Книга Даниїла
Автор: Автором даної книги названо пророка Даниїла (Даниїла 9:2; 10:2). Ісус також підтверджує це (Матвія 24:15).Дата написання: Ця книга була написана приблизно між 540 і 530 рр. до н.е.
Мета написання: У 605 р. до н.е. Навуходоносор, цар Вавилону, завоював Юдею та захопив у полон багатьох його жителів – включаючи Даниїла. Даниїл служив при дворі Навуходоносора та кількох інших правителів, його наступників. У книзі Даниїла записані вчинки, пророцтва та видіння пророка.
Ключові вірші: Даниїла 1:19–20: «І цар поговорив з ними, і з усіх них не знайдено подібних до Даниїла, Ананії, Азарії та Місаїла. І вони предстали перед царем. І в усякому слові мудрості та вміння, які випитував у них цар, він знайшов їх вдесятеро розумнішими за всіх заклиначів і ворожбитів, що були в усьому його царстві» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).
Даниїла 2:31: «Ти, царю, дивився, і ось одна статуя, велика та статуя і її вигляд величний, стала перед твоїм обличчям, і її видіння страшне».
Даниїла 3:17–18: «Бо є Бог, Якому ми служимо, Він сильний вирвати нас з палаючої вогняної печі, тож Він врятує нас з твоїх рук, царю! Якщо ж ні, нехай тобі буде відомо, царю, що ми не служитимемо твоїм богам і золотій статуї, яку ти поставив, не поклонимося!».
Даниїла 4:31–32 (переклад Огієнка): «Його панування – панування вічне, а царство Його – з покоління в покоління. А всі мешканці землі пораховані за ніщо, і Він чинить за Своєю Волею серед небесного війська та мешканців землі, і немає нікого, хто спротивився б Його руці та й сказав би Йому: Що Ти робиш?».
Даниїла 9:25–27: «Тож пізнай, і зрозумієш. Від виходу слова, щоб відповісти і збудувати Єрусалим аж до Помазаного володаря – сім тижнів і шістдесят два тижні. І повернеться, і буде збудована широка дорога і мур, і вичерпається час. І після шістдесяти двох тижнів буде вигублене помазання, і в ньому немає суду. І він знищить місто і святе з володарем, що приходить, і будуть винищені в повені, і до кінця короткочасної війни призначить до зникнення. І один тиждень зробить завіт із численним. І в половині тижня будуть забрані в Мене жертва і жертви виливання, і на святе буде гидота спустошення, і аж у закінченні часу дасться закінчення на спустошення».
Коротке резюме: Книгу Даниїла можна розділити на три частини. Розділ 1 описує завоювання Єрусалиму вавилонянами. Разом із багатьма іншими співвітчизниками Даниїл і троє його друзів були депортовані до Вавилону та за свою мужність й очевидні Божі благословення, що супроводжували їх, вони були «підвищені» на службі в царя (Даниїла 1:17–20).
Розділи 2–7 розповідають про те, як Навуходоносорові приснився сон, який вірно витлумачити зміг лише Даниїл. Сон Навуходоносора про великого істукана зображав царства, які мали виникнути в майбутньому. Навуходоносор наказав створити велику статую самого себе й змусив усіх поклонятися їй під страхом смерті. Седрах, Місах і Авденаґо відмовилися підкоритися та були чудесним чином врятовані Богом із палаючої печі. Господь засудив Навуходоносора за його гордість, але пізніше пробачив йому, як тільки той розкаявся й визнав Божу владу.
Розділ 5 повідомляє про те, що син Навуходоносора Валтасар зловживав речами, взятими з єрусалимського храму, та у відповідь отримав повідомлення від Бога, що було написане на стіні. Лише Даниїл зміг витлумачити напис, який повідомляв про майбутній Божий суд. Даниїла кинули у рів із левами за відмову поклонитися імператорові, але він був чудом врятований. Бог дав пророкові видіння про чотирьох звірів. Чотири тварини символізували царства Вавилону, Мідо-Персії, Греції та Риму.
Розділи 8–12 містять видіння з бараном, козлом і декількома рогами, що також стосуються майбутніх царств та їх правителів. У розділі 9 записане пророцтво Даниїла про сімдесят «тижнів». Бог дав точні терміни, коли Месія прийде та буде вбитий. Пророцтво також згадує про майбутнього правителя, який укладе семирічний завіт з Ізраїлем і розірве його через три з половиною роки, після чого невдовзі відбудеться великий суд і настане кінець світу. Ангел відвідував і підкріплював Даниїла після цього великого видіння, та пояснив його до найменших подробиць.
Передвістя: В історіях про вогняну піч і рів із левами ми бачимо передвістя спасіння, забезпеченого Христом. Троє чоловіків заявили, що Бог зможе врятувати їх від вогню печі (Даниїла 3:17). Так само, віддавши Ісуса на смерть за наші гріхи, Бог забезпечив для нас вихід із пекельного вогню (1 Петра 3:18). У випадку з Даниїлом, Бог послав ангела, щоб закрити пащі левів і врятувати його від смерті. Ісус Христос є нашим спасінням від гріха, що прагне поглинути нас.
Видіння Даниїла про кінець часу зображає Месію Ізраїлю, через якого люди очистяться та освятяться (Даниїла 12:10). Він є нашою праведністю (1 Петра 5:12), якою наші криваво-червоні гріхи будуть омиті, і ми станемо чистими наче сніг (Ісаї 1:18).
Практичне застосування: Як і Седрах, Місах і Авденаґо, нам слід завжди стояти на тому, що, як ми знаємо, є правильним. Бог вищий за будь-яке покарання, що може загрожувати нам. Чи побажає Бог врятувати нас, чи ні – Він завжди гідний нашої довіри. Він знає, що є кращим для нас, і Він любить тих, хто вірить і кориться Йому.
У Бога є план – план із найдрібнішими деталями. Бог знає й контролює майбутнє. Усе, що Він передрікав, сповнилося з точністю. Отже, ми маємо вірити, що пророковане Ним одного прекрасного дня збудеться.
English
Книга Даниїла