Запитання
Як християнам слід ставитися до кліматичних змін?
Відповідь
Цікаво спостерігати, як фраза «кліматичні зміни» поступово замінює «глобальне потепління» як гасло енвайронменталістів. Деякі вчені/кліматологи переконані, що людська діяльність, перш за все викиди парникових газів, впливає на навколишнє середовище. У чому вони не впевнені – якими саме будуть наслідки. Кілька десятиліть тому всі боялися «глобального похолодання», і головною тактикою поширення паніки були попередження про наближення нового льодовикового періоду. І хоча більшість учених/кліматологів сьогодні вважає, що основною загрозою є глобальне потепління, невизначеність призвела до використання словосполучення «кліматичні зміни» як менш конкретного попередження. Фактично, їхнє повідомлення зараз звучить наступним чином: викиди парникових газів завдають шкоди навколишньому середовищу, і хоча ми поки не впевнені в тому, якими будуть наслідки, немає сумнівів, що вони будуть поганими.
Кліматологи, екологи, геологи тощо одностайно визнають те, що в минулому на землі відбувалися значні температурні/кліматичні зміни. Незважаючи на очевидність того, що ці зміни не були викликані людською діяльністю, багато хто з цих же вчених переконаний, що саме це є головною причиною змін клімату в наші дні. Чому? На нашу думку, існує три основних мотиви.
По-перше, деякі вчені щиро і повністю впевнені, що викиди парникових газів викликають зміни клімату. Вони чесно вивчають дані та приходять до такого висновку. По-друге, деякі люди майже з релігійною ревністю дотримуються переконань щодо кліматичних змін. Багато учасників руху енвайронменталізму настільки одержимі захистом «матері-землі», що для досягнення своєї мети готові використовувати будь-які аргументи, якими б упередженими та неврівноваженими вони не були. По-третє, деякі люди сприяють паніці задля отримання фінансового зиску. Деякі з найактивніших захисників законодавства щодо кліматичних змін – ті, хто розраховує отримати найбільший прибуток від «зелених» законів і технологій. Перш ніж підтримувати цю позицію, слід визнати, що не всі, хто пропагує її, роблять це на підставі достовірної інформації та чистих мотивів.
Як же християнам слід ставитися до питання зміни клімату? Нам необхідно розглядати його скептично та критично і, водночас, чесно і з повагою. Але найголовніше – ми маємо дивитися на це з позиції Біблії. Що вона каже про кліматичні зміни? Небагато. Мабуть, найбільш наближеними до того, що можна назвати зміною клімату, є біблійні описи катастроф останнього часу в розділах 6-18 книги Об'явлення. Проте ці пророцтва не мають нічого спільного з викидами парникових газів, радше це наслідок Божого гніву, що виливається в судах над гріховним світом. Крім того, християнам слід пам'ятати, що Бог усе контролює і що цей світ не є нашою оселею. Він колись знищить усесвіт (2 Петра 3:7-12) і замінить його новими небесами та новою землею (Об'явлення 21-22). Скільки зусиль слід докладати до «порятунку» планети, яку Він все одно з часом знищить і замінить планетою, настільки дивовижною й чудовою, що теперішня земля просто тьмяніє при порівнянні?
Чи можна бути «зеленим»? Так, звичайно. Чи є похвальними спроби скоротити наш вуглецевий слід? Напевне, так. Чи слід прагнути до використання сонячних батарей, вітряків та інших відновлюваних джерел енергії? Звичайно. Чи має щось із цього бути в центрі уваги послідовників Ісуса Христа? В жодному разі! Наші зусилля як християн мають зосереджуватися на проголошенні істини Євангелія – звістки, яка може врятувати душі. Порятунок же планети є за межами наших сил і не входить у наші повноваження. Кліматичні зміни можуть або не можуть бути реальністю, як і можуть або не можуть бути викликані людиною. Що ми знаємо напевно, це те, що Бог є добрим і всемогутнім, і ця планета залишатиметься нашим домом доти, доки Він цього бажає. У Псалмі 45:2-4 сказано: «Бог для нас – охорона та сила, допомога в недолях, що часто трапляються, тому не лякаємось ми, як трясеться земля, і коли гори зсуваються в серце морів! Шумлять і киплять Його води, через велич Його тремтять гори».
English
Як християнам слід ставитися до кліматичних змін?