханаанській культурі. Зрештою, вони взагалі зникли з Біблійних записів та з історії, залишивши по собі назву "Палестина" як свідоцтво свого існування.
English
Ким були Филистимці?