Запитання
Чому існують дві різних історії про Творіння у 1–2 розділах книги Буття?
Відповідь
У Буття 1:1 написано: «На початку Бог створив небо та землю» (тут і далі сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Пізніше, в Буття 2:4, вочевидь, міститься інша історія про Творіння. Переконання, що існують дві різні історії про Творіння є поширеним хибним тлумаченням цих двох текстів, які насправді описують одну й ту ж подію. Вони не суперечать один одному ні щодо порядку Творіння, ні щодо інших питань. У Буття 1 описуються шість днів Творіння (і сьомий – день відпочинку), а в Буття 2 згадується лише один день того тижня – шостий – і немає жодних розбіжностей.
У 2-му розділі книги Буття автор повертається назад у часовій послідовності до шостого дня, коли Бог творив людину. У першому розділі автор висвітлює факт створення людини шостого дня як кульмінацію, вершину творіння. Далі, в другому розділі йде більш детальний виклад про її створення.
Існує два ключових твердження щодо протиріч між 1 і 2 розділами книги Буття. Перше стосується рослинного життя. Буття 1:11 відзначає, що Бог створив рослинність третього дня. Буття 2:5 стверджує, що до створення людини не було на землі ні куща, ні травинки, ні дерев. Отже, який саме день мається на увазі? Чи створив Бог рослинність у третій день, до створення людини (Буття 1), або ж після цього (Буття 2)? Зверніть увагу на різні єврейські слова, які позначають «рослинність» у цих двох віршах. Буття 1:11 використовує термін, що стосується рослинності загалом. Буття 2:5 використовує більш конкретний термін, що має на увазі рослинність, яка вимагає господарського, землеробського догляду. Ці тексти не суперечать один одному. Буття 1:11 говорить про створення Богом рослинності взагалі, а Буття 2:5 повідомляє, що Господь дав ріст «землеробській» рослинності лише після створення людини.
Друге уявне протиріччя стосується тваринного світу. Буття 1:24–25 повідомляє, що Бог створив тваринний світ шостого дня, до людини. Може здатися, що в деяких перекладах Буття 2:19 стверджує, що Бог створив тварин після створення людини. Проте, точний та достовірний переклад книги Буття 2:19–20 звучить наступним чином: «І створив Бог ще із землі всіх польових звірів, і всіх небесних птахів; Він привів їх до Адама, щоби побачити, як їх назве. І як назвав Адам кожну живу душу, – так вона і звалася. І дав Адам назви всім тваринам, всім небесним птахам і всім польовим звірам». Текст не каже, що Бог створив людину, потім дав життя тваринам і лише тоді привів їх до нього. Текст, радше, стверджує: «І створив (вже) Бог ... всіх польових звірів, і всіх небесних птахів». Суперечностей немає. Шостого дня Бог створив тварин, потім – людину, і тоді привів їх до нього, дозволивши дати їм імена.
Розглядаючи дві історії про Творіння окремо та зіставляючи їх, ми бачимо, що Бог описує послідовність Творіння в Буття 1, а тоді уточнює його найважливіші аспекти, особливо шостий день, у Буття 2. Це не є протиріччям, а поширеним літературним способом, що описує події – від загального до конкретного.
English
Чому існують дві різних історії про Творіння у 1–2 розділах книги Буття?