Запитання
Чи порушував Ісус закон про суботу?
Відповідь
В Євангеліях описано кілька випадків, коли Ісус зціляв людей в суботу:
1. Теща Симона Петра в домі Петра (Марка 1:29-31).
2. Чоловік із всохлою рукою в синагозі (Марка 3:1-6).
3. Сліпонароджений чоловік в Єрусалимі (Івана 9:1-16).
4. Каліка в синагозі (Луки 13:10-17).
5. Чоловік, хворий на водянку в домі фарисея (Луки 14:1-6).
6. Одержимий чоловік у Капернаумі (Мк. 1:21-28).
7. Кульгавий біля Вифлеємської купелі (Івана 5:1-18).
Щоразу, коли Ісус публічно зцілював когось у суботу, фарисеї звинувачували Його в порушенні суботнього закону (Матвія 12:10; Марка 3:2, Івана 5:14; 9:14-16). Ісус відповів, що Він працював так само, як і Його Отець, і ця відповідь не заспокоїла релігійних лідерів: "Отже, юдеї ще більше намагалися Його вбити не тільки за те, що порушував суботу, але й що Бога називав Своїм Отцем, роблячи Себе рівним Богові" (Ів. 5:18, УБТ). Порушення суботи було би гріхом, тому ми повинні поставити питання: чи дійсно Ісус порушив закон про суботу?
Коротка відповідь - "ні", але ось деякі передумови: Бог встановив суботу для ізраїльтян, коли дав Мойсею десять заповідей (Вихід 20:8-11). У сьомий день тижня ізраїльтяни повинні були відпочивати, пам'ятаючи, що Бог створив всесвіт за шість днів, а на сьомий день "спочив" (Буття 2:1-3). Субота була встановлена для блага народу (Марка 2:27) і як знак Мойсеєвого заповіту (Вихід 31:13). З часом, однак, погляди на суботу змінилися. За часів Ісуса релігійні лідери додали обтяжливі правила і традиції для дотримання суботи і піднесли свої власні правила до рівня Божих вказівок. Доходило до того, що коли учні Ісуса, йдучи полем, зірвали і з'їли кілька колосків, фарисеї звинуватили їх у порушенні суботи, бо вони нібито "збирали врожай" і "молотили" (Луки 6:1-2).
Ісус не порушував суботу, як це було визначено Богом у Старому Завіті. Як Він публічно заявив: "Не думайте, що Я прийшов відмінити Закон або Пророків. Я не прийшов відмінити, але сповнити" (Матвія 5:17). Фарисеї настільки змішали свій власний стандарт святості з Божим, що звинуватили Ісуса в порушенні закону про суботу. Вони були розлючені діями Ісуса, але Він не дотримувався лише їхнього закону про суботу. Ісус дотримувався Божого закону, і Він не зробив нічого, що порушувало б суботу.
Багато фарисеїв виступали проти Ісуса. Він навчав з авторитетом, на відміну від книжників (Матвія 7:29). Він викривав їхнє лицемірство, кажучи: "вони кажуть і не роблять" (Матвія 23:3). Він також прирівнював Себе до Бога (Івана 5:18). В інциденті з чоловіком із всохлою рукою фарисеї запитали Ісуса, звинувачуючи Його, чи законно зцілювати в суботу (Матвія 12:10). Відповідь Ісуса була сповнена логіки: "Чи є хтось з‑поміж вас, хто має одну вівцю, і коли вона в суботу впаде в яму, то не візьме та й не витягне її?" (Матвія 12:11). Ісус застосував Божий принцип бажання милосердя, а не жертви (вірш 7), посилаючись на Осію 6:6. Це розлютило фарисеїв, і вони задумали вбити Його (Матвія 12:14). Але Ісус прийшов, щоб виконати волю Отця (Івана 5:19), а не для того, щоб слідувати створеним людиною релігійним правилам.
Ісус називав Себе Господом суботи (Матвія 12:8; Марка 2:28; Луки 6:5). Цим Ісус проголосив, що Він вищий за закон і має владу навіть над законами, які регулюють суботній день. Ісус - Той, хто все створив (Івана 1:3; Колосян 1:16), і Він встановив день суботній. Він мав владу скасувати фарисейські традиції і правила, які вони наклали на суботу. Зцілюючи в суботу, Ісус показав Божу доброту, виявив закам'янілість фарисейського серця і дав проблиск повного зцілення від гріха, яке незабаром стане можливим завдяки Його жертві на хресті.
Ісус не порушив закон про суботу, хоча й діяв всупереч фарисейському тлумаченню закону. Він порушував закони фарисеїв, і вони не могли цього терпіти. Ісус зцілював у суботу, щоб допомогти людям, прославити Бога і нагадати людям, що “суботу встановлено для людини, а не людину для суботи" (Марка 2:27). Як субота була встановлена для того, щоб дати людям відпочинок від роботи і навернути їх до Бога, так і Ісус прийшов, щоб дати нам відпочинок від спроб досягти спасіння власною працею. Його жертва на хресті відкрила шлях до виконання Закону, праведності та спокою для всіх, хто довіряє Його завершеній справі.
English
Чи порушував Ісус закон про суботу?