settings icon
share icon

Книга Єзекіїла

Автор: Автором книги є пророк Єзекіїл (1:3). Він був сучасником пророків Єремії та Даниїла.

Дата написання: Ця книга була, швидше за все, написана між 593 і 565 рр. до н.е., під час вавилонського полону євреїв.

Мета написання: Єзекіїл служив своєму поколінню, яке погрузло у гріхах і було цілком безнадійним. Своїм пророчим служінням він спробував привести їх до покаяння та до впевненості в майбутньому. Він навчав, що 1) Бог діє через людських посланників; 2) навіть у поразці та розпачі народ Божий має визнавати владу Бога; 3) Слово Боже ніколи не помиляється; 4) Бог присутній скрізь, і Йому можна поклонятися в будь-якому місці; 5) люди мають коритися Богові, якщо хочуть отримати благословення; та (6) Царство Боже близьке.

Ключові вірші: Єзекіїла 2:3–6: «І сказав мені: Людський сину, Я тебе посилаю до дому Ізраїля, що засмутили Мене, які засмутили Мене самі та їхні батьки аж до сьогоднішнього дня. І скажеш їм: Так говорить Господь! Тож може послухають чи злякаються, тому що вони – Дім, який засмучує, і пізнають, що ти є пророком посеред них. І ти, людський сину, не бійся їх і не жахайся їхнього обличчя, тому що вони збунтуються і повстануть кругом проти тебе, – ти живеш посеред скорпіонів. Не бійся їхніх слів і не жахайся їхнього обличчя, тому що це – Дім, який засмучує» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Єзекіїла 18:4: «Адже всі душі – Мої. Так, як душа батька, так і душа сина, – Мої. Душа, яка грішить, вона помре».

Єзекіїла 28:12–14: «Людський сину, підніми голосіння над володарем Тиру і скажи йому: Так говорить Господь: Ти – віддзеркалення подоби і вінець краси, ти став у розкоші Божого раю. Ти одягнув усякий шляхетний камінь, сердолік, топаз, смарагд, гранат, сапфір і яшму, срібло, золото, ліґурій, агат, аметист, хризоліт, берил, онікс, і ти золотом наповнив твої скарби, і твої скарбниці в тебе з дня, в який ти був створений. Я тебе поставив з херувимом на святій Божій горі, ти був посеред палаючого каміння».

Єзекіїла 33:11: «Скажи їм: Живу Я, – говорить Господь, – Я не бажаю смерті безбожних, а радше, щоби безбожний повернув з його дороги, і щоб він жив. Повертаючись, зверніть з вашої дороги. І чому помираєте, доме Ізраїля?».

Єзекіїла 48:35 (з перекладу Огієнка): «А ім’я міста з того дня: "Тут Господь"».

Коротке резюме: Як можна впоратися із заблудним світом? Єзекіїл, якому судилося розпочати служіння священиком у віці тридцяти років, був вигнаний зі своєї батьківщини та у віці двадцяти п’яти років потрапив до Вавилону. Протягом п’яти років він перебував у розпачі. У тридцятирічному віці величне видіння слави Яхве осяяло його життя. Священик / пророк усвідомив, що перебування Бога не обмежене його рідною землею. Навпаки, Він є Богом всесвіту, що керує окремими людьми та всіма народами. У Вавилоні Бог сповістив Єзекіїлу Своє Слово для людей. Його заклик змінює Єзекіїла. Він присвятив себе Слову Божому. Він розумів, що сам не зможе допомогти полоненим в їхній скрутній ситуації, але був переконаний, що Боже Слово було важливим у їхній ситуації і могло допомогти їм вийти з неї переможцями. Єзекіїл використовував різні методи, щоб донести Слово до свого народу. Він використовував образотворче мистецтво, відображаючи Єрусалим, символічні дії та незвичайну поведінку для привернення уваги. Він позбувся волосся та бороди, щоби продемонструвати, що Бог зробить з Єрусалимом і його мешканцями.

Книгу Єзекіїла можна розділити на чотири частини: 1) розділи 1–24: пророцтва про загибель Єрусалиму; 2) розділи 25–32: пророцтва про Божі суди над навколишніми країнами; 3) розділ 33: останній заклик Ізраїлю до покаяння; 4) розділи 34–48: пророцтва щодо майбутнього відновлення Ізраїлю.

Передвістя: У розділі 34 Бог засуджує лідерів Ізраїлю як хибних пастирів за їх погану турботу про свій народ. Замість того, щоби піклуватися про «овець» Ізраїлю, вони дбали про себе. Вони добре їли, гарно вдягалися і експлуатували людей, над якими вони були поставлені (Єзекіїла 34:1–3). Ісус, Добрий Пастир, віддає Свою душу за овець і захищає їх від вовків, які могли би знищити отару (Івана 10:11–12). Вірш 4 розділу 34 описує людей, яких пастирі не змогли вберегти – слабких, хворих, поранених, заблудних і втрачених. Ісус – великий Лікар – лікує наші душевні рани (Ісаї 53:5) Своєю смертю на хресті. Він – Той, хто шукає та рятує те, що було втрачене (Луки 19:10).

Практичне застосування: Книга Єзекіїла закликає нас відчути свіжу й живу зустріч із Богом Авраама, Мойсея та пророків. Ми маємо бути переможцями, або ж програємо. Єзекіїл закликає нас відчути Божу силу, яка змінює життя, знання, вічну присутність і святість; дозволити Йому направляти нас; усвідомити глибину прагнення до зла, що міститься в кожному людському серці; визнати, що слуги Божі відповідальні перед Ним за застереження нечестивих людей про їхні гріхи; відчути живі взаємини з Ісусом Христом, Який сказав, що новий завіт буде знайдено в Його крові.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Книга Єзекіїла
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries