Запитання
Що таке «теорія абіогенезу»? Яке визначення має абіогенез?
Відповідь
Абіогенез – це ідея про те, що життя виникло з неживого матеріалу. Ця концепція значно розширилася в міру зростання людського розуміння науки, проте всі форми абіогенезу мають одну спільну рису: жодна з них науково не підтверджується. Жодний експеримент не продемонстрував абіогенез у дії. Він ніколи не спостерігався в природному або штучному середовищі. Гадані умови, що існували на землі, або не здатні створити необхідні «будівельні блоки», або є взаємовиключними. Докази щодо того, де і коли могло виникнути таке життя, не знайдені. Фактично, все, що ми знаємо зі сучасної науки, вказує, що абіогенез не міг відбутися за будь-яких природних умов.
Ранні концепції абіогенезу були вельми спрощеними. Оскільки гниюче м’ясо покривалося личинками, висувалося припущення, що м’ясо перетворювалося на личинок. Мишей зазвичай бачили в місцях зберігання сіна, тому вважалося, що сіно перетворюється на мишей. Цей тип абіогенезу відомий як «спонтанна генерація». Ще кілька століть тому він був науково-популярним поясненням відтворення життя. Лише в середині 1800-х років такі вчені, як Пастер, експериментально довели, що живі істоти можуть походити лише від інших живих істот. Тобто наука згодом остаточно підтвердила, що єдиним джерелом будь-якої живої клітини є інша жива клітина.
Сучасні концепції абіогенезу можуть бути дуже складними – деякі є більш малоймовірними, ніж інші. Припущення висуваються різноманітні – від підводних вулканів до місць падіння метеоритів і навіть радіоактивних пляжів. Загалом усі сучасні теорії абіогенезу наводять певний сценарій, в якому природні умови створюють, об’єднують і впорядковують молекули таким чином, щоб вони самі почали відтворюватися. Ці теорії широко варіюються залежно від природних умов, складності молекул тощо. Проте в усіх них є щонайменше один загальний фактор: вони до неможливості малоймовірні, якщо ґрунтуватися на загальноприйнятій науці.
Однією з проблем сучасного абіогенезу є надзвичайна складність живих організмів. Експерименти довели, що дуже прості амінокислоти дійсно можуть утворюватися в лабораторних умовах. Але цих окремих кислот абсолютно недостатньо для формування живої клітини. Крім того, умови, які створюють ці кислоти, не лише знищили би кожну таку клітину відразу після її виникнення, а також навряд чи колись взагалі існували за всю земну історію. Будь-яка еволюційна теорія, яка припускає, що надпросте життя могло розвинутися з однієї сформованої клітини, не дає відповіді на питання, як насамперед сформувалася ця клітина. Немає «прототипу першої клітини». Наука навіть не наблизилася до створення самопідтримної живої клітини, що могла би виникнути або вижити в умовах, необхідних для формування її компонентів.
Кажуть, що «смерть – єдина проблема філософії». Це може або не може бути правдою, але боротьба зі смертю є серйозною проблемою для будь-якої філософської позиції. Багато в чому абіогенез так само є найбільшою проблемою наукового натуралізму. Існують натуралістичні припущення щодо того, як життя могло початися без творця або розумного задуму. І втім ці суто природні пояснення цілковито спростовуються самою наукою. Іронія в тому, що велика кількість людей продовжує проголошувати науковий натуралізм беззаперечно «доведеним», «встановленим» або «продемонстрованим». Але він обов’язково пов’язаний з абіогенезом, який з позиції науки є неможливим.
Докази, що живе не може походити з неживого, є переконливим свідченням того, що натуралізм не є реалістичним світоглядом. Життя мало або природне походження (абіогенез), або надприродне (розумний задум). Наукова неможливість абіогенезу є аргументом на користь наявності принаймні надприродного творця. Єдиний спосіб формування навіть базових будівельних блоків життя – це ненатуральні, ретельно спроєктовані та суворо контрольовані умови. Цього достатньо, аби припустити, що життя не може початися без розумного втручання.
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Що таке «теорія абіогенезу»? Яке визначення має абіогенез?