settings icon
share icon
Запитання

Чи може ім’я людини бути стертим з книги життя?

Відповідь


У книзі Об’явлення 22:19 написано: «А коли хто відійме від слів цього пророцтва, які в книзі, у того Бог забере його частку з дерева життя і зі святого міста, про які записано в цій книзі» (тут і далі – Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Цей вірш зазвичай використовується під час дискусії про вічну безпеку. Чи мається на увазі в цьому тексті, що після того, як ім’я людини записується в книгу життя Агнця, воно може бути стертим будь-якої миті в майбутньому? Іншими словами, чи може християнин втратити спасіння?

По-перше, Святе Письмо чітко говорить про те, що істинно віруючий, запечатаний на день викуплення (Ефесянам 4:30), буде збережений у безпеці силою Бога, і що Син не втратить жодного з тих, кого Отець Йому дав (Івана 6:39). Господь Ісус Христос проголосив: «І Я даю їм вічне життя, і вони не загинуть повік, і ніхто не забере їх з Моїх рук. Мій Отець, Який дав їх Мені, є більший від усіх, і ніхто не може забрати [їх] з руки [Мого] Отця» (Івана 10:28-29). Спасіння – Божа справа, а не наша (Титу 3:5), і саме Його силою ми врятовані.

Якщо ті, про кого згадується в Об’явленні 22:19, не є віруючими, тоді хто ж вони? Інакше кажучи, хто побажає додати або відняти щось від написаного в Біблії? Найімовірніше, така підробка Слова Божого мала би здійснюватися не істинно віруючими, а тими, хто лише називає себе християнами та вважає, що їхні імена записані в книзі життя. Загалом, існує дві основні групи, які традиційно намагалися підробити Об’явлення. Це – псевдо-християнські культи і прихильники вельми ліберальних богословських переконань. Багато хто з представників культів і богословських лібералів використовують ім’я Христа, але ніколи не були народжені згори, що є остаточною біблійною умовою для християн.

У Біблії наводиться кілька прикладів щодо тих, хто вважав себе віруючими, але чия віра не виявилася істинною. В Євангелії від Івана, розділ 15, Ісус називає їх галузками, які не перебувають у Ньому – справжній Виноградній Лозі, – отже, вони й не приносять жодних плодів. Ми знаємо, що вони не є істинними християнами, бо написано: «За їхніми плодами впізнаєте їх» (Матвія 7:16, 20). Справжні послідовники Христа виявляють плоди Святого Духа, Який перебуває в них (Галатам 5:22). У 2 Петра 2:22 фальшиві віруючі прирівнюються до псів, які повертаються до своєї блювотини, і до свиней, що після миття продовжують валятися в багні. Безплідні галузки, пси, свині символізують тих, хто сповідує віру, щоб отримати спасіння, але покладається лише на свою власну праведність, а не на праведність Ісуса, яка спасає насправді.

Малоймовірно, щоб ті, хто покаявся у своїх гріхах і був народжений згори, свідомо втручалися в Боже Слово, додаючи або віднімаючи щось від нього. Звичайно, ми визнаємо, що й хороші люди мали щирі розбіжності у сфері текстології. Але можна чітко продемонструвати, як представники культів і ліберали неодноразово як «додавали», так і «віднімали». Отже, ми можемо розуміти Боже попередження в Об’явленні 22:19 наступним чином: кожен, хто втручається в це вирішальне повідомлення, побачить, що Бог не запише його ім’я в книгу життя, отримає відмову в доступі до святого міста й позбудеться будь-якої надії щодо всіх обітниць, які Він дав Своїм святим у цій книзі.

Суто з логічних міркувань – чому всемогутній і всезнаючий Бог, Який все знає від початку до кінця (Ісаї 46:10), записує чиєсь ім’я в книгу життя, якщо Він знає, що Йому доведеться викреслити цю людину, коли вона зрештою відступить і відкине віру? Якщо читати це попередження в контексті всього абзацу (Об’явлення 22:6-19), стає очевидним, що Бог залишається незмінним: лише ті, хто послухався Його попереджень, покаявся й народився згоди, матимуть можливість очікувати на благословення у вічності. Усіх інших, на жаль, чекає жахливе майбутнє.

Об’явлення 3:5 – це інший вірш, що стосується нашого питання: «Переможець зодягнеться в білий одяг, і не зітру його імені з книги життя». «Переможці», про яких згадується в цьому посланні до сардійської церкви, є християнами. Порівняйте цей уривок з 1 Івана 5:4: «Адже кожний, хто народився від Бога, перемагає світ»; і віршем 5: «А хто перемагає світ, як не той, хто вірить, що Ісус є Божий Син?» (див. також 1 Івана 2:13). Усі віруючі є «переможцями», тому що вони перемогли гріх і невір’я в світі.

Деякі люди, читаючи Об’явлення 3:5, уявляють собі Боже перо, готове викреслити ім’я будь-якого християнина, що згрішив. В їхніх вухах звучить щось на кшталт такого: «Якщо ви згрішите й не отримаєте перемогу, то втратите своє спасіння! Я насправді зітру ваше ім’я з книги життя!». Але даний вірш говорить не про це. Ісус у ньому дає обіцянку, а не застереження.

У Святому Письмі ніде не говориться, що Бог стирає ім’я віруючого з книги життя; ніде немає жодного натяку на те, щоб Він хоча би замислювався над цим! Чудова обіцянка з Об’явлення 3:5 полягає в тому, що Ісус НЕ БУДЕ стирати чиїсь імена. Звертаючись до «переможців» – усіх, хто був викуплений кров’ю Агнця – Ісус дає слово, що Він не викреслить їхніх імен. Він стверджує, що раз їхні імена вже є в книзі життя, то вони залишаться там назавжди. Це засновано на вірності Бога.

Обітниця з Об’явлення 3:5 стосується віруючих, яким гарантоване спасіння. На відміну від цього, попередження в Об’явленні 22:19 адресоване невіруючим, які замість того, щоб змінювати свої серця перед Господом, намагаються змінити Боже Слово, підлаштовуючи його під себе.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи може ім’я людини бути стертим з книги життя?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries