Запитання
Який зміст і значення тернового вінка?
Відповідь
Після суду над Ісусом і бичування, але перед Його розп'яттям, римські солдати, «сплівши з тернини вінка, поклали Йому на голову, а тростину в правицю Його. І, навколішки падаючи перед Ним, сміялися з Нього й казали: "Радій, Царю Юдейський!"» (Матвія 27:29; див. також Івана 19:2-5). І хоча це завдавало величезного болю, вони це зробили радше заради знущання. Рядові римські солдати били, обпльовували та ображали «Царя Юдейського». Терновий вінець став вершиною їхніх знущань – вони перетворили символ королівської влади та величі на щось болісне й принизливе.
Для християн терновий вінок є нагадуванням про дві речі. По-перше, Ісус насправді був і залишається Царем. Колись увесь всесвіт схилиться перед Ним, бо Він – «Цар над царями, і Господь над панами» (Об'явлення 19:16). Те, що римські солдати замислювали як знущання, насправді продемонструвало дві ролі Христа: страдника-раба (Ісаї 53) та переможного Месії-Царя (Об'явлення 19). По-друге, Ісус заради нас був готовий терпіти біль, образи й ганьбу. Терновий вінок і страждання, що його супроводжували, вже давно в минулому, і тепер Він отримав вінця, якого насправді гідний. «Але бачимо Ісуса, мало чим уменшеним від Анголів, що за перетерплення смерти Він увінчаний честю й величністю, щоб за благодаттю Божою смерть скуштувати за всіх» (Євреям 2:9).
У терновому вінку криється ще один символ. Коли Адам і Єва згрішили, принісши у світ зло, частина прокляття людства полягала в наступному: «…проклята через тебе [Адама] земля! Ти в скорботі будеш їсти від неї всі дні свого життя. Тернину й осот вона буде родити тобі…» (Буття 3:17-18). Римські солдати, не усвідомлюючи цього, перетворили об'єкт прокляття на «корону» для Того, Хто мав позбавити нас від цього прокляття. «Христос відкупив нас від прокляття Закону, ставши прокляттям за нас, бо написано: "Проклятий усякий, хто висить на дереві"» (Галатам 3:13). Терновий вінок став чудовим символом того, ким є Ісус і що Він здійснив.
English
Який зміст і значення тернового вінка?