Запитання
Чи існують умови для відповіді на молитву?
Відповідь
Дехто хотів би молитися без жодних умов. Але справа в тому, що, згідно з Біблією, молитва має умови. Ісус справді казав: «І все, що попросите в молитві з вірою, – одержите» (Матвія 21:22; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Проте навіть у цьому твердженні міститься одна умова для молитви – віра. Вивчаючи Святе Письмо, ми виявляємо, що існують також інші умови.
Нижче наводимо десять біблійних вказівок щодо молитви, в яких містяться умови для відповіді на неї:
1. Моліться Небесному Отцеві (див. Матвія 6:9). Ця умова може видатися банальною, але вона важлива. Ми не молимося несправжнім богам, самим собі, ангелам, Будді чи діві Марії. Ми молимося Богові Біблії, що виявив Себе в Ісусі Христі і Дух Якого перебуває в нас. Звертатися до Нього як до свого «Отця» означає, що ми насамперед – Його діти, які стали такими через віру в Христа (див. Івана 1:12).
2. Моліться про добрі речі (див. Матвія 7:11). Ми не завжди розуміємо, що є добрим, а Бог знає це та прагне дати Своїм дітям те, що краще для них. Павло тричі молився про звільнення від немочі, і Господь щоразу відповідав: «Ні». Чому люблячий Бог відмовлявся зцілити апостола? Бо мав для нього щось краще, а саме життя з благодаті. Павло перестав молитися про зцілення і почав радіти у своїй немочі (2 Коринтянам 12:7-10).
3. Моліться про необхідне (див. Филип'янам 4:18-19). Однією з умов для молитви є найвищий пріоритет Божому Царству (Матвія 6:33). Обітниця полягає в тому, що Бог задовольнить усі наші потреби, а не всі наші бажання. Між ними є різниця.
4. Моліться з праведним серцем (див. Якова 5:16). Біблія каже про чисте сумління як умову для відповіді на молитву (Євреям 10:22). Важливо, щоб ми визнавали свої гріхи перед Господом. «Якби я плекав беззаконня у своєму серці, Господь мене не почув би» (Псалом 66:18).
5. Моліться із вдячним серцем (див. Филип'янам 4:6). Подяка є складовою молитви.
6. Моліться згідно з Божою волею (див. 1 Івана 5:14). Важливою умовою для молитви є її відповідність волі Господа. Ісус весь час молився, навіть у Гетсиманії: «…однак не Моя хай буде воля, але Твоя!» (Луки 22:42). Ми можемо з великою щирістю й вірою молитися про «ЮЯЬ», однак якщо Божа воля – в «АБВ», то ми молимося неправильно.
7. Моліться в Ім'я Ісуса Христа (див. Івана 16:24). Він є причиною, з якої ми можемо наблизитися до престолу благодаті (Євреям 10:19-22), а також нашим Посередником (1 Тимофію 2:5).
8. Моліться постійно (див. Луки 18:1). Біблія закликає, щоб ми молилися «невпинно» (1 Солунянам 5:17). Однією з умов ефективної молитви є те, щоб ми не переставали молитися.
9. Моліться безкорисливо (див. Якова 4:3). Наші мотиви є важливими.
10 . Моліться з вірою (див. Якова 1:6). Без віри ми не можемо догодити Богові (Євреям 11:6), Який єдиний, Хто може зробити неможливе (Луки 1:37). Який сенс молитися без віри?
Молитва Ісуса Навина про те, щоб зупинилося сонце – яким би сміливим не було це прохання – відповідала всім умовам (Ісуса Навина 10:12-14). Молитви Іллі про те, щоб не було дощу, а потім – щоб дощ пішов, також відповідали всім цим умовам (Якова 5:17-18). Як і молитва Ісуса біля гробниці Лазаря (Івана 11:41). Усі вони молилися Богові згідно з Його волею, про добрі й необхідні речі та з вірою.
Приклади Ісуса Навина, Іллі й Ісуса навчають нас – якщо наші молитви відповідатимуть Божій суверенній волі, то відбудуться дивні речі. Нас не мають непокоїти гори, бо вони можуть пересуватися (Марка 11:23). Виклик для нас полягає в тому, щоб наші молитви відповідали волі Господа, і щоб наші бажання відповідали Його бажанням. Метою є відповідність нашої волі Божій волі. Ми бажаємо саме того, чого бажає Він – не більше та не менше. І ми не бажаємо того, чого не бажає Він.
У богоугодної, ефективної молитви є умови, і Господь запрошує нас молитися. Коли ми можемо молитися про щось значне? Коли віримо, що Він бажає чогось значного. Коли ми можемо молитися сміливо? Коли віримо, що Він бажає чогось сміливого. Коли ми маємо молитися? Постійно.
English
Чи існують умови для відповіді на молитву?