Запитання
Що таке любов-ерос?
Відповідь
У грецькій мові вживаються різні слова для опису спектру значень любові. Одним із них є «ерос», що виражає сексуальну любов або почуття збудження між людьми, які відчувають фізичний потяг одне до одного. У культурі новозавітного часу значення цього слова було настільки спотворене, що воно жодного разу не використовується в усьому Новому Завіті.
Ще одне грецьке слово, яке визначає любов, – «філія». Це слово радше позначає теплі стосунки між членами родини або друзями. Якщо «любов-ерос» стосується статевого потягу, то «філію» можна пов'язати з емоціями або серцем (висловлюючись метафорично). Ми відчуваємо любов до своїх друзів і членів родини очевидно не в плані «еросу», а ту любов, яка спонукає нас ставитися до них люб'язно та допомагати. Однак «філія» неможлива між людьми, які ворогують одне з одним.
Є ще третє грецьке слово, що стосується любові, – «агапе»; воно відрізняється від попередніх двох і зазвичай визначається як «самовіддана любов». Саме ця любов спонукає нас до дії та піклування про інших людей, незалежно від особистих втрат. Висловлюючись біблійною мовою, «агапе» – це любов, яку Бог виявив до людей, пославши Свого Сина, Ісуса, померти за їхні гріхи. Ця любов зосереджена на волі, а не на емоціях чи фізичному потязі. Цю любов Ісус вказує Своїм учням виявляти до їхніх ворогів (Луки 6:35). «Ерос» і «філія» не виявляються до людей, які ненавидять нас чи бажають нам зла, але «агапе» є саме такою любов'ю. У посланні до Римлян 5:8 Павло каже нам, що любов Бога до Свого народу виявилася «тим, що Христос умер за нас, коли ми були ще грішниками [тобто ворогами]».
Тому, рухаючись від базового до піднесеного, в нас є «ерос», «філія» та «агапе». Це не означає, що любов-ерос є гріховною чи нечистою. Це радше Божий дар подружжю для виявлення їхньої любові одне до одного, зміцнення зв'язку між ними та забезпечення продовження людського роду. Біблія присвячує цілу книгу благословенням любові-еросу чи сексуальної любові – «Пісня над піснями» Соломона. Любов між чоловіком і дружиною має бути, крім усього іншого, любов'ю-еросом. Однак довготривалі стосунки, засновані виключно на ній, приречені на невдачу. Її «гострі відчуття» швидко слабіють, якщо вона не супроводжується любов'ю-філією чи агапе.
І навпаки, хоча в любові-еросі немає нічого аморального, саме в цій сфері наше гріховне єство виявляється найсильніше, оскільки ця любов зосереджена насамперед на собі, тоді як «філія» та «агапе» зосереджені на інших людях. Зверніть увагу на слова апостола Павла до церкви в Колосах: «Отож, умертвіть ваші земні члени: розпусту, нечисть, пристрасть, лиху пожадливість та зажерливість, що вона ідолослуження» (Колосянам 3:5). Грецьке слово, перекладене тут як «розпуста», – «порнея» – фактично охоплює всю гаму сексуального гріха (перелюбство, блуд, гомосексуалізм, скотолозтво тощо).
Якщо любов-ерос присутня між чоловіком і дружиною, то вона може бути прекрасною, проте через нашу гріховну природу «порнея» занадто часто замінює «ерос». Коли це відбувається, люди бувають схильні до крайнощів, стаючи або аскетами, або гедоністами. Аскет – це людина, яка повністю уникає сексуальної любові, вважаючи, що зв'язок із статевою аморальністю робить її гріховною. Гедоніст вважає абсолютно природною сексуальну любов без будь-яких обмежень. Як і завжди, біблійний погляд полягає в балансі між цими двома гріховними крайнощами. У межах гетеросексуального шлюбу Бог радіє красі сексуальної любові: «Хай коханий мій прийде до саду свого, і нехай споживе плід найкращий його!… Прийшов я до саду свого, о сестро моя, наречена! Збираю я мирру свою із бальзамом своїм, споживаю свого стільника разом із медом своїм, п'ю вино я своє зі своїм молоком!... Споживайте, співдрузі, – пийте досхочу, кохані!» (Пісня над піснями 4:16-5:1). Але за межами біблійного шлюбу любов-ерос стає спотвореною та гріховною.
English
Що таке любов-ерос?