settings icon
share icon
Запитання

Чи вчить Євангеліє від Івана 3:5, що хрещення необхідне для спасіння?

Відповідь


Як і з будь-яким іншим окремим віршем або уривком, ми визначаємо те, чого він навчає, спочатку профільтрувавши його через те, чого, як нам відомо, навчають щодо цього питання інші частини Біблії. Стосовно хрещення та спасіння Біблія говорить чітко, що спасіння отримується з благодаті через віру в Ісуса Христа, а не через будь-які діла, включаючи хрещення (Ефесянам 2:8-9). Отже, будь-яке тлумачення, яке стверджує, що хрещення чи будь-яка інша дія необхідні для спасіння, – невірне. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, прочитайте нашу статтю « Чи можливе спасіння лише через віру, чи через віру і діла?».

В Євангелії від Івана 3:3-7 написано: «У відповідь Ісус сказав йому: Знову й знову запевняю тебе: коли хто не народиться згори, то не може побачити Божого Царства! А Никодим Йому каже: Як може людина, будучи старою, народитися? Чи може вона вдруге увійти в утробу своєї матері й народитися? Ісус відповів: Знову й знову запевняю тебе: коли хто не народиться від води й Духа, не може увійти до Божого Царства! Народжене від тіла є тілом, а народжене від Духа є духом. Не дивуйся з того, що Я сказав тобі: Вам потрібно народитися згори» (тут і далі – Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

При розгляді цього уривка, насамперед, важливо відзначити, що ніде в контексті навіть не згадується про хрещення. Хоча про нього йдеться далі в цьому розділі (3:22-30), це стосується зовсім іншого місця (Юдеї замість Єрусалима) та іншого часу, а не того, коли відбулася розмова з Никодимом. Це не означає, що Никодим не був знайомий з хрещенням як юдейською практикою хрещення язичників, так і зі служінням Івана Хрестителя. Однак, читання цих віршів у контексті не дає жодних підстав припускати, що Ісус говорив про хрещення, якщо не читати цей уривок упереджено. Твердження, що хрещення автоматично мається на увазі в цьому вірші лише тому, що в ньому згадується «вода», є безпідставним.

Ті, хто вважає хрещення необхідним для спасіння, як доказ використовують фразу «народиться від води». Як сказала одна людина: «Ісус описує це й прямо говорить йому як – через народження від води й Духа. Це прекрасний опис хрещення! Ісус не міг надати більш докладного й точного пояснення хрещенню». Проте, якби Ісус насправді хотів сказати, що людина повинна хреститися, щоб спастись, то Він міг би прямо заявити: «Знову й знову запевняю тебе: лише той, хто хрестився й народився від Духа, може увійти в Царство Бога!». Крім того, якби Ісус таке заявив, Він би суперечив багатьом іншим уривкам з Біблії, які дають зрозуміти, що спасіння отримується через віру (Івана 3:16; 3:36; Ефесянам 2:8-9; Титу 3:5).

Нам також не слід залишати поза увагою той факт, що, коли Ісус говорив з Никодимом, таїнство християнського хрещення ще не набрало чинності. Ця непослідовність у тлумаченні Святого Письма стає очевидною, коли тих, хто вірить, що хрещення необхідне для спасіння, запитують: «Чому розбійникові на хресті не потрібно було хреститися, щоб спастися?». Зазвичай на це питання вони відповідають: «Розбійник на хресті був ще в Старому Завіті, а, отже, він не підлягає цьому хрещенню. Він був спасенний, як і будь-хто інший у Старому Завіті». Таким чином, фактично, ті ж люди, які стверджують, що злодій не мав хреститися, оскільки був «у Старому Завіті», використовують сказане в Івана 3:5 як «доказ» необхідності хрещення задля спасіння. Вони наполягають на тому, що Ісус говорив Никодимові, що той повинен хреститися, щоб спастись, хоча Никодим теж був ще в Старому Завіті. Якщо розбійник на хресті був спасенний без хрещення (бо перебував у Старому Завіті), то чому Ісус сказав Никодимові (який також перебував у Старому Завіті), що йому потрібно хреститися?

Якщо ж «народиться від води й Духа» не стосується хрещення, то що тоді це означає? Існують дві традиційні інтерпретації цієї фрази. Перша – слова «народиться від води» використовувалися Ісусом для позначення природного народження («вода» як амніотична рідина навколо дитини в утробі матері), а народження від Духа вказує на духовне народження. Хоча це, звичайно, є можливим тлумаченням фрази «народиться від води», і, схоже, відповідає контексту питання Никодима про те, як людина може народитися, якщо вона вже доросла, – воно не є найкращим тлумаченням, враховуючи контекст даного уривка. Зрештою, Ісус говорив не про різницю між природним і духовним народженням. Він пояснював Никодимові, що потрібно «народитися згори» або «народитися заново».

Друге загальноприйняте тлумачення цього уривка, яке найкраще відповідає загальному контексту не тільки цього тексту, але й Біблії в цілому, полягає в тому, що фраза «народиться від води й Духа» описує різні аспекти одного й того ж духовного народження або того, що означає бути «народженим згори» чи «народженим заново». Отже, коли Ісус сказав Никодимові, що той має «народитися від води й Духа», Він не мав на увазі буквально воду (хрещення або амніотичну рідину в утробі матері), а необхідність духовного очищення й оновлення. У Старому Завіті (Псалом 51:2, 7; Єзекіїла 36:25), як і в Новому (Івана 13:10; 15:3; 1 Коринтянам 6:11; Євреям 10:22), слово «вода» часто використовується в переносному значенні, означаючи духовне очищення або відродження, здійснюване Святим Духом через Слово Боже під час спасіння (Ефесянам 5:26; Титу 3:5).

У «Коментарях до Нового Завіту» Барклі це поняття описується таким чином: «У цьому закладено дві думки. Вода – символ очищення. Коли Ісус заволодіває нашим життям, коли ми любимо Його всім серцем, гріхи минулого прощаються та забуваються. Дух – символ сили. Коли наше життя починає належати Ісусові, то не тільки прощаються та забуваються наші гріхи. Якби на цьому все закінчувалося, ми могли би продовжувати чинити ті ж гріхи, але в наше життя приходить сила, що дає нам можливість бути такими, якими ми ніколи не змогли би стати завдяки своїм силам, і робити те, що ми власними силами ніколи не змогли би зробити. «Вода» й «Дух» символізують силу Христа, яка очищає та зміцнює, яка стирає минуле і дає перемогу в майбутньому».

Отже, «вода», згадана в цьому вірші, не є буквальною фізичною водою, а, швидше, «живою водою», про яку Ісус говорив жінці біля криниці (Івана 4:10) та людям в Єрусалимі (Івана 7:37-39). Це – внутрішнє очищення й оновлення, здійснене Святим Духом, яке дає духовне життя мертвому грішникові (Єзекіїла 36:25-27; Титу 3:5). Ісус підтверджує цю істину в Івана 3:7, повторюючи, що людина має народитися згори і що це оновлення життя може бути проведене лише Святим Духом (Івана 3:8).

Існує кілька причин, з яких це є правильним тлумаченням фрази «народиться від води й Духа». Передусім, слід зазначити, що грецьке слово, перекладене як «знову», має два можливих значення. Перше – «ще раз», а друге – «згори». Никодим, мабуть, подумав про перше значення «знову» та визнав цю ідею незрозумілою. Саме тому він не міг зрозуміти, як доросла людина може повторно ввійти в утробу матері та фізично народитися наново. Отже, Ісус повторює тільки що сказане іншими словами, пояснюючи, що саме Він мав на увазі під виразом «народитися згори». Інакше кажучи, «народитися згори» та «народитися від води й Духа» є двома варіантами однієї і тієї ж думки.

По-друге, важливо зазначити, що грецька граматика в цьому вірші, найімовірніше, вказує на те, що «народитися від води» та «народитися від Духа» є одним поняттям, а не двома. Отже, тут говориться не про два окремих види народження, як Никодим неправильно зрозумів, а про одне, а саме про «народження згори» або духовне народження, яке необхідне для всіх, аби «побачити Боже Царство». Необхідність «народитися згори» або духовно є настільки важливою, що Ісус тричі говорить Никодиму про неї в цьому уривку (Івана 3:3, 5, 7).

По-третє, «вода» часто використовується в Біблії як символ роботи Святого Духа з освячення віруючих, яких Бог омиває та очищає їхні серця або душі. У багатьох уривках Старого та Нового Завітів робота Святого Духа пов’язується з водою (Ісаї 44:3; Івана 7:38-39).

Ісус докоряє Никодимові в Івана 3:10, запитуючи: «Ти – учитель Ізраїля, і не знаєш цього?». Це означає, що Никодим мав знати й розуміти зі Старого Завіту те, що Ісус йому повідомив. Що ж Никодим як учитель Старого Завіту мав знати й розуміти? Те, що Бог пообіцяв у Старому Завіті: «І покроплю на вас чисту воду, і очиститеся від усіх ваших нечистот і від усіх ваших ідолів, і Я вас очищу. І дам вам нове серце, і дам вам новий дух, і заберу кам’яне серце з вашого тіла та дам вам тілесне серце. І дам вам Мій дух, і зроблю, щоб ви ходили в Моїх заповідях і берегли Мої суди, і ви зробите» (Єзекіїла 36:25-27). Ісус докорив Никодимові, бо той не зміг пригадати й зрозуміти один із ключових текстів Старого Завіту, що стосується Завіту Нового (Єремії 31:33). Никодим мав цього очікувати. Навіщо б Ісус дорікав Никодимові за нерозуміння хрещення, вважаючи на той факт, що про нього ніде не йдеться у Старому Завіті?

Хоча цей вірш і не вчить тому, що хрещення необхідне для спасіння, нам не слід нехтувати його важливістю. Хрещення є ознакою або символом того, що відбувається, коли людина народжується згори. Важливість хрещення не слід перебільшувати або зводити до мінімуму. Проте, не воно нас спасає. Спасає нас очищення Святим Духом, коли ми народжуємося знову та поновлюємося з Його допомогою (Титу 3:5).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи вчить Євангеліє від Івана 3:5, що хрещення необхідне для спасіння?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries