Запитання
Які заповіти містяться в Біблії?
Відповідь
У Біблії йдеться про сім різних заповітів. Чотири з них (з Авраамом, палестинський, з Мойсеєм і з Давидом) Бог уклав із народом Ізраїлю, і вони за своєю сутністю є безумовними. Тобто, незалежно від послуху чи непослуху Ізраїлю, Господь, як і раніше, виконуватиме їх. Один із них – заповіт Мойсея – містить умови. Тобто, цей заповіт принесе або благословення, або прокляття, залежно від послуху Ізраїлю. Ще три завіти (з Адамом, Ноєм і Новий Заповіт) укладені між Богом і людством у цілому, і не обмежені лише народом Ізраїлю.
Заповіт із Адамом можна розділити на дві частини: заповіт в Едемі (невинність) і заповіт з Адамом (благодать) (Буття 3:16-19). Заповіт в Едемі описаний у книзі Буття 1:26-30; 2:16-17. У цій частині викладена відповідальність людини за творіння і Божа вказівка щодо дерева пізнання добра і зла. Заповіт із Адамом включав прокляття, принесені людству гріхом Адама та Єви, а також Боже забезпечення викуплення цього гріха (Буття 3:15).
Заповіт із Ноєм став безумовним Божим заповітом із Ноєм (зокрема) і людством (у цілому). Після потопу Господь пообіцяв людству, що більше ніколи не нищитиме все живе на Землі за допомогою потопу (див. Буття 9). Бог дав веселку як обіцянку, що на землі більше ніколи не буде потопу, і нагадування, що Він може й буде судити за гріхи (2 Петра 2:5).
Заповіт із Авраамом (Буття 12:1-3, 6-7; 13:14-17; 15; 17:1-14; 22:15-18). У ньому Бог дав обітниці конкретно Авраамові. Він пообіцяв, що звеличить його ім’я (Буття 12:2), зробить його потомство численним (Буття 13:16) і що той стане батьком багатьох народів (Буття 17:4-5). Бог також дав обітниці щодо народу Ізраїлю. Насправді, про географічні межі дії заповіту з Авраамом неодноразово говориться в книзі Буття (12:7; 13:14-15; 15:18-21). Ще одне положення в завіті з Авраамом – це те, що його рід стане благословенням для всіх народів світу (Буття 12:3; 22:18). Тут мається на увазі Месія, Який мав походити з роду Авраама.
Палестинський заповіт (Повторення Закону 30:1-10) розширює територіальний аспект, викладений у заповіті з Авраамом. За його умовами, якщо ізраїльтяни не послухаються, то Бог розпорошить їх на весь світ (Повторення Закону 30:3-4), але згодом відновить їх народ (в. 5). Коли народ Ізраїлю буде зібрано, то вони знову будуть коритися Господу (в. 8), а Він подарує йому процвітання (в. 9).
Заповіт із Мойсеєм (Повторення Закону 11 та ін.) був умовним заповітом, він приносив народу Ізраїлю Боже благословення за послух або прокляття за непокору. Частина завіту з Мойсеєм складалася з Десяти заповідей (Вихід 20), а решта стосувалася закону, який містив понад 600 вказівок – приблизно по 300 дозволів і заборон. В історичних книгах Старого Завіту (від Ісуса Навина до Естер) докладно описані успіхи й невдачі Ізраїлю в дотриманні закону. У Повторенні Закону 11:26-28 детально викладений зміст благословень і проклять.
Заповіт із Давидом (2 Самуїла 7:8-16). У цьому заповіті посилюється аспект «сімені» із заповіту з Авраамом. Обітниці Давиду, описані в цьому заповіті, мають велике значення. Бог обіцяв, що династія Давида існуватиме вічно і його царство ніколи не похитнеться (в. 16). Очевидно, покоління Давида не завжди перебувало на троні. Однак прийде час, коли нащадок роду Давида знову правитиме як цар. Цим Царем буде Ісус (Луки 1:32-33).
Новий Заповіт (Єремії 31:31-34) є договором, спочатку укладеним із народом Ізраїлю, а згодом – з усім людством. У ньому Бог обіцяє пробачити гріхи і що весь світ упізнає Його. Ісус Христос прийшов виконати Закон Мойсея (Матвія 5:17) й укласти новий договір між Богом і Його народом. Тепер, коли ми перебуваємо під дією Нового Заповіту, і євреї, і язичники можуть бути вільними від покарань закону. Нам дарована можливість отримати спасіння як дар (Ефесянам 2:8-9).
У дискусіях про біблійні заповіти існує кілька моментів, щодо яких християни не можуть дійти згоди. По-перше, деякі християни вважають, що всі заповіти є умовними за своєю природою. Якби це було так, то Ізраїль зазнав би невдачі з їх виконанням. Інші вважають, що безумовні заповіти й досі цілком не виконані, та, незалежно від непослуху Ізраїлю, будуть реалізовані колись у майбутньому. По-друге, суперечки викликають щодо відношення церкви Ісуса Христа до заповітів. Одні вважають, що церква виконає всі заповіти і Бог ніколи більше не повернеться до Ізраїлю. Це називається теологією заміщення, а вона не має достатньої біблійної підтримки. Інші вважають, що церква буде частково виконувати ці заповіти. Хоча деякі обітниці Ізраїлю ще й досі стосуються майбутнього, багато хто вважає, що церква має певну частку в цих заповітах. Є також і ті, хто вважає, що заповіти стосуються лише Ізраїлю і що церква не має до них жодного відношення.
English
Які заповіти містяться в Біблії?