Запитання
Як християни мають виховувати своїх дітей? Що про це говорить Біблія?
Відповідь
Кілька десятиліть тому биття дітей було звичною справою. В останні роки воно, як і інші методи тілесного покарання, почало замінюватися іншими способами, що виключають фізичне насильство. Биття дітей було також визнане незаконним у деяких країнах. Багато батьків бояться карати своїх дітей, оскільки ті можуть поскаржитися у відповідні служби, і їх просто позбавлять батьківських прав. Не зрозумійте нас неправильно – ми в жодному випадку не намагаємося виправдовувати знущання над дітьми. Дитина ніколи не має піддаватися фізичному покаранню, яке може завдати їй шкоди. Тим не менше, згідно з Біблією, своєчасне і помірне фізичне покарання дітей не є чимось поганим, а навпаки – сприяє благополучному і правильному вихованню.
Багато книг Біблії навіть закликають батьків до фізичного покарання дітей. Вони, в основному, закликають батьків не боятися карати своїх дітей, адже ті від цього не помруть, але, можливо, це допоможе їм уникнути смерті в майбутньому (Приповісті 13:24; 22:15; 20:30). Біблія придає великого значення покаранню, як такому, і розглядає його як щось обов’язкове для кожного з нас. Його вплив тим сильніший, чим ми є молодші. Тобто, покарання робить нас кращими, більш порядними. Діти, яких не карали за непослух, не мають поваги до будь-якого авторитету і, відповідно, не забажають добровільно підкорюватися волі Божій і слідувати за Ним. Бог використовує покарання як можливість направити нас на вірний шлях і дати нам шанс добровільно покаятися у вчиненому (Псалом 93:12; Приповісті 1:7; 6:23; 12:1; 13:1; 15:5; Ісаї 38:16; Євреям 12:9). Тут згадано лише декілька текстів, що говорять про позитивний бік покарання.
Тож у чому суть проблеми? Справа в тому, що вже багато років батьки виявляються занадто пасивними або надмірно агресивними, коли справа доходить до виховання своїх дітей. Тим, кому биття видається неприйнятним методом, просто бракує вміння виховувати своїх дітей і направляти їх у вірне русло. Як результат – діти виростають зухвалими і непослушними. Це принесе їм значно більше шкоди у майбутньому. «Різка й поука премудрість дають, а дитина, залишена тільки собі, засоромлює матір свою» (Приповісті 29:15). Однак є також батьки, які неправильно тлумачать слова Біблії щодо покарання, і карають дітей лише для задоволення своєї жорстокості.
Покарання використовується для направлення людини на вірний шлях. «Усяка кара в теперішній час не здається потіхою, але смутком, та згодом для навчених нею приносить мирний плід праведності!» (Євреям 12:11). Божественна дисципліна – це любов! Такої ж моделі мають дотримуватися батьки щодо своїх дітей. Биття в жодному разі не повинне викликати тривалих больових відчуттів, це мають бути легкі хлопки (краще всього по заду, де менш за все відчувається біль), які зможуть пояснити дитині, що є поганим. Ніколи покарання не має використовуватися як вихід батьківської злості чи розчарування.
«А батьки, – не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!» (Ефесянам 6:4). Виховання дітей може проходити лише в навчанні і настановах Господніх, стриманості, направленні і в покаранні з великої батьківської любові.
English
Як християни мають виховувати своїх дітей? Що про це говорить Біблія?