Запитання
Яким є вік всесвіту?
Відповідь
У Буття 1:1 написано: «На початку створив Бог небо та землю» (Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). У Біблії не зазначений час створення – єдиний натяк, що це було «на початку». На івриті слово «початок» – «берешіт» – буквально означає «голова».
Усі християни згодні з тим, що всесвіт створив Бог. В чому виникають розбіжності, то це в тлумаченні слова «день» (івр. «йом») із 1-го розділу книги Буття. Ті, хто дотримується буквального, 24-годинного «дня», вірять у те, що земля відносно молода; прихильники ж небуквального «дня» вважають, що вона значно старіша.
Чимало світських і християнських учених вважають, що слово «день» у книзі Буття стосується буквальної доби із 24 годин. Це пояснює повторення протягом усього 1-го розділу фрази «і був вечір, і був ранок». Один вечір та один ранок складають один день (за єврейським звичаєм новий день починається при заході сонця). Інші вказують на небуквальне використання слова «день» в інших місцях Святого Письма (наприклад, «Господній день») та стверджують, що період від вечора до ранку не дорівнює добі, і це слід сприймати як образне позначення початку й кінця певного часового періоду.
Якщо родоводи в розділах 5 і 11 книги Буття та решту історії Старого Завіту тлумачити буквально, то створення Адама можна датувати приблизно 4000 роком до Різдва Христового. Проте це лише час створення першої людини, але необов’язково – землі, не кажучи вже про всесвіт. Існує також можливість «прогалин» часу в розповіді з Буття 1.
Усе це каже про те, що Біблія чітко не зазначає вік усесвіту. Організація GotQuestions дотримується теорії молодої землі та вважає, що буквальні двадцять чотири години в Буття 1 – найкраще тлумачення. Водночас у нас немає серйозних розбіжностей з ідеєю про те, що вік землі та всесвіту може бути значно більший за 6000 років. Незалежно від того, чи пояснюються відмінності прогалинами або тим, що Бог створив усесвіт «зістареним», або якимись іншими факторами, – те, що всесвіт має понад 6000 років, не викликає серйозних біблійних або теологічних зауважень.
Зрештою, вік усесвіту не може бути доведений на підставі Святого Письма або науки. Незалежно від того, чи обчислюється він шістьма тисячами років або мільярдами, обидві позиції (та все, що знаходиться між ними) засновані на вірі та припущеннях. Завжди варто ставити під сумнів мотиви тих, хто наполягає, що вік землі обов’язково має обчислюватися мільярдами років, особливо якщо врахувати те, що Біблія не підтримує такої думки.
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Яким є вік всесвіту?