Книга Міхея
Автор: Автором книги є пророк Міхей (1:1).Дата написання: Книга Міхея найімовірніше була написана між 735 і 700 рр. до н.е.
Мета написання: Зміст книги Міхея є складною сумішшю засудження та надії. З одного боку, пророцтва проголошують суд над Ізраїлем за суспільне зло, недобросовісних лідерів та ідолопоклонство. Цей суд, як очікується, завершиться руйнацією Самарії та Єрусалиму. З іншого боку, книга проголошує не просто відновлення нації, але перетворення й піднесення Ізраїлю та Єрусалиму. Проте, повідомлення про надію та суд не обов’язково є суперечливими, оскільки відновлення й перетворення відбуваються лише після суду.
Ключові вірші: Міхея 1:2: «Послухайте, народи, слова, і нехай сприйме земля і всі, що на ній, і Господь буде між вами на свідчення, Господь з Його святого дому» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).
Міхея 5:1: «І ти, Вифлеєме, доме Ефрати, ти є дуже малим, щоби бути в тисячах Юди. З тебе для Мене вийде, щоби бути вождем в Ізраїлі, і його виходи від початку, від вічних днів».
Міхея 6:8: «Хіба тобі, людино, не сповіщено, що добре? Чи те, що Господь допитуватиметься в тебе? Нічого крім чинити суд, любити милосердя і бути готовим піти за твоїм Господом Богом!».
Міхея 7:18–19: «Хто такий Бог, як Ти? Що забирає неправедності й переступає безбожності для тих, що залишилися з Твого спадку, і Він не затримав Свого гніву на свідчення, бо Він – Той, Хто бажає милосердя. Він повернеться і помилує нас, усуне наші неправедності та кине в глибину моря всі наші гріхи».
Коротке резюме: Автор засуджує правителів, священиків і пророків Ізраїлю, що експлуатують і вводять в оману людей. Саме за їхні злочини Єрусалим чекало руйнування. Пророк Міхей проголосив про звільнення людей, які вийдуть з Єрусалиму до Вавилону, і закінчує закликом до Єрусалиму знищити народи, які ополчилися проти нього. Ідеальний правитель прийде з Віфлеєму, щоб захистити націю, і пророк проголошує торжество останку людей Якова та провіщує день, коли Господь очистить народ від ідолопоклонства та залежності від військової сили. Пророк викладає потужний і короткий підсумок вимог Яхве до справедливості й вірності, та оголошує суд над тими, хто пішов шляхом Ахава. Книга завершується пророчою літургією, яка містить елементи плачу. Ізраїль визнає свої гріхи та отримує запевнення в звільненні від них через могутність Яхве.
Передвістя: Міхея 5:1 є месіанським пророцтвом, цитованим мудрецями, що шукали царя, народженого у Вифлеємі (Матвія 2:6). Оскільки ці гості зі Сходу були знайомі з єврейськими Писаннями, то вони знали, що з крихітного селища Віфлеєм мав вийти Князь миру, Світло світу. Звістка Міхея про гріх, покаяння та відновлення знаходить своє остаточне виконання в Ісусі Христі, Який є викупною жертвою за наші гріхи (Римлянам 3:24–25) та єдиним шляхом до Бога (Івана 14:6).
Практичне застосування: Бог дає попередження, щоб нам не довелося відчувати Його гнів. Суди будуть неминучими, якщо ми не прислухаємося до Господніх попереджень і відкинемо звільнення від гріха через жертву Його Сина. Віруючих у Христа Бог каратиме – не з ненависті – а тому, що Він любить їх. Він знає, що гріх руйнує, та бажає, щоб ми вціліли. Ця обітниця відновлення чекає на тих, хто залишиться покірним Йому.
English
Книга Міхея