settings icon
share icon
Запитання

Що таке біблійна доктрина про освітлення?

Відповідь


Простіше кажучи, освітлення в духовному сенсі є «включенням світла» розуміння щодо певних питань. Коли божественне освітлення стосується нових знань чи подій у майбутньому, ми називаємо це «пророцтвом». Освітлення також може стосуватися розуміння й застосування вже здобутих знань. Отже, виникає запитання: «Як Бог освітляє розуми тих, хто вивчає Його Слово?».

Найбільш базовим в освітленні є знання про гріх – без цього знання все інше не має сенсу. Псалом 17:29 говорить: «Ти, Господи, засвітиш мого світильника, Ти, Боже Мій, наповниш світлом мою темряву» (тут і далі – переклад Українського Біблійного Товариства). Псалом 118, найбільший розділ у Біблії, є піснею про Боже Слово. У вірші 130 сказано: «Ясність Твоїх слів освітить і наставить немовлят». Цей вірш встановлює головні Божі методи освітлення. Коли Слово Боже доходить до серця людини, воно приносить світло й розуміння. З цієї причини нам неодноразово наказується вивчати Біблію. Псалом 118:11 повідомляє: «Я заховав Твої слова у своєму серці, щоб не згрішити мені проти Тебе». У віршах 98 і 99 написано: «Своєю заповіддю Ти зробив мене мудрішим за моїх ворогів; тож вона навіки моя! Я став розуміти більше, ніж усі мої вчителі, тому що Твої свідчення є для мене повчанням».

Регулярне вивчення Божого Слова вкаже напрямок і дасть розуміння в життєвих питаннях. Це – головний метод божественного освітлення та перший крок для всіх нас. У Псалмі 118 ми також знаходимо інший тип Божого освітлення. У вірші 18 написано: «Відкрий мої очі, аби я побачив Твої дивовижні речі, які у Твоєму законі». Ці «дивовижні речі» не є новим одкровенням, а давно записаними істинами, які читач почав розуміти лише зараз. Так само у вірші 73 говориться: «Твої руки мене створили й мене зробили. Дай мені розуміння, і я навчуся Твоїх заповідей». Псалмоспівець молиться про особисте розуміння того, як застосовувати Божі закони. П’ятнадцять разів у цьому псалмі автор просить Господа навчити або дати розуміння Його законів.

Один із уривків, що іноді викликають суперечки щодо освітлення – Івана 14:26: «А Утішитель – Дух Святий, Якого Отець пошле в Моє Ім’я, Той вас навчить усього і пригадає вам усе, що Я вам говорив». Ісус розмовляв зі Своїми учнями у світлиці, даючи їм останні настанови перед смертю. Ці особливі люди мали взяти на себе відповідальність за поширення благої звістки про Ісуса Христа на весь світ. Вони провели з Ним три з половиною роки, будучи свідками Його чудес та слухаючи Його вчення. Несучи цю науку світові, вони потребували особливої Божої допомоги для ретельного запам’ятовування. Ісус сказав, що Святий Дух буде вчити їх і нагадувати все, що було сказано, щоб вони змогли донести це до інших людей. Хоча цей вірш навчає, що апостоли мали отримати небесну допомогу в написанні Євангелія, у ньому не сказано, що Дух робитиме це з усіма віруючими.

У чому ж полягає освітлення віруючих Святим Духом? У посланні Ефесянам 1:17-18 нам сказано, що Дух дає мудрість й одкровення про Ісуса Христа, а також розуміння щодо Божих цілей у нашому житті. У 1 Коринтянам 2:10-13 Бог відкриває Свої плани щодо нас за допомогою Свого Духа, Який навчає нас усьому духовному. Контекст цього уривка вказує на Слово Боже як на те, що нам було відкрито. Дух Божий завжди вказуватиме нам на Його Слово для нашої настанови. Як Ісус казав Своїм учням в Євангелії від Івана 16:12-15, Дух просто повторює те, що Отець і Син уже сказали. Це повторення допомагає пам’ятати й повністю почути те, що Бог нам уже говорив. Іноді доводиться слухати щось по декілька разів, аби насправді «почути». Саме в цей момент приходить Дух.

Одне, про що іноді забувають в дискусіях щодо освітлення, – це його мета. З деяких аргументів можна дійти висновку, що мета освітлення цілковито полягає в точному й теоретичному розумінні Божого Слова. Немає сумнівів у тому, що Господь бажає, аби ми належним чином розуміли те, що Він нам відкрив. Слова мають значення, і нам слід звертати увагу на деталі в цих словах. Однак, розуміння фактів нікому не приносить користі, якщо відсутнє застосування цих фактів.

Повертаючись до Псалму 118, ми знаходимо повідомлення про ціль, пов’язані з віршами про освітлення. «Я буду вникати у Твої дивовижні діла» (в. 27); «Буду досліджувати Твій закон, – я зберігатиму його всім своїм серцем» (в. 34); «Дай мені розуміння, щоб я пізнав Твої свідчення» (в. 125); «Пошли мені розуміння – і я буду жити» (в. 144). Освітлення завжди вказує на дію. Чому Бог допомагає нам зрозуміти Його Слово? Завдяки цьому ми зможемо жити в Його світлі. Перше послання Івана 1:6 повідомляє нам: «Коли скажемо, що маємо спільність з Ним, а ходимо в темряві, то говоримо неправду і правди не робимо». Ми могли би перефразувати це таким чином: «Якщо ми кажемо, що були освітлені, але, як і раніше, ходимо в темряві, то говоримо неправду про розуміння Божого Слова». Дух Божий, Який освітлює нас у розумінні Божого Слова, разом з цим веде нас до життя згідно з його вказівками. У посланні Римлянам 8:14 написано: «Адже всі, яких веде Божий Дух, – сини Божі». Робота з освітлення Святого Духа в нашому житті є підтвердженням того, що ми – насправді Божі діти.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке біблійна доктрина про освітлення?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries