settings icon
share icon
Запитання

Яким є біблійний погляд на домашнє насилля?

Відповідь


Вузьке визначення домашнього насилля є наступним: це акт або загроза акту насилля проти когось, із ким насильник має, або раніше мав, близькі стосунки. Термін «домашнє насилля» найчастіше асоціюється із побоями дружини або, як варіант, зі словесною сваркою подружньої пари, яка переросла у фізичне насилля. Домашнє насилля також часто пов’язується із жорстоким поводженням з дітьми. Ставши свідками насилля над кимось із батьків, у дітей можуть виникнути серйозні психологічні проблеми, навіть якщо вони фізично не постраждали.

Корінь домашнього насилля полягає у прагненні до влади та контролю. Хоча термін «насилля» стосується насамперед фізичних дій, воно може виявлятись і в нефізичних формах. Наприклад, насильник може маніпулювати своєю жертвою за допомогою емоційних або економічних засобів. Іншими його формами є словесні образи та сексуальне насилля. Людина будь-якого віку, статі, соціально-економічного класу, рівня освіти або релігії може стикнутися із насиллям у власній домівці.

Домашнє насилля можна розглядати з точки зору «циклу насилля». Напруга зростає, жертва намагається пом’якшити ситуацію, проте, врешті-решт, відбувається інцидент. Кривдник вибачається і намагається загладити свою провину перед жертвою, можливо, обіцяючи, що це ніколи не повториться, або роблячи подарунки. Потім настає період спокою, поки напруга не почне знову накопичуватися. Етапи цього циклу можуть займати лише декілька хвилин або розвиватися протягом років. Без втручання періоди «накопичення» та «спокою» можуть взагалі зникнути.

Домашнє насилля цілковито суперечить Божому плану щодо сім’ї. Розділи 1 і 2 книги Буття зображують шлюб як стосунки, що об’єднують і підтримують. Послання Ефесянам 5:21 говорить про взаємну покору. В Ефесянам 5:22-24 написано про покору дружини чоловікові, тоді як у віршах 25-33 сказано про самовіддану любов чоловіка до своєї дружини. Перше послання Петра 3:1-7 дає аналогічні вказівки. У 1 Коринтянам 7:4 говориться: «Дружина не володіє над тілом своїм, але чоловік; так же само й чоловік не володіє над тілом своїм, але дружина». Подружжя належить одне одному і покликане любити одне одного, як Христос полюбив нас. Шлюб є символом Христа та Церкви, а домашнє насилля цілковито протилежне характеру Ісуса.

Домашнє насилля стосовно дітей також засуджується Богом. У книзі Псалмів 127:3 сказано: «Діти – спадщина Господня, плід утроби – нагорода!». Бог доручає дітей батькам, і вони повинні з любов’ю піклуватися про них і виховувати. У посланні Ефесянам 6:4 написано: «А батьки, – не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!» (див. також Колосянам 3:21). Діти мають слухатися своїх батьків (Ефесянам 6:1-3), і дисципліна є дуже важливою. Проте дисципліна кардинально відрізняється від насильства та жорстокого поводження.

Слідування за Господом включає служіння іншим людям, а не маніпулювання й управління ними. Ісус казав Своїм учням: «…хто великим із вас хоче бути, – хай буде слугою він вам. А хто з вас бути першим бажає, – нехай буде він вам за раба. Так само й Син Людський прийшов не на те, щоб служили Йому, а щоб послужити, і душу Свою дати на викуп за багатьох!» (Матвія 20:26-28). Він вказує нам: «Любіть один одного!» (Івана 13:34). В Ефесянам 5:1-2 написано: «Отже, будьте наслідувачами Богові, як улюблені діти, і поводьтеся в любові, як і Христос полюбив вас, і видав за нас Самого Себе, як дар і жертву Богові на приємні пахощі». Християни покликані самовіддано любити інших людей, особливо членів своїх власних родин.

Ті, хто стикається з насиллям у сім’ї, мають зробити все можливе, щоб убезпечити себе. Часто найнебезпечніший час для жертви насилля настає тоді, коли вона вирішує піти. Можна розглядати звернення в поліцію, можуть існувати й інші локальні ресурси. У багатьох країнах діють служби та гарячі лінії допомоги жертвам домашнього насилля. (Примітка: використання комп’ютера можна відстежити, тому відвідуйте веб-сайти відповідних служб лише в тому випадку, якщо схильний до насилля член родини не має можливості контролювати вашу активність в інтернеті.) Коли в домі має місце насилля, безпека є найважливішою.

Навіть коли жертви перебувають у фізичній безпеці і тілесні рани загоїлись, емоційні та психологічні травми залишаються глибоко в серці. Домашнє насилля також може мати серйозні духовні наслідки. Жертви можуть припинити довіряти Богові. Чому Він допустив це? Як я можу Йому довіряти? Чи дійсно Він мене любить? Де Він був, коли я зазнавав/-ла насилля? Процес зцілення займає багато часу. Має настати емоційна реакція на ситуацію. Абсолютно доречним є вияв гніву з приводу насильства. Якщо ми не визнаємо серйозність ситуації, виявивши відповідні емоції, як наприклад, гнів, збентеження, біль, сором тощо, то не зможемо вилікуватись. Занадто часто жертви поспішають прощати. Справді, тільки прощення звільнить жертву, але справжнє прощення не настане, поки шрами від насильства не будуть прийняті та вилікувані. Жертви домашнього насилля переважно потребують підтримки добре підготовленого християнського психолога, який може допомогти у процесі зцілення.

Нам не слід вважати, що з насильниками не треба нічого робити, крім як зупинити їхнє насилля. Імовірно, до цього призвели їхні власні невирішені проблеми. Якщо насильник готовий визнати свою провину та бажає отримати допомогу, то надія є. Знову-таки, християнське консультування може мати велику цінність і в цьому випадку.

Історії домашнього насилля кожної сім’ї відрізняються. Ситуації та люди настільки різні, що жодна стаття не може цілковито вирішити проблему. Проте, загалом, сімейне консультування не є належним рішенням – у крайньому разі, поки насилля повністю не припинилося й обидві сторони не пройшли індивідуальне консультування і не бажають примирення. Те ж стосується і сімейної терапії. Діти ніколи не мають залишатися в умовах насилля, поки насильники не навчаться бути благочестивими батьками.

Домашнє насилля завдає болю Божому серцю. Він не покидає жертв насилля й не відмовляється від них. Його план для людських стосунків – особливо в сімейному колі – є прекрасним зображенням Його характеру. Сім’я покликана відображати Його любов, і Він засмучується, коли дім перетворюється на джерело болю. Господь бажає всім, втягнутим у домашнє насилля – як жертвам, так і насильникам, – зцілення та єдності.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Яким є біблійний погляд на домашнє насилля?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries