settings icon
share icon
Запитання

Як християнам слід реагувати на булінг/знущання?

Відповідь


Біблія конкретно не піднімає питання булінгу, проте в ній міститься багато принципів, що можуть бути застосовані до цієї проблеми. По-перше, важливо зрозуміти, що таке булінг. Просте визначення – «використання переважаючої сили для залякування». Такі люди «полюють» на тих, кого вони вважають слабшими, і погрожують їм заподіянням шкоди або фактично завдають її, щоб домогтися свого. Очевидно, що булінг не є благочестивим. Християни покликані любити інших і піклуватися про тих, хто слабший, а не залякувати чи маніпулювати людьми (Якова 1:27; 1 Івана 3:17-18; Галатам 6:9-10). З огляду на той факт, що християни не мають бути кривдниками, як їм слід реагувати на булінг і знущання?

Зазвичай, християни можуть реагувати на булінг у двох ситуаціях: коли стають жертвами знущань і коли є свідками цього. Коли над вами знущаються, правильною реакцією може бути підставлення іншої щоки або ж самооборона. Коли Ісус закликав нас підставляти другу щоку в Євангелії від Матвія 5:38-42, Він навчав нас утримуватися від відплати за особисті образи. Ідея в тому, щоб не відповідати на образу образою. Коли хтось ображає нас словесно, ми не відповідаємо на це власними образами. Коли хтось намагається заявити про свою силу, щоб залякати нас або змусити поводитися певним чином, ми можемо опиратися його маніпуляціям, не вдаючись до маніпуляцій у відповідь. Якщо коротко, то знущання над кривдником не відповідають Біблії та, відверто кажучи, є марними. Проте бажано сповістити про це у відповідні органи. Немає нічого поганого в тому, аби повідомити шкільному вчителю про знущання. Немає нічого поганого в тому, аби повідомити поліцію про шахрая. Такі дії можуть допомогти не дати кривдникам заподіяти шкоду іншим людям. Навіть якщо ми не вживаємо відповідних заходів на особистому рівні, то однаково можемо використовувати соціальні системи правосуддя.

В інших випадках, особливо якщо знущання мають фізичний характер, може знадобитися самооборона. Біблія не проповідує тотальний пацифізм. Божі вказівки Ізраїлю в 22-му розділі книги Вихід і заклик Ісуса до учнів узяти мечі в 22-му розділі Євангелія від Луки, підтверджують це. Християни мають виявляти любов і готовність прощати, але не поблажливість до зла.

Коли християнин є свідком знущань, можливо, буде доречно втрутитися та допомогти запобігти нападу на жертву. Кожна ситуація може відрізнятися – часто втручання посилює проблему, проте так само часто достатньо однієї людини, що стане на бік слабшого, щоб зупинити знущання та запобігти їм у майбутньому. Звичайно, християнин може поговорити з жертвою після інциденту і допомогти їй з якимись потребами, включаючи допомогу зі сповіщенням про те, що сталося.

У всіх випадках протистояння знущанням необхідна Божа мудрість. У тих, хто слідує за Христом, перебуває Святий Дух. Він допомагає нам зрозуміти Господнє Слово і може скеровувати нас та оснащати, щоб ми слухалися Його в будь-якій ситуації.

Нам також необхідно зважати на наші думки та ставлення до кривдників. Легко їх «демонізувати» і думати про них як про ненависних людей. Однак це не є благочестивим ставленням. Кожна людина народжується грішною, і всі ми потребуємо спасіння в Ісусі (Римлянам 3:23; 6:23). Принаймні ми маємо молитися, щоб кривдник пережив перетворення серця та дізнався про Боже спасіння (1 Тимофію 2:1-4). Однак у багатьох випадках кривдники діють так через власний біль. Можливо, в минулому знущалися над ними. Можливо, вони почувають себе невпевнено, і єдиний спосіб відчути себе прийнятними у власних очах – через приниження інших. Ми можемо співпереживати їхнім образам і виявляти до них Боже співчуття, любов та благодать, зберігаючи при цьому тверді межі для виправлення їхнього неправильного поводження. Незалежно від того, чи викликані знущання болем у минулому чи ж просто гріховною природою, Бог може зцілити, відновити та змінити. Завжди доречно молитися як за кривдників, так і за їхніх жертв. Так само, коли ми стаємо жертвами знущань, то можемо звернутися до Бога зі своїм болем і шукати Його підтримки та зцілення.

У посланні до Римлян 12:17-21 сказано: «Нікому не платіть злом за зло, дбайте про добро перед усіма людьми. Якщо це залежить від вас, – живіть з усіма людьми в мирі. Не мстіть за себе, любі, але дайте місце гніву Божому, як написано: В Моїй владі є помста, і Я віддам, – каже Господь. Але якщо твій ворог голодний, – нагодуй його; якщо спраглий, – дай йому пити; роблячи це, ти нагортаєш йому на голову палаюче вугілля. Не будь переможений злом, але перемагай зло добром» (Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Бог виявив до нас неймовірну милість. Ми маємо демонструвати це людям навколо нас своєю поведінкою – не ображаючи, стаючи на захист слабких, бажаючи прощати, запобігаючи знущанням, наскільки це можливо через відповідні соціальні канали, та молячись за тих, хто знущається і над ким знущаються. Любові та благодаті Божої достатньо, щоб загоїти будь-яку рану.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Як християнам слід реагувати на булінг/знущання?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries