Книга Рут
Автор: Книга Рут конкретно не називає свого автора. Традиційно, автором цієї книги вважається пророк Самуїл.Дата написання: Точна дата написання книги Рут невідома. Тим не менше, прийнято вважати, що вона була написана в період між 1011 і 931 рр. до н.е.
Мета написання: Книга Рут була написана для ізраїльтян. Вона навчає, що справжня любов деколи може вимагати безкомпромісних жертв. Незалежно від нашої долі в житті, ми можемо жити у відповідності з Божими заповідями. Справжню любов і доброту буде винагороджено. Бог щедро благословляє тих, хто прагне жити в послуху. Життя в покорі не допускає «випадковостей» у Божому плані. Бог милосердний до милосердних.
Ключові вірші: Рут 1:16: «Та Рут відповіла: Хай не станеться, щоб я залишила тебе чи повернулася назад від тебе. Бо куди підеш ти, піду туди і я, і де ти проживатимеш, там проживатиму і я. Твій народ буде моїм народом, і твій Бог – моїм Богом!».
Рут 3:9: «Він запитав: Хто ти? Вона ж відповіла: Я – Рут, твоя раба, – покладеш твоє крило на твою рабиню, бо ти – найближчий родич».
Рут 4:17: «А сусіди дали йому ім’я, кажучи: Народився син Ноеміні, і прозвали його Овид. Він – батько Єссея, батька Давида».
Коротке резюме: Розповідь книги Рут починається з язичницького Моава, регіону на північний схід від Мертвого моря, але потім переміщається до Віфлеєма. Дія цієї правдивої історії відбувається протягом похмурих днів невдач і повстання ізраїльтян, званих часом суддів. Голод змусив Авімелеха та його дружину Ноемінь переїхати зі свого будинку в Ізраїлі до краю Моава. Авімелех помирає і Ноемінь залишається з двома синами, які незабаром одружуються з двома моавійками – Орфою та Рут. Пізніше сини також вмирають, а Ноемінь залишається сама з невістками на чужині. Орфа повертається до батьків, але Рут залишається з Ноемінню, коли та вирішує повернутися до Віфлеєма. Ця історія любові й відданості розповідає про подальший шлюб Рути із заможним чоловіком на ім’я Вооз, якому вона народила сина Овида, що став дідом Давида та предком Ісуса. Послух Рут приводить її до привілейованої родової лінії Христа.
Передвістя: Головна тема книги Рут – родич-визволитель. Вооз, родич Рут з боку її чоловіка, виконав викладений в Законі Мойсея обов’язок врятувати, допомогти бідному родичеві в його обставинах (Левітів 25:47–49). Цей сценарій повторюється Христом, Який визволив нас – духовно бідних – із рабства гріха. Наш Небесний Отець послав Свого Сина на хрест, аби ми могли стати дітьми Божими, братами й сестрами Христа. Будучи нашим Спасителем, Він стає нашим родичем.
Практичне застосування: Верховну владу нашого великого Бога чітко видно в історії Рути. Він вів її на кожному етапі шляху становлення Його дитиною та виконання Його плану щодо неї – стати частиною роду Ісуса Христа (Матвія 1:5). Таким же чином, у нас є гарантія, що в Бога є план для кожного з нас. Ми, як Ноемінь і Рут, маємо вірити, що Він забезпечить нас усім необхідним.
Ми бачимо в Рут приклад доброчесної жінки з Притчі 31. На додаток до її посвячення сім’ї (Рут 1:15–18; Притчі 31:10–12) та залежності від Бога (Рут 2:12; Притчі 31:30), ми бачимо в ній жінку з благочестивою мовою. Її слова були люблячими, добрими й шанобливими, як до Ноеміні, так і до Вооза. Доброчесна жінка описується таким чином у Притчі 31: «Свої уста вона відкриває на мудрість, і милостива наука їй на язиці» (в. 26, переклад Огієнка). Рут є прекрасним прикладом для сучасних жінок.
English
Книга Рут