settings icon
share icon
Запитання

Як християнам слід ставитися до багатства?

Відповідь


Християнський погляд на багатство слід базувати на Святому Письмі. У Старому Завіті багато разів згадується про те, що Бог давав багатство Своєму народові. Воно було обіцяне Соломону, і він став найбагатшим з усіх земних царів (1 Царів 3:11-13; 2 Хронік 9:22). Давид сказав у 1 Хронік 29:12: «І багатство та слава – від Тебе, і Ти пануєш над усім...». Господь благословляв багатством Авраама (Буття 17-20), Якова (Буття 30-31), Йосипа (Буття 41), царя Йосафата (2 Хронік 17:5) і багатьох інших. Однак євреї були обраним народом із земними обітницями та нагородами – їм була дана земля й усі багатства, які вона могла запропонувати.

У Новому Завіті ми знаходимо інший стандарт. Церква ніколи не отримувала землю чи обітниці багатства. В Ефесянам 1:3 написано: «Благословенний Бог і Отець Господа нашого Ісуса Христа, що нас у Христі поблагословив усяким благословенням духовним у небесах». Христос говорив у Матвія 13:22 про насіння Божого Слова, яке потрапило між терену, що «клопоти віку цього та омана багатства заглушують слово, – і воно зостається без плоду». Це – перша згадка про земне багатство в Новому Завіті. Очевидно, що вона має негативний відтінок.

У Марка 10:23 ми читаємо: «І поглянув довкола Ісус, та й сказав Своїм учням: "Як тяжко отим, хто має багатство, увійти в Царство Боже!"». Це – не неможливо, бо все можливо з Богом, але – «тяжко». В Євангелії від Луки 16:13 Христос говорить про «мамону» (з арамейської «багатство»): «Жоден раб не може служити двом панам, – бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись одного, а другого знехтує. Не можете Богові й мамоні служити!». І знову слова Ісуса вказують на негативний вплив багатства на духовність, а також на те, що воно може віддаляти нас від Господа.

Бог говорить про те істинне багатство, яке Він дарує нам сьогодні, у посланні до Римлян 2:4: «Або погорджуєш багатством Його добрості, лагідності та довготерпіння, не знаючи, що Божа добрість провадить тебе до покаяння?». Це – багатство, що дає вічне життя. І знову, в Римлянам 9:23-24 згадується: «і щоб виявити багатство слави Своєї на посудинах милосердя, що їх приготував на славу, на нас, що їх і покликав не тільки від юдеїв, але й від поган». Також в Ефесянам 1:7 написано: «що маємо в Ньому [Христі] відкуплення кров'ю Його, прощення провин, через багатство благодаті Його». Говорячи про милосердя Бога, Павло звеличує Його в Римлянам 11:33: «О глибино багатства, і премудрості, і знання Божого! Які недовідомі присуди Його, і недосліджені дороги Його!». У всьому Новому Завіті особливе значення приділяється Господньому багатству всередині нас, «щоб ви зрозуміли, до якої надії Він вас закликає, і який багатий Його славний спадок у святих» (Ефесянам 1:18). Він насправді бажає показати Своє багатство в нас на небесах: «і разом із Ним воскресив, і разом із Ним посадив на небесних місцях у Христі Ісусі, щоб у наступних віках показати безмірне багатство благодаті Своєї в добрості до нас у Христі Ісусі» (Ефесянам 2:6-7).

Щодо багатства, яке Бог бажає нам дати, сказано: «щоб Він дав вам за багатством слави Своєї силою зміцнитися через Духа Його в чоловікові внутрішнім» (Ефесянам 3:16). Найважливіший текст про багатство для новозавітних віруючих міститься у Филип'янам 4:19: «А мій Бог нехай виповнить вашу всяку потребу за Своїм багатством у Славі, у Христі Ісусі». Ці слова були написані Павлом у відповідь на дари, передані филип'янами для забезпечення його потреб.

У першому посланні Тимофію 6:17 міститься застереження для багатих: «Наказуй багатим за віку теперішнього, щоб не неслися високо, і щоб надії не клали на багатство непевне, а на Бога Живого, що щедро дає нам усе на спожиток». В Якова 5:1-3 ми знаходимо ще одне попередження щодо багатства, отриманого в нечесний спосіб: «Ану ж тепер ви, багачі, – плачте й ридайте над лихом своїм, що вас має спіткати: ваше багатство згнило, а ваші вбрання міль поїла! Золото ваше та срібло поіржавіло, а їхня іржа буде свідчити проти вас, і поїсть ваше тіло, немов той огонь! Ви скарби зібрали собі на останні дні!». Останнє місце в Біблії, в якому йдеться про багатство, – Об'явлення 18:17, де говориться про велике руйнування Вавилону: «бо за одну годину згинуло таке велике багатство».

Отже, Ізраїль отримав земні обітниці й нагороди як обраний Божий народ на землі. Через них Господь дав світові безліч уроків та істин. Багато людей бажають отримати їхні благословення, але не прокляття. Однак у Своєму прогресивному одкровенні Бог через Ісуса Христа продемонстрував служіння, яке перевершує це: «А тепер одержав Він краще служіння, поскільки Він посередник і кращого заповіту, який на кращих обітницях був узаконений» (Євреям 8:6).

Бог нікого не засуджує за багатство. Воно надходить до людей із різних джерел, але Він дає серйозні застереження для тих, хто прагне до багатства більше, ніж до Нього, і вірить у багатство більше, ніж у Нього. Його найбільше бажання полягає в тому, щоб ми спрямовували свої серця до небесного, а не земного. Це може видатися недосяжним, але Павло писав: «Я все можу в Тім, Хто мене підкріпляє, – в Ісусі Христі» (Филип'янам 4:13). Секрет полягає в тому, аби пізнати та прийняти Христа як Спасителя і дозволити Святому Духові приводити наші розуми й серця у відповідність до Нього (Римлянам 12:1-2).

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Як християнам слід ставитися до багатства?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries