settings icon
share icon

Книга Неемії

Автор: Книга Неемії не називає свого автора, але традиційно і євреї, і християни визнають ним Ездру. Це засновано на тому факті, що книги Ездри та Неемії спочатку були однією книгою.

Дата написання: Книга була швидше за все написана між 445 і 420 рр. до н.е.

Мета написання: Книга Неемії, одна з історичних книг Біблії, продовжує розповідь про повернення Ізраїлю з вавилонського полону та відновлення Єрусалимського храму.

Ключові вірші: Неемії 1:3: «А вони сказали мені: Ті, які залишилися з переселення, там в країні у великому злі та в приниженні, а стіни Єрусалима знищені, і його брами спалені вогнем» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Неемії 1:11: «Ні, але нехай буде чуйним Твоє вухо на молитву Твого раба і на молитву Твоїх рабів, які бажають боятися Твого Імені, тож дай, щоб пощастило сьогодні Твоєму рабові, дай йому милосердя перед цим чоловіком».

Неемії 6:15–16: «На двадцять п’ятий день місяця Елула – через п’ятдесят два дні, мур завершили. І сталося, коли всі наші вороги почули, то злякалися всі народи, які довкола нас, і напав сильний страх у їхніх очах, і пізнали, що від нашого Бога цю справу доведено до завершення».

Коротке резюме: Неемія був євреєм, що жив у Персії, коли до нього дійшла інформація про відновлення храму в Єрусалимі. Він стривожився, бо знав, що місто не захищене мурами. Неемія запропонував Богові використовувати його, щоб захистити місто. Бог відповів на його молитву, пом’якшивши серце перського царя Артаксеркса, який не тільки дав згоду на це, але й забезпечив матеріалами, які можливо було використовувати в проекті. Неемія отримав дозвіл царя повернутися до Єрусалиму, де став губернатором.

Незважаючи на опір і звинувачення, мур було збудовано й противники замовкли. Люди, натхненні Неемією, зібрали десятину у вигляді значної суми грошей, матеріалів та робочої сили, що допомогло звести стіни всього за 52 дні, незважаючи на значний опір. Однак, це об’єднання зусиль тривало недовго, бо Єрусалим знову впав у відступництво за час відсутності Неемії. Через 12 років він повернувся, щоб знайти мури міцними, але людей слабкими. Він вирішив навчати людей моралі, і використовував для цього всі можливі методи: «І я боровся з ними, і прокляв їх, і побив з них деяких мужів, і я поголив їхні голови» (13:25). Він відновив справжнє поклоніння через молитву, заохочуючи людей до відродження за допомогою читання та дотримання Божого Слова.

Передвістя: Неемія був людиною молитви й ревно молився за свій народ (Неемії 1). Його клопотання про Божий народ символізує нашого великого Заступника, Ісуса Христа, Який гаряче молився про Свій народ Своєю молитвою первосвященика, згаданою в Євангелії від Івана 17. І Неемія, і Ісус палали любов’ю до народу Божого, яку вони виявляли в молитві до Бога, заступаючись за нього перед небесним престолом.

Практичне застосування: Неемія навчив ізраїльтян шанувати й любити Святе Письмо. Він, у своїй любові до Бога та бажанні прославити Його, привів ізраїльтян до віри та послуху, чого Господь чекав від них так довго. Так само християни мають любити й поважати істини Писання, зберігати їх у пам’яті, роздумувати над ними вдень та вночі і звертатися до них за кожної духовної потреби. Друге послання до Тимофія 3:16–17 говорить нам: «Усе Писання богонатхненне й корисне для навчання, для докору, для виправлення, для виховання в праведності, щоби Божа людина була досконала, на всяке добре діло готова». Якщо ми хочемо відчути духовне відродження ізраїльтян (Неемії 8:1–8), то нам слід починати з Божого Слова.

Кожен із нас повинен мати щире співчуття до інших людей, які мають духовний або фізичний біль. Тим не менше, відчувати співчуття, нічого не роблячи, щоб допомогти – це не те, чому нас навчає Біблія. Час від часу нам, можливо, доводиться відмовлятися від власного комфорту заради того, щоб належним чином послужити іншим людям. Нам слід цілковито повірити у справу, перш ніж із чистим серцем віддавати заради неї свій час чи кошти. Якщо ми дозволяємо Богові служити через нас, то навіть невіруючі будуть знати, що це – робота Бога.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Книга Неемії
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries