Запитання
Що таке культурний релятивізм?
Відповідь
Культурний релятивізм є переконанням, що всі вірування, звичаї та етичні норми є відносними для людини в її власному соціальному контексті. Іншими словами, поняття «правильно» або «неправильно» залежать від культури; що вважається моральним в одному суспільстві, може вважатися аморальним в іншому, тож оскільки не існує універсального стандарту моралі, ніхто не має права засуджувати звичаї іншого суспільства.
Культурний релятивізм здобув широке визнання в сучасній антропології. Культурні релятивісти вважають, що всі культури рівні за своїми правами та мають однакову цінність. Різноманітні культури, навіть ті, чиї моральні переконання конфліктують, не слід розглядати з позиції правильного та неправильного чи хорошого й поганого. Сучасні антропологи вважають усі культури однаково правомірними виявами людського існування, які слід вивчати із цілковито нейтральної позиції.
Культурний релятивізм тісно пов'язаний з етичним релятивізмом, який заявляє, що істина відносна, а не абсолютна. Суть правильного і неправильного визначається виключно індивідом або суспільством. Оскільки істина не є об'єктивною, то не може існувати жодного об'єктивного стандарту, який міг би застосовуватися до всіх культур. Ніхто не може сказати, що хтось інший правий чи неправий; це питання особистої думки, і жодне суспільство не може засуджувати інше.
Прихильники культурного релятивізму не бачать нічого поганого (і нічого хорошого) у будь-яких культурних виявах. Отже, практика людських жертв древніх майя не є ні хорошою, ні поганою; це просто культурні відмінності, на кшталт звичаїв у деяких країнах запускати феєрверки на Новий рік. Людські жертви та феєрверки – це просто різні продукти окремих суспільств.
У січні 2002 року, коли президент Буш назвав терористичні нації «віссю зла», культурні релятивісти були вражені. Щоб одне суспільство назвало інше «злом», – це було немислимим для них. Але поява руху, спрямованого на те, щоб «зрозуміти» радикальний іслам, а не боротися з ним, є ознакою того, що релятивізм досягає успіху. Культурні релятивісти вважають, що західний світ не повинен нав'язувати свої ідеї ісламському світу, включаючи те, що вбивства цивільних осіб терористами-смертниками є злом. Вони також стверджують, що ісламська віра в необхідність джихаду є настільки ж доречною, як і будь-яка інша віра в західній цивілізації, і що Америка так само винна в нападах 11-го вересня, як і терористи.
Культурні релятивісти зазвичай виступають проти місіонерської діяльності. Коли Євангеліє проникає в серця та змінює життя, завжди відбуваються певні культурні зміни. Наприклад, коли Дон і Керол Річардсони провели євангелізацію племені саві у Голландській Новій Гвінеї 1962 року, останні змінилися: зокрема, вони відмовилися від давніх звичаїв людожерства та вбивства вдів на похоронних вогнищах їхніх чоловіків. Релятивісти можуть звинувачувати Річардсонів у культурному імперіалізмі, але решта людства погодиться, що припинення канібалізму – це добре. (Повну розповідь про перетворення саві, а також опис культурної реформи щодо місій ви можете знайти в книзі «Дитя світу» [англ. «Peace Child»] Дона Річардсона.)
Як християни ми цінуємо всіх людей, незалежно від культури, оскільки визнаємо, що всі ми створені на образ і подобу Бога (Буття 1:27). Ми також вважаємо, що розмаїття культур – це прекрасно, і відмінності в їжі, одязі, мовах тощо слід цінувати та берегти. Водночас, ми знаємо, що через гріх не всі вірування і практики в різних культурах є благочестивими або культурно корисними. Істина не є суб'єктивною (Івана 17:17), вона абсолютна, й існує моральний стандарт, згідно з яким усі люди з будь-якої культури будуть нести відповідальність (Об'явлення 20:11-12).
Наша мета як місіонерів не полягає в тому, щоб змусити весь світ жити за західними стандартами. Швидше, вона полягає в донесенні світові Доброї Звістки про спасіння у Христі. Євангельське послання приводитиме до соціальних реформ до такої міри, що будь-яке суспільство змінить свої звичаї, які суперечать Господнім моральним нормам; наприклад, ідолопоклонство, полігамія та рабство зникнуть, якщо Боже Слово здобуде належний вплив (Дії 19). У питаннях, що не стосуються моралі, місіонери прагнуть зберегти й поважати культуру людей, яким вони служать.
English
Повернутися на стартову українську сторінку
Що таке культурний релятивізм?